W Tarnobrzegu wyznaczono dwa, najbardziej zdegradowane obszary. Mieszka tam ponad 13 tys. osób

Przywiśle, Stare Miasto i Wielopole oraz centralna część osiedla Mokrzyszów – na tych obszarach, zgodnie z przeprowadzonymi analizami, najbardziej koncentrują się problemy społeczne oraz inne negatywne zjawiska. Przygotowany projekt uchwały ws. wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Miasta Tarnobrzega, zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Określenie która część obszaru zdegradowanego stanowić będzie obszar rewitalizacji następuje w oparciu o dwie przesłanki. Pierwszą z nich jest stwierdzenie szczególnej koncentracji negatywnych zjawisk, drugą jest uznanie, że obszar ten ma istotne znaczenie dla rozwoju gminy.

Analizę przeprowadzono w oparciu o następujące wskaźniki:

  • określający koncentrację zjawiska depopulacji
  • określający koncentrację zjawiska ubóstwa
  • koncentrację zjawiska niepełnosprawności
  • określający koncentrację zjawiska długotrwałej lub ciężkiej choroby
  • określający koncentrację zjawiska bezrobocia

Za obszar zdegradowany w mieście Tarnobrzegu uznano 2 jednostki delimitacyjne: Przywiśle, Stare Miasto, Wielopole oraz Mokrzyszów Centrum. Wg danych Urzędu Miasta Tarnobrzega w 2023 r. obszar zdegradowany zamieszkany był przez 13 175 osób (30 % ludności) i miał powierzchnię 2,16 km2 (2,53 % powierzchni gminy).

Na wskazanym obszarze stwierdzono najwyższe w skali miasta wartości wskaźników opisujących problemy społeczne, jak też występowanie innych problemów ze sfer środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej. Diagnoza delimitacyjna wykazała, iż jest to obszar koncentracji problemów społecznych oraz innych negatywnych zjawisk.

Zdecydowano się wyznaczyć obszar rewitalizacji pokrywający się w całości z obszarem zdegradowanym. (szczegóły: Diagnoza delimitacyjna Tarnobrzeg_17.02.2025)

Zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, Gminy muszą podejść do rewitalizacji jako przemyślanej i kompleksowej interwencji na obszarze najbardziej tego potrzebującym (hierarchizacja potrzeb). Zatem o wyborze obszaru rewitalizacji decydować ma silna koncentracja negatywnych zjawisk oraz istotne znaczenie tego obszaru dla rozwoju lokalnego.

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Konsultacje dot. projektu uchwały Rady Miasta Tarnobrzega ws. wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Miasta Tarnobrzega, przeprowadzone zostaną w terminie od dnia 06.03.2025 roku do dnia 11.04.2025 roku w formie:

– Spotkania otwartego z mieszkańcami gminy i interesariuszami rewitalizacji, umożliwiających omówienie propozycji wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w Mieście Tarnobrzegu, a także zgłaszanie uwag, opinii i propozycji oraz składanie ich ustnie do protokołu.

Spotkanie odbędzie się: 24.03.2025 roku w Tarnobrzeskim Domu Kultury w sali kameralnej, ul. J. Słowackiego 2, o godz. 17.00.

– Zbierania uwag i opinii w formie papierowej oraz elektronicznej z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego (Formularz konsultacji OZ OR Tarnobrzeg (propozycja IOD) (003)_iBBJaq). Wypełniony formularz można dostarczyć drogą elektroniczną na adres e-mail: rewitalizacja@um.tarnobrzeg.pl , drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miasta Tarnobrzega, ul. A. Mickiewicza 7, 39-400 Tarnobrzeg, złożyć bezpośrednio na kancelarię Urzędu Miasta Tarnobrzega, ul. A. Mickiewicza 7, 39-400 Tarnobrzeg lub poprzez system ePUAP, adres skrzynki podawczej na e-puap /43m87xibay/skrytka.

– Ustnie do protokołu w siedzibie Urzędu Miasta Tarnobrzega w Wydziale Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych, ul. Kościuszki 30, pokój nr 210 lub 209 lub telefonicznie pod numerami 15 81 81 266, 15  81 81 236 w godzinach od 7.30 do 15.30.

– Badania ankietowego z udziałem mieszkańców Miasta Tarnobrzega.

– Wywiadów pogłębionych z przedstawicielami partnerów społecznych i gospodarczych oraz podmiotów reprezentujące społeczeństwo obywatelskie, podmiotów działających na rzecz ochrony środowiska oraz podmiotów odpowiedzialne za promowanie włączenia społecznego, praw podstawowych, praw osób ze specjalnymi potrzebami, równości płci i niedyskryminacji, prowadzących działalność na terenie miasta Tarnobrzega.

Materiały informacyjne wraz z formularzem konsultacyjnym będą dostępne są dnia 06.03.2025 roku:

· w Biuletynie Informacji Publicznej pod https://bip.tarnobrzeg.pl/

· na stronie internetowej Miasta Tarnobrzega pod adresem: https://um.tarnobrzeg.pl/

· w siedzibie Urzędu Miasta Tarnobrzega, ul. A. Mickiewicza 7, Biuro Obsługi Interesanta, sektor A, sala 1, stanowisko nr 5;

· w Wydziale Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych, ul. Kościuszki 30, pokój nr 210 lub 209

Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tmm
1 miesiąc temu

A Serbinów to co? Os. Serbinów jak wygląda? Kosze bez obręczy chodniki z rozpuszczonymi płytami chodnikowymi. Ludzie

Muczaczos
1 miesiąc temu
Reply to  Tmm

Zdewastowany teren pomiędzy Dąbrowskiej/Prusa i Matejki to wygląda jak w latach 90 – nic tam się nie zmieniło tylko muszle zburzyli a chodniki jak były połamane tak są nadal a radni osiedlowi kolejną kadencję h***m gruchy obijają

Jakotaka
1 miesiąc temu
Reply to  Tmm

Rozumiem że Serbinów jest obszarem kryzysowym? Czyli utracił swoją wcześniejszą funkcję(jaką?), stoją tam najstarsze bloki w mieście a środowisko naturalne jest tam najbardziej zniszczone? Bo mnie się wydaje że właśnie „posiarkowe” przywisle najbardziej spełnia te kryteria no a stare miasto to jak sama nazwa wskazuje 😉

Jacek
1 miesiąc temu

Cały Tarnobrzeg jest zdegradowany !!!!!

pioy
1 miesiąc temu

ja bym poiwedział strefa ekonomiczna machów

robol z machowa
1 miesiąc temu
Reply to  pioy

Ekonomiczna to ona jest ale tylko z nazwy

Łukasz Nowak degraduje miasto zamiast je rozwijać
1 miesiąc temu

Łukasz Nowak z dumą wyznacza „najbardziej zdegradowane obszary” Tarnobrzega, jakby nie zauważył, że jego rządy prowadzą do degradacji całego miasta. Brak inwestycji, wyludnianie się, dramatyczne ceny opłat za śmieci, wodę i parkowanie, a teraz jeszcze oficjalne przyznanie się, że miasto popada w ruinę.

Zamiast realnie działać, Nowak wyznacza strefy upadku i organizuje propagandowe eventy, które nic nie zmieniają. Młodzi uciekają, przedsiębiorcy się zwijają, a mieszkańcy coraz bardziej czują, że Tarnobrzeg jest na drodze do całkowitej marginalizacji.

To nie tylko dwa zdegradowane obszary – to całe miasto jest w stanie upadku pod rządami tego nieudolnego prezydenta. Jeśli coś się nie zmieni, Tarnobrzeg za kilka lat będzie jednym wielkim zdegradowanym obszarem bez perspektyw i nadziei na rozwój.

Zdrowy...na umyśle
1 miesiąc temu

Chory jesteś? Masz jakieś obsesje na jego punkcie? Zalecam wizytę u psychiatry.

Waldek
1 miesiąc temu

Też o tym pomyślałem… cały czas jedna i ta sama osoba… ludziom łatwo sądzić a sami nic nie robią, ciekawe jakby sami rządzili i wyprowadzali miasto z długów. Napędowy tym krytykującym od razu by się udało 😀 dajcie porządzić przez dłuższy czas i wtedy osądzicie !

Teresa
1 miesiąc temu

Witam. Pytam a co ze zdegradowaną Wielowsią zrujnowany budynek przychodni i brak lekarza .Pamiętam że w tym budynku był stomatolog, ortopeda, lekarz rodzinny. Teraz mamy mieszkania . Dobrze że chociaż mamy aptekę i sklepy spożywcze.

??????
1 miesiąc temu
Reply to  Teresa

Wielowieś jest blisko Sandomierza to i do stomatologa blisko. Tak poza tym to stomatolodzy przyjmują tylko prywatnie czy jeszcze z NFZ?

Robert
1 miesiąc temu

Jeżeli jest tam podwyższony pozom przestępczości to czy możemy mówić już o getcie ?

Robert
1 miesiąc temu

Co do upadku miasta. Najbardziej zasłużyli się mleczny janek i mały fiat jak dla mnie

Mieszkaniec
1 miesiąc temu

A co z Sobowem tu już nic nie ma, zostało tylko wysypisko śmieci obok stadionu . Dobrze , że jest budżet obywatelski to coś tam zrobią i to jeszcze ulicą sołtysa

Icek Blumsztajn
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Do kogo to pytanie ?
Ja wam sołtysa nie wybierałem

Mietła prowadząca
1 miesiąc temu

Tarnobrzeg to trzeba przede wszystkim posprzatać. Ze śmieci, z piachu przy krawędziach jezdni. Szczególnie przy nowych chodnikach, gdzie piasek na nim posypano, ale nie wszystek znalazł się między kostkami chodnika i wylądował na jezdni przy krawężniku.

Jakotaka
1 miesiąc temu

W artykule jest mowa o innym problemie nie o krawężnikach, koszach na śmieci jak ktoś wyżej napisał. Tu chodzi o problemy typowo społeczne.

ocena
1 miesiąc temu
Reply to  Jakotaka

Najwyraźniej tylko zasygnalizowano problem a nie łączy się to z problemami społecznymi.
A tak na marginesie, czy w ogóle ktoś się problemami społecznymi tak naprawdę interesuje? Czy tylko dlatego, że tak trzeba, urządzić pokazówkę?

Krysia
1 miesiąc temu

Nie rozumiem tego dlaczego Straż miejska nie reaguje na siedzących na ławkach – pijaków i ćpunów przy dawnym internacie LO dzisiaj urzędzie. Tam leżą na ławkach rano a wieczorami tak się drą a nawet puszczają muzykę i nie słyszą tego strażnicy miejscy? Strach tamtędy przechodzić. To jest centrum przy Urzędzie i pod nosem straży?

Jan
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

Lepiej postac nad wisłą w ciszy i spokoju

Postaw mi kawę na buycoffee.to
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przejdź do treści