Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

“Archeologiczna Autostrada” – nowa wystawa w tarnobrzeskim muzeum

Marzec 26, 2015 1:23 PM

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza do zwiedzania wystawy „Archeologiczna Autostrada”, która będzie udostępniona w okresie od 25 kwietnia do 30 czerwca 2015 roku. Przedstawione zostaną na niej najważniejsze wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych na trasie budowy autostrady A-4 przez Krakowski Zespól do Badań Autostrad w latach 1997-2010.

Atrakcyjna aranżacja wystawy pozwala w sposób nowoczesny i ciekawy odbyć wędrówkę zarówno w sensie przestrzennym jak i czasowym, poprzez wieki i tysiąclecia. Ekspozycja pokazuje między innymi fragmenty zabudowy od okresu najstarszego neolitu aż po wczesne średniowiecze, bogato wyposażony grób z epoki brązu oraz liczne przykłady narzędzi, ozdób i przedmiotów codziennego użytku wykonanych z krzemienia, brązu żelaza i szkła. Wśród nich znajdują się okazy o wyjątkowej wartości naukowej i historycznej jak neolityczna gliniana figurka kobieca z Modlnicy sprzed 7 tysięcy lat oraz amfora ozdobiona schematycznym przedstawieniem kobiety, datowana na ok. połowę 6 tysiąclecia.

Wystawę uzupełniają liczne plansze poglądowe, fotografie i rekonstrukcje pozwalające lepiej zrozumieć funkcje jaką pełniły w przeszłości prezentowane obiekty.

foto: MHmT – Figurka kobieca z Modlnicy, Sprzączka pozłacana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>