Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Manifestacja patriotyczna z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja (obszerny fotoreportaż)

Maj 3, 2017 4:41 PM

Mszą świętą w kościele O.O. Dominikanów rozpoczęły się miejskie obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Po mszy, na placu Bartosza Głowackiego odbyła się Manifestacja Patriotyczna, podczas której przemówienie wygłosił prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb.

Program artystyczny i pokaz musztry paradnej zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica. Po części artystycznej delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bartosza Głowackiego oraz pod popiersiem Hieronima Dekutowskiego.

Do godziny 20 na placu Bartosza Głowackiego trwać będzie wydarzenia pod nazwą „Tarnobrzeska Majówka” – szczegóły tutaj, zaś na godzinę 18 zaplanowano patriotyczne karaoke w Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

******************************************

226 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. To jeden z najważniejszych zabytków naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W 2014 roku rękopis wpisano na listę programu UNESCO “Pamięć Świata”.

Znaczenie ustawy jest nie do przecenienia, choć nie zapobiegła kolejnemu rozbiorowi Polski. Traktowany dziś jak narodowa relikwia dokument wprowadzał trójpodział władzy, opiekę prawną nad chłopami, a politycznie zrównywał mieszczan ze szlachtą oraz znosił liberum veto. Wzmacniał też armię.

Oryginał Konstytucji 3 Maja przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

foto: Piotr Morawski

6 Responses to Tarnobrzeg: Manifestacja patriotyczna z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja (obszerny fotoreportaż)

 1. ... Odpowiedz

  3 maja 2017 at 19:50

  Super !!! Flagi plażowe podczas święta narodowego !!!

 2. Zdziwiona Odpowiedz

  4 maja 2017 at 00:40

  Czy ktoś może mi wyjaśnić celowość tych barierek na placu?

  Pzdrawiam też klasę ratowniczą, która nie ruszyła się nawet na krok żeby pomóc osobom, które słabły na mszy. Dobrze, że chociaż harcerze mają jeszcze głowę na karku.

 3. zdziwiony Odpowiedz

  4 maja 2017 at 14:59

  A co to za dziwni goście na zdjęciu 188 ? Jeden z nich salutuje lewą ręką …

 4. ork Odpowiedz

  4 maja 2017 at 21:21

  ludzi co kot napłakał…

 5. do zdziwionego Odpowiedz

  5 maja 2017 at 01:05

  To harcerze drużyny nieprzetartego szlaku.

 6. zdziwiony Odpowiedz

  5 maja 2017 at 09:48

  Sorry, gorące pozdrowienia dla chłopaków !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>