Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Zgłosili 155 drzew na pomniki przyrody, aby uratować najcenniejszą część lasu Zwierzynieckiego dla przyszłych pokoleń. Radni do dzieła!

Luty 6, 2019 12:00 PM

Do tarnobrzeskiego magistratu wpłynęły wnioski o powołanie 155 pomników przyrody w lesie Zwierzynieckim. Niezbędną dokumentację przygotowali członkowie Podkarpackiego Towarzystwa przyrodników „Wolne Rzeki”.

Inicjatywa przyrodników w lesie Zwierzynieckim to ostatni moment, aby ochronić to co najcenniejsze, przed wycinką. Plany na bieżący rok Nadleśnictwa Nowa Dęba, zakładają bowiem kolejne drastyczne cięcia w Zwierzyńcu i to w oddziałach, gdzie pozostały ostatnie ponad 150 letnie dęby.

- W ramach akcji zostało wytypowanych i oznaczonych 155 drzew. Większość drzew to ponad 100-letnie dęby szypułkowe. Pojedyncze drzewa to wiązy, modrzewie, olchy, topole, sosny i wierzby – wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl. Piotr Bednarek, prezes Stowarzyszenia PTP Wolne Rzeki.

Podstawą do wyznaczania pomników jest rozporządzenie ministra środowiska z grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania drzew za pomniki przyrody. Rozporządzenie daje możliwość wyboru jednego z dwóch kryteriów.

- Jednym z nich jest obwód drzew mierzona na wysokości 130 cm, określony dla poszczególnych gatunków. Drugi zaś to walor przyrodniczy, kulturowy, historyczny – tłumaczy prezes Bednarek.

- Cały Las Zwierzyniecki jest miejscem szczególnym z uwagi na walor przyrodniczy jak i wielu funkcji społecznych tak ważnych dla mieszkańców Tarnobrzega. Obszar lasu jest bardzo ważnym parkiem leśnym w granicach 50-tysięcznego miasta, gdzie wciąż prowadzona jest intensywna gospodarka leśna, polegająca na wycince znacznej ilości drzew, co z kolei wielokrotnie bulwersowało opinię publiczną – dodaje.

RADNI DO DZIEŁA!

Inwentaryzacja w Zwierzyńcu rozpoczęła się na początku stycznia br., i trwała około trzech tygodni. Prace polegały na oznaczeniu w terenie drzew czyli ich pomiar, identyfikacja jak również sporządzenie karty pracy, wykonanie dokumentacji fotograficznej, naniesienie współrzędnych GPS oraz oznaczenie drzew znacznikami z numeracją pozwalającą na identyfikację w terenie. Drugą częścią zadania było przygotowanie całości dokumentacji jako wnioski formalne dla poszczególnych drzew wraz z załącznikami.

- Pomnik przyrody ustanawia Rada Miasta w drodze uchwały więc wnioski należało skierować do Urzędu Miasta Tarnobrzega, który to przeprowadzi dalszą procedurę, m.in. uzgodni projekt uchwały z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska w Rzeszowie. Nadleśnictwo Nowa Dęba jest jedynie zarządcą terenu leśnego bez prawa do opiniowania uchwał – kontynuuje prezes stowarzyszenia.

- Obecnie dalszy los drzew jak i całego Lasu Zwierzynieckiego leży w rękach tarnobrzeskich radnych. Jeśli sprawa zostanie potraktowana bez zbędnej zwłoki to kwestia pomników powinna pojawić się już na marcowej sesji rady miasta – dodaje.

Podobna akcja której celem była ochrona wiekowych drzew poprzez ustanawianie ich pomnikami przyrody, przeprowadzona została w ubiegłym roku przez tarnobrzeski oddział Ligi Ochrony Przyrody. Dzięki niej, w lasach na ternie gmin Nowa Dęba i Grębów, wycinki uniknęło 121 wiekowych dębów, lip i klonów.

**********************************
Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki to stowarzyszenie działające na rzecz ochrony przyrody w północnej części Podkarpacia. Celem działalności Towarzystwa jest ochrona lokalnej przyrody, w szczególności naturalnych dolin rzecznych i ostatnich starodrzewów w Puszczy Sandomierskiej, ale też edukacja przyrodnicza i czynna ochrona ptaków.

PTP zrzesza profesjonalnych przyrodników, miłośników i fotografów przyrody. Członkiem Towarzystwa może zostać każdy, kto brał udział w choć jednym z prowadzonych przez nie działań. Informacje na temat bieżących działań stowarzyszenia można znaleźć na facebooku lub na stronie: wolnerzeki.pl. Nowi członkowie są zawsze mile widziani :-)

19 Responses to Tarnobrzeg: Zgłosili 155 drzew na pomniki przyrody, aby uratować najcenniejszą część lasu Zwierzynieckiego dla przyszłych pokoleń. Radni do dzieła!

 1. Slash Odpowiedz

  6 lutego 2019 at 15:21

  Brawo!

 2. gość Odpowiedz

  6 lutego 2019 at 15:43

  50 tysięczne miasto? O nie wiedziałem

  • emil Odpowiedz

   6 lutego 2019 at 16:05

   47 387 (wg GUS za 2017 rok)

 3. popierwsze Odpowiedz

  6 lutego 2019 at 16:41

  Takie jednostronne działania miłośników przyrody mogą przynieść kłopoty inwestycyjne, utrudnienie w rozwoju miasta a co się z tym wiąże stagnacje poziomu życia ludzi.Takie działania powinny być w uzgodnieniu co najmniej z Radą Miasta i uwzględnieniu planów inwestycyjnych .

  • Zigi Odpowiedz

   6 lutego 2019 at 16:53

   Człowieku, inwestycje jeżeli już to można robić na strefie, a nie w Zwierzyńcu. W, której póki co niewiele się dzieje.

   • spoko Odpowiedz

    6 lutego 2019 at 22:00

    człowieku na strefę helikopterem inwestorzy nie przylecą a będzie tam się jeszcze nic nie działo ,jeśli będą takie przyrodnicze priorytety i inwestycje miasta takie jak blok TTBS ,wtedy będzie szansa że to miasto zarośnie krzakami i będzie jeden wielki Zwierzyniec

    • Zigi Odpowiedz

     6 lutego 2019 at 22:07

     Jest na wszystko miejsce i na strefę i na bloki i na park, tylko trzeba się chcieć rozejrzeć i zacząć działać człowieku.

     • kolo

      6 lutego 2019 at 22:36

      Nie chodzi o miejsce tylko o priorytety i o racjonalność w planowaniu a rozglądanie w Tbg przeradza się w gapiostwo nie w działanie.

  • smile Odpowiedz

   9 lutego 2019 at 17:25

   Z inwestycji w Tarnobrzegu, najbardziej to się bieda rozwija i bezrobocie….

 4. gość Odpowiedz

  6 lutego 2019 at 22:16

  Strefa bardziej z nazwy.Zapraszam do Mielca ,żeby zobaczyć jak wygląda prawdziwa strefa.I nie jedna a dwie nowa i stara.

 5. Stąd Odpowiedz

  7 lutego 2019 at 01:15

  Jest miejsce na rozwój miasta, jest miejsce na zachowanie cennych drzew. Las Zwierzyniec to nie jest teren inwestycyjny, więc pomniki nikomu nie przeszkodza. Szanujmy siebie i nasze otoczenie.

  • tam Odpowiedz

   7 lutego 2019 at 18:06

   Udajesz czy nie wiesz o obwodnicy planowanej przez las zwierzyniecki?

   • wiking Odpowiedz

    8 lutego 2019 at 11:15

    Obwodnica jest planowana wzdłuż torów i przechodzić będzie przez działki prywatne a nie przez działki zarządzane przez LP i sam Zwierzyniec. Tu nie ma żadnej kolizji z obwodnicą.

    • sedno Odpowiedz

     9 lutego 2019 at 23:04

     Więc gwarantujesz że lokalizacja tych 155 drzew (kandydaci na pomnik)nie będzie problemem w żadnej planowanej miejskiej inwestycji i nie potrzebna jest konsultacja w tej sprawie?

     • Stąd

      11 lutego 2019 at 13:13

      Żeby inwestować na terenie leśnym, należny go najpierw wylesić i ponieść kolosalne opłaty za wylesienie gruntów leśnych. Nie sądzę, żeby miasto, które nawet nie jest właścicielem gruntu, miało zamiar tam kiedykolwiek inwestować…sami sobie zaprzeczacie. Nie wiemy gdzie dokładnie te pomniki, jakie to drzewa, a już wszyscy się rozpisują i oczywiście każdy wie najlepiej. Nie potrzebujesz drzew? to zatkaj nos i usta…nie oddychaj…zobaczymy jak długo wytrzymasz…

 6. stary Odpowiedz

  8 lutego 2019 at 19:00

  Las Zwierzyniecki jest niebezpieczny.Jak wieje wiatr to trzeba uciekać.Byłem w lesie jak waliło się drzewo.Proszę przejść się od strony WORD-u koło działek,leży tam w rowach pełno wydartych z korzeniami drzew.Dobrze że nikt nie zginął,a jak zginie to kto odpowie przeciwnicy wycinki chorych drzew?

  • smile Odpowiedz

   9 lutego 2019 at 17:22

   To po co chodzisz do lasu?…Idź do Urzędu Miasta i tam sobie pospaceruj… :) :) :)

   • emes Odpowiedz

    9 lutego 2019 at 20:45

    Wprowadzasz paranoje – las ,park to ostoja spokoju ,zdrowego powietrza spacery ,relaks tylko tam a Ty proponujesz centrum miasta ze spalinami?

  • hehe Odpowiedz

   11 lutego 2019 at 11:23

   Zdrowy rozsądek nakazuje, że jak wieje silny wiatr to w lesie czy parku raczej się nie przebywa a jeśli tak to na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>