Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Po 80 latach rękopis Pana Tadeusza powraca do Dzikowa… na trzy dni

Marzec 11, 2019 5:13 PM

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na prezentację oryginalnego tekstu narodowej epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza który dzięki życzliwości Dyrektora „Ossolineum”, powraca po 80. latach do Dzikowa.

Rękopis będzie można obejrzeć w:

 • sobotę, 23 marca 2019 r. w godz. 10.00–18.00
 • niedzielę, 24 marca 2019 r. w godz. 10.00–15.00
 • poniedziałek, 25 marca 2019 r. w godz. 8.00–18.00

w Zamku Tarnowskich w Dzikowie w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, ul. Sandomierska 27.

Historia rękopisu „Pana Tadeusza”, epopei narodowej powstałej w latach 1832–1834, odzwierciedla nie tylko dzieje Polski i Polaków na przestrzeni ostatnich prawie 200. lat, lecz także nierozerwalnie związana jest z Dzikowem i znajdującą się tu, w rodzinnym gnieździe Tarnowskich, słynną „Kolekcją Dzikowską”.

Manuskrypt trafił do Dzikowa w roku 1929, kiedy to Jan Zdzisław Tarnowski kupił go za sumę 60 tysięcy złotych od Hieronima Jana Tarnowskiego z Rudnika, swego stryjecznego brata. Wspomniany Hieronim odziedziczył „Pana Tadeusza” po swoim ojcu, Stanisławie Tarnowskim, profesorze i rektorze UJ, który został właścicielem manuskryptu w 1871 roku, odkupiwszy go od spadkobierców Adama Mickiewicza za kwotę 5000 franków. To właśnie za sprawą Profesora, rękopis zyskał ozdobną szkatułkę, w której go odtąd przechowywano. Została wykonana na zamówienie w 1873 roku przez krakowskiego artystę Józefa Brzostowskiego.

We wrześniu 1939 roku, w obliczu rozpoczynającej się wojny, Artur Tarnowski, ostatni dziedzic Dzikowa zdeponował autograf „Pana Tadeusza” w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie. Po wojnie decyzją najwyższych władz rękopis pozostał dalej w zbiorach „Ossolineum”. W 1999 roku, najstarszy syn Artura, Jan Artur Tarnowski, po odzyskaniu praw do „Pana Tadeusza”, po części sprzedał, po części darował go Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Wrocławiu, w zbiorach którego znajduje się do dziś – o burzliwych dziejach rękopisu można przeczytać tutaj

info: MHMT

foto: Wikimedia Commons

2 Responses to Tarnobrzeg: Po 80 latach rękopis Pana Tadeusza powraca do Dzikowa… na trzy dni

 1. tramp Odpowiedz

  12 marca 2019 at 08:09

  Warto dodać,że w 1998 roku,z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza, rękopis „Pana Tadeusza” był przez cztery eksponowany w Muzeum Histortycznym Miasta Tarnobrzega w spichlerzu (obecnie Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego). Była to pierwsza publiczna prezentacja autografu naszej epopei narodowej. Za sprawą zbliżającego się pokazu tarnobrzeskie Muzeum będzie jednym w Polsce, w którym „Pan Tadeusz” zagości dwa razy. Warto skorzystać i przyjść do zamku w Dzikowie, gdyż następna taka okazja wydarzy się nieprędko, jeśli wogóle.

 2. Wyborca Odpowiedz

  12 marca 2019 at 08:32

  Wydarzy sie bo po 3 dniach zostanie ta ksiega przeniesiona na stale na zaplecze slynnego zegarmistrza Ogorzalka ,ktory jej bedzie pilnowal !!!!! Ten zaklad jest obecnie jako magistrat bo tam na zapleczu balowali i knuli intrygi Kolek,Malinka,Ogorzalek,Kocipa oraz wiele innych szemranych osob…….a jeszcze slynna tancerka Kapusciakowa !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>