Drugi etap akcji „Kolędowanie dla bliźniego” w kościele św. Barbary w Tarnobrzegu (fotoreportaż oraz video HD)

Drugi etap akcji odbył się w niedzielę, w tarnobrzeskim kościele św. Barbary. Podczas jasełkowego przedstawienia zebrano ponad 5 tys.zł.

Pieniądze mają pomóc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego dzieciom niepełnosprawnym Bartkowi Wojasowi i Michałowi Czajce oraz pani Anecie Dul – 33 letniej matce dwójki małych dzieci walczącej z ciężką chorobą nowotworową.

Podczas pierwszego przedstawienia, które odbyło się w 6 stycznia w kościele MBNP na Serbinowie zebrano ponad 12 tys. zł.

Finałem akcji będzie Wielki Koncert Charytatywny – Choinka Życzeń – Kolędowanie z Golec Orkiestra – 30 stycznia na hali OSiR-u.

Przedsięwzięcie organizują: Zespół Szkół Specjalnych, Zespół Kolegiów Nauczycielskich, Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy, Szkoła Podstawowa nr 10, Przedszkole nr 12, Przedszkole nr 17, Ochronka św. Józefa, Stowarzyszenie Amazonek, Stowarzyszenie Faustinum, Parafie Tarnobrzeskie, Caritas, Studio Tańca i Ruchu – Fram. Patronat nad wszystkimi wydarzeniami objął Prezydent Miasta Tarnobrzega.

JASEŁKOWA TRADYCJA

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich.

Za twórcę tych przedstawień uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki.

W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.

Teksty jasełkowe, najczęściej gwarowe, były w większości anonimowe. Przerabiano je wielokrotnie, między innymi ze względu na fakt, że zawierały wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń.

Video: Piotr Morawski

Foto: Rafał Rozmus

Foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content