Długo oczekiwany dzień wreszcie nadszedł! – finał projektu Gimnazjum nr 1 – „S.O.S dla Afryki” (zdjęcia)

5 czerwca 2012r. na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury nastąpiło uroczyste podsumowanie działań w ramach realizacji projektu „S.O.S. dla Afryki”.

Sprawozdanie w formie krótkiej prezentacji zawierało nie tylko zdjęcia i opisy całorocznych starań uczniów i nauczycieli o to, aby ludziom w Afryce żyło się lepiej, ale także wykaz konkretnych działań umożliwiających polskim uczniom zdobycie wiedzy o tym kontynencie, a szczególnie o trudnych warunkach życia jego mieszkańców.

Chętnie mówili o tym także zaproszeni goście: przedstawiciel Polskiej Akcji Humanitarnej Pan Piotr Gaweł i Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej Ksiądz Daniel Koryciński. Dobrym uzupełnieniem tego tematu była też prezentacja pt.”Dlaczego brakuje wody w Afryce?” oraz krótki film o budowaniu studni w Sudanie przygotowany  przez nauczycielkę geografii panią Jolantę Tworek oraz uczennice klasy II a i I a.

Wśród zaproszonych gości byli także uczniowie tarnobrzeskich szkół podstawowych, którzy kupując „okazjonalną” cegiełkę, wsparli finansowo afrykańskie dzieci, tak jak czynią to  przez cały rok szkolny nasi gimnazjaliści. To oni pod kierunkiem katechetek p. Beaty Słabiak i p. Anety Zybały dokonali adopcji duchowej pewnej rodziny z Kamerunu.

W czasie uroczystości odbyła się także premiera  sztuki teatralnej autorstwa naszej polonistki pani Marii Pałkus pt.”Misja misjonarza” oparta na życiu misjonarza z Madagaskaru, mieszkańca dawnego Machowa Księdza Henryka Sawarskiego. Wiele pozytywnych emocji wzbudziło w uczniach  losowanie „cegiełek”, w wyniku którego „szczęśliwcy” otrzymywali w nagrodę biżuterię afrykańską, przygotowaną przez naszych gimnazjalistów podczas warsztatów artystycznych prowadzonych przez p. Anetę Majkę. Uroczystość uatrakcyjniły też tańce w wykonaniu Wiktorii Beduch z Id oraz piosenki w wykonaniu Ewy Napieracz z II b, Karoliny Dziadosz z I e, Patrycji Kurzei z I a, Pauliny Janas z I b i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Jak stwierdził Pan Piotr Gaweł, piosenka Michaela Jacksona z polskim tytułem „Ulecz świat” w ich wykonaniu, stała się przysłowiową „wisienką na torcie” na zakończenie tej uroczystości. Tak efektowną oprawę muzyczną przygotowała wraz z uczniami p. Renata Kaczorowska-Wartoń.

Dalsza część uroczystości została przeniesiona do naszej szkoły. To tu uczniowie klasy I b razem z nauczycielką geografii p. Joanną Sekita wzięli udział w przygotowanych na tę okoliczność  warsztatach, które poprowadził pan Piotr Gaweł z PAH. Tematyka zajęć dotyczyła niedostatku wody na świecie.

Wymownym podsumowaniem tej uroczystości jest zebrana kwota  około 200 złotych, którą prześlemy na konto POLSKIEJ
AKCJI HUMANITARNEJ.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Tekst: Joanna Sekita

Foto: J. Sekita, M. Pałkus

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content