Tarnobrzeg: Rok 2014 Rokiem Stanisława Piętaka

Rok 2014 będzie w naszym mieście Rokiem Stanisława Piętaka. Tak postanowiła w piątek Rada Miasta. Okazją do uhonorowania wybitnego tarnobrzeżanina, piewcy ziemi nadwiślańskiej, jednego z najwybitniejszych poetów pokolenia okresu międzywojennego – jest przypadająca w przyszłym roku pięćdziesiąta rocznica jego tragicznej śmierci.

Stanisław Piętak urodził się w 1909 roku w Wielowsi, dzisiaj osiedlu Tarnobrzega. Ukończył Gimnazjum w Tarnobrzegu, następnie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które przerwał z powodu problemów finansowych. Po jakimś czasie wyjechał do Warszawy, gdzie pracował w pismach młodzieżowych oraz w Związku Literatów Polskich.

Literatura stanowiła pasję jego życia. W 1938 roku opublikował swoją najgłośniejszą powieść „Młodość Jasia Kunefała”, za którą otrzymał prestiżową Nagrodę Młodych Polskiej Akademii Literatury. Czas wojny przetrwał w rodzinnej Wielowsi, gdzie współpracował z organizacją „Odwet” Władysława Jasińskiego „Jędrusia” oraz prowadził tajne nauczanie.

Od 1944 r. zaangażował się w pracę polityczną i społeczną nowej władzy. W 1945 r. wyjechał do Łodzi, gdzie pełnił funkcję prezesa tamtejszego Oddziału Związku Literatów Polskich. W 1956 r. przeniósł się do Warszawy. Tam rozpoczął pracę w redakcji „Tygodnika Kulturalnego”. Zmarł tragicznie 27 stycznia 1964 r.

Twórczość Stanisława Piętaka wyrosła z młodopolskiego jeszcze zainteresowania wsią, niekiedy określanego mianem „chłopomanii”. Pisarze mający chłopskie korzenie, znając realia środowiska, z którego się wywodzili, usiłowali swoimi utworami zainteresować społeczeństwo problemami najbiedniejszych środowisk, mających jednak od drugiej połowy XIX wieku coraz większe aspiracje i ambicje nadrobienia wielowiekowych zapóźnień, dorównania innym kręgom społecznym, zwłaszcza intelektualnie, wreszcie stopniowego awansu polskiego chłopstwa do rangi pełnoprawnych obywateli, zgodnie z zasadą sformułowaną podczas insurekcji kościuszkowskiej mówiącą o włościanach, że „żywią i bronią”.

Jeszcze w okresie międzywojennym Piętak wpisywał się w taką rolę, zaś po wojnie mógł ją kontynuować w nowym ustroju politycznym, przynajmniej oficjalnie eksponującym robotników i chłopów.

info: UM Tarnobrzeg, Muzeum Historyczne miasta Tarnobrzega
foto: Wilkipedia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content