Wystawa „Dom Dzikowskiej Pani” w tarnobrzeskim Muzeum Historycznym czynna do kwietnia br.

Nowa wystawa w Muzeum Historycznym m. Tarnobrzega „Dom Dzikowskiej Pani” prezentuje wyjątkowe miejsce w Tarnobrzegu, jakie od przeszło trzech wieków stanowi klasztor OO. Dominikanów.

Jego powstanie wiąże się z obrazem Świętej Rodziny, znanym dzisiaj jako wizerunek Matki Boskiej Dzikowskiej.Obraz ten, będący dziełem nieznanego malarza flamandzkiego z I ćwierci XVI wieku, w drugiej połowie następnego stulecia znalazł się na zamku Tarnowskich w Dzikowie. Łaski i cuda jakich doznawali modlący się przed nim wierni skłoniły władze kościelne do uznania obrazu za cudowny, zaś rodzinę Tarnowskich do sprowadzenia do Tarnobrzega Ojców Dominikanów, ufundowania kościoła i klasztoru oraz powierzenia zakonnikom pieczy nad cudownym obrazem.

Ekspozycja przypomina powstanie Zakonu Kaznodziejskiego założonego w XIII wieku przez św. Dominika, najważniejsze postaci w dziejach zgromadzenia oraz jego klasztory jakie powstały na ziemiach polskich, głównie w XIII i XVII wieku. Przytoczone zostały też pierwsze relacje odnoszące się do cudownego obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej i okoliczności związane z początkami tarnobrzeskiego klasztoru, sylwetki jego dobrodziejów i wyróżniających się przeorów, oraz ważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w świątyni dominikańskiej. Zaprezentowane zostały dzieje architektonicznych przekształceń tego konwentu, a także zniszczenia jakich doznał podczas I wojny światowej czy wichury w 1958 roku.

Na wystawie zgromadzono liczne dzieła sztuki, dokumenty i pamiątki, m.in. obrazy z postaciami dominikańskich świętych, habit, ornaty, starodruki z klasztornych bibliotek, naczynia i przedmioty liturgiczne, feretrony, wota złożone Matce Boskiej Dzikowskiej, dokumenty i najstarsze zachowane fotografie z przełomu XIX i XX wieku. Po raz pierwszy prezentowane są rysunki detali architektonicznych z początku XX wieku, wykonane przez projektanta rozbudowy dominikańskiej świątyni prof. Jana Sas – Zubrzyckiego. Na wystawie znalazło się też kilka ludowych wersji obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej, jakie były malowane i chętnie kupowane przez włościan w XIX wieku, a także pamiątki z trzech koronacji obrazu Dzikowskiej Madonny.

Wystawa, która będzie czynna do kwietnia br. w salach zamku w Dzikowie została przygotowana w oparciu o eksponaty ze zbiorów klasztorów dominikańskich w Tarnobrzegu i Sandomierzu, Biblioteki Diecezjalnej i Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, Muzeum w Bochni oraz Muzeum Historycznego m.Tarnobrzega. Scenariusz wystawy opracowali Aleksandra Janas i Adam Wójcik.

foto&info: MHmT

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x