Baranów Sandomierski: Tanecznym krokiem

Tańczą, projektują, integrują z niepełnosprawnymi, podejmują kolejne wyzwania… Młodzież realizuje projekt „Wszystko kręci się wokół tańca”. Wkrótce zobaczymy efekty ich pracy.

Kilkanaście młodych tancerek przygotowuje w baranowskim MGOK-u bajkowy spektakl taneczny w ramach projektu dofinansowanego z programu grantowego Równać Szanse. Na przełomie maja i czerwca odbędzie się uroczysta premiera widowiska opartego na motywach znanej baśni. A przed artystkami jeszcze mnóstwo pracy!

Projekt zakłada, że wszystkie elementy przygotowania spektaklu młodzież stworzy, wymyśli, zrealizuje sama. Pod czujnym okiem i z małą pomocą koordynatorki Katarzyny Gwoździowskiej. Pomysł na spektakl zrodził się szybko, potem przeprowadzono casting i wybrano odtwórczynie głównych ról. W następnym etapie powstała choreografia. Dziewczyny wzięły udział w zajęciach z instruktorkami szkoły tańca Art Dance, a także w warsztatach aktorskich, które poprowadził reżyser teatralny Wojciech Gwoździowski. Tutaj okazało się, że taniec to niezwykle wszechstronna dziedzina artystyczna. Dziewczyny zastanawiały się, jak bez słów pokazać różne emocje, jak współdziałać z innymi aktorami na scenie, jak się „wczuć” w rolę.

STROJE I REKWIZYTY

Kolejnym etapem było zaprojektowanie strojów. Podczas zajęć z plastykiem, dr Magdaleną Stokłosą dziewczyny rysowały formy, przymierzały papierowe modele sukien, portek, czapek i peleryn. Wszystkie te projekty pojechały następnie do krawcowej, która wymierzyła tancerki oraz doradziła, jak zrealizować ich – nieraz szalone – pomysły. Obecnie uczestniczki są na etapie poszukiwania odpowiednich materiałów.

Oprócz strojów potrzebne będą różne rekwizyty, czy elementy rękodzielnicze. Dlatego tancerki zaprosiły do udziału w projekcie podopiecznych baranowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wspólnie udało się wykonać anielskie skrzydła, ozdobione bibułą, piórkami, nićmi i woalami. Odbyły się dwa pracowite spotkania: w siedzibie WTZ oraz w Środowiskowym Domu Kultury. To pierwsze spotkanie było okazją do zwiedzenia warsztatów, pracowni, poznania zasad działania placówki, obejrzenia powstających tam prac. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem!

INTEGRACJA PRZEZ TANIEC

Dziewczyny, jak same przyznały, były trochę zestresowane spotkaniem z niepełnosprawnymi, ale okazało się, że szybko znalazły z nimi wspólny język. Zwłaszcza, że na przełamanie lodów gospodarze przygotowali cała górę słodkich gofrów. Śmiechom, rozmowom i zabawie nie było końca. – Dzisiejsze warsztaty z niepełnosprawnymi bardzo mi się podobały. Na początku trochę się bałam i wstydziłam, ale z czasem zaczęłam się bardzo dobrze bawić. Nie miałam nigdy styczności z takimi ludźmi i było to dla mnie nowe doświadczenie – wspomina tancerka Jagoda.

Spotkanie w ŚDK-u także rozpoczęło się od słodkości, bo dziewczyny przygotowały pyszne babeczki. Także i tego dnia nie zabrakło czasu na pracę i zabawę. Kiedy już skrzydła były gotowe, dziewczyny zaprosiły swoich gości do tańca i nauczyły popularnej zabawy – „belgijki”, którą tańczy się w takt energicznej muzyki, w parach, często zmieniając kierunek, odbijając partnerów, plącząc kroki. Radość była tak wielka, że spotkanie znacznie się przedłużyło… Na koniec były wspólne zdjęcia i anielska salsa odtańczona w świeżo wykonanych skrzydełkach…

Przed uczestniczkami projektu teraz seria żmudnych prób i szlifowania układów. Do tego podjęły się szukania sponsorów, projektują plakaty promujące występ, planują szczegóły premiery.

Projekt jest realizowany w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim ze środków Programu „Równać Szanse 2016” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Zwolnienie lekarskie online – kiedy jest ważne?

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content