Tarnobrzeg: W lesie Zwierzynieckim przybędzie ponad 170 pomników? Komisja sprawdza zgłoszone drzewa (fotoreportaż)

Prace rozpoczęła komisja ds. ustanowienia pomników przyrody na terenie Lasu Zwierzyniec. Jej członkowie weryfikują czy drzewa zgłoszone przez Stowarzyszenie Wolne Rzeki, należy objąć ochroną prawną. Mowa tu o 171 drzewach, głównie ponad 150 letnich dębach szypułkowych oraz pojedynczych egzemplarzach wiekowych modrzewi, olch, topoli, sosen i wierzb.

Wniosek o powołanie 171 pomników przyrody w lesie Zwierzynieckim wpłyną do tarnobrzeskiego magistratu w lutym br. Niezbędną dokumentację przygotowali członkowie Stowarzyszenia Wolne Rzeki, którzy nie ukrywają, że w ten sposób chcą ochronić przed wycinką to co najcenniejsze. Plany na bieżący rok Nadleśnictwa Nowa Dęba, zakładają bowiem kolejne drastyczne cięcia w Zwierzyńcu i to w oddziałach, gdzie pozostały ostatnie ponad 150 letnie dęby.

Podstawą do wyznaczania pomników jest rozporządzenie ministra środowiska z grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania drzew za pomniki przyrody. Rozporządzenie daje możliwość wyboru jednego z dwóch kryteriów.

– Jednym z nich jest obwód drzew mierzona na wysokości 130 cm, określony dla poszczególnych gatunków. Drugi zaś to walor przyrodniczy, kulturowy, historyczny – tłumaczy NW24.pl prezes Wolnych Rzek, Piotr Bednarek.

– Cały Las Zwierzyniecki jest miejscem szczególnym z uwagi na walor przyrodniczy jak i wielu funkcji społecznych tak ważnych dla mieszkańców Tarnobrzega. Obszar lasu jest bardzo ważnym parkiem leśnym w granicach 50-tysięcznego miasta, gdzie wciąż prowadzona jest intensywna gospodarka leśna, polegająca na wycince znacznej ilości drzew, co z kolei wielokrotnie bulwersowało opinię publiczną – dodaje.

PRACE KOMISJI

Po wpłynięciu wniosku do tarnobrzeskiego magistratu, prezydent powołał siedmioosobową komisję, która weryfikuje zgłoszone drzewa. Jej skład tworzą reprezentanci rady miasta, urzędu oraz nadleśnictwa. W terenowych oględzinach udział wzięli również przedstawiciele Wolnych Rzek i reprezentantka społecznego komitetu utworzonego w celu ratowania Zwierzyńca. W minioną środę zweryfikowano ok.110 drzew.

– Podczas wizji w terenie nadleśnictwo zakwestionowało 30 drzew – tłumaczy NW24.pl Konrad Niedźwiedź, przewodniczący komisji, inspektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega. – Chodzi o pojedyncze egzemplarze, wokół których ustanowiona ewentualna strefa ochronna, miałaby zaburzać prace nadleśnictwa w ramach gospodarki leśnej. Pamiętajmy jednak, że to jest jedynie opinia, a decyzja należeć będzie do radnych – dodaje.

Dokończenie prac komisji zaplanowano w przyszłym tygodniu. Obecnie na terenie Lasu Zwierzynieckiego zlokalizowanych jest 36 pomników przyrody.

foto: Monika Ogorzałek

foto: Sylwia Tomala

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
leśniczy
2 lat temu

Czy ktoś zauważył na tych zdjęciach chociaż jednego radnego. Do komisji zostali powołani.Ale uczestniczyć w pracach komisji już nie. Co za rada.?

Bystry
2 lat temu

Radny Martyniak na tytułowym zdjęciu.

leśniczy
2 lat temu

To w komisji byl tylko jeden radny.?

Dorian
2 lat temu

wycinają te setki hektarów lasów w całym kraju żeby eskimosi mogli wznosić swoje osiedla w polin. w Palestynie nie było lasów za to gaje oliwne uprawiane od pokoleń które im wycięto.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content