Dyskopatia lędźwiowa – czym jest i jak ją leczyć?

Dyskopatia jest to przewlekła, zwyrodnieniowa choroba kręgosłupa. Powoduje patologiczne zmiany w krążkach miedzykręgowych. Charakteryzuje się degeneracją dysku. Kształt i wielkość dysków zmieniają się w zależności od odcinka kręgosłupa a największą wysokość mają dyski w odcinku lędźwiowym.

Pod wpływem przeciążeń, na jakie narażony jest kręgosłup, dochodzi do przemieszczenia lub zwyrodnienia jądra miażdżystego. Wynikiem ucisków są bóle, niedowłady, zaburzenia czucia oraz zaniki mięśni. Uszkodzony dysk może uciskać korzeń nerwowy wywołując silne bóle zwane rwą kulszową.

Komu częściej zagraża dyskopatia lędźwiowa?

Dyskopatia lędźwiowa zazwyczaj objawia się w przedziale wiekowym 30-50 lat. Najczęściej przyczyną są nadmierne obciążenia kręgosłupa wywołane nieumiejętnym dźwiganiem ciężarów, pracą fizyczną itp. Ryzyko zachorowania zwiększa niehigieniczny tryb życia związany z otyłością, brakiem ruchu. Również zawodowa jazda samochodem i związane z nią nieustanne wibracje sprzyjają zachorowaniu.

Częstym powodem dyskopatii są przebyte urazy i kontuzję. Życie w stresie i związane z nim napięcia mięśni a także rodzinne skłonności to też możliwe przyczyny dyskopatii lędźwiowej. Można zaryzykować stwierdzenie, że dyskopatia jest chorobą cywilizacyjną powodowaną przez nieodpowiedni tryb życia, urazy zewnętrzne oraz uwarunkowania genetyczne.

Zobacz fakty i mity o dyskopatii: https://carolina.pl/fakty-mity-dyskopatia/

Jak zdiagnozować dyskopatię lędźwiową?

Pierwsze niepokojące objawy to ból w dole pleców. Dolegliwości tego typu mogą mieć różną etiologie i różny przebieg w zależności od zajętego chorobą odcinka. Bóle wzmagają się w trakcie chodzenia a zmniejszają się podczas leżenia. Prawidłową diagnozę określającą zakres i stopień zaawansowania schorzenia, stawia lekarz w oparciu o wyniki badań obrazowych.

Szybka i pełna diagnoza jest możliwa w oparciu o badania: RTG, Rezonans magnetyczny oraz Tomografię komputerowa. O zastosowaniu metody diagnostycznej decyduje lekarz specjalista po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Badania obrazowe ujawniają wszelkie zmiany w krążkach miedzykręgowych oraz dostarczają wskazówek odnośnie stanu kości pacjenta. Trafna diagnoz umożliwia wybór metody leczenia.

Jak leczyć dyskopatię lędźwiową?

Dyskopatia jest schorzeniem, którego nie da się cofnąć, można go jednak zatrzymać i złagodzić. Prawidłowe leczenie dyskopatii zapobiega również nawrotom choroby. Leczenie jak w każdej chorobie zależy od zakresu, stopnia i wielu innych czynników. Dlatego wyboru metody leczenia należy dokonać w konsultacji ze specjalistą w centrum medycznym dysponującym nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie leczenia chorób kręgosłupa.

W wielu przypadkach wystarcza leczenie zachowawcze przez rehabilitację i fizjoterapię. W skomplikowanych przypadkach pozostają metody neurochirurgiczne. W renomowanych ośrodkach medycznych jak np. Carolina Medical Center stosujemy nowoczesne, mało inwazyjne techniki chirurgiczne. W przeciwieństwie do metod klasycznych, są bezpieczniejsze i charakteryzują się niskim stopniem inwazyjności. Do rutynowej praktyki weszły metody: operacji endoskopowych JOIMAX, wszczepianie implantu DISCOGEL i wiele innych metod umożliwiających szybki, bez komplikacji powrót do zdrowia.

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
maniek
2 lat temu

A czy w dobie ery szczepień firmy farmaceutyczne nie proponują szczepionek z kolagenem na to schorzenie ?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content