Ruszył Tarnobrzeski Budżet Obywatelski na 2020 rok

Od 4 lipca mieszkańcy Tarnobrzega mogą zgłaszać swoje projekty w ramach Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Projekty zgłaszać można do dnia 2 sierpnia w dwóch kategoriach, „projektów dużych” i „projektów małych”.

Na projekty duże przeznaczonych zostało 1 411 394,20 zł. Natomiast na projekty małe pula wynosi 100 000,00 zł, jednak w ramach projektów małych mieszkaniec miasta może zgłosić projekt, którego wartość nie przekracza 10 000,00 zł.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE NOWYCH ZASAD BUDŻETU OBYWATELSKIEGO  – TBO – opis

Po raz pierwszy budżet obywatelski wprowadził prezydent Norbert Mastalerz. Wówczas nie było podziału na projekty ogólne i osiedlowe, do podziału było zaś milion zł. Podział na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe wprowadził prezydent Grzegorz Kiełb. Na tzw. duże zadania, na które głos mógł oddać każdy mieszkaniec przeznaczona była kwota 400 tys. zł, zaś na tzw. osiedlowe – 1 mln 600 zł, do podziału na wszystkie 16 tarnobrzeskich osiedli. W minionym roku kolejne zmiany wprowadził p.o. prezydenta Kamil Kalinka, pod głosowanie poddane zostały jedynie tzw. projekty osiedlowe.

NOWE ZASADY – BUDŻET OBYWATELSKI OBOWIĄZKOWY, WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW OKREŚLA USTAWA

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, utworzenie budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu jest teraz obowiązkowe, zaś przegłosowane projekty muszą zostać zrealizowane, nie mogą być również zmienione w stopniu znacznym.

Ustawa reguluje również wysokość środków budżetowych przeznaczanych na budżet obywatelski. W miastach na prawach powiatu kwota ta musi wynosić co najmniej 0,5 % wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu z wykonania budżetu, przy czym decyzją radnych na realizację zadań z budżetu obywatelskiego w Tarnobrzegu przeznaczana będzie kwota w wysokości 0,55 % tych wydatków.

– Kwota na projekty duże nie jest określona, ponieważ może być ruchoma – tłumaczy Robert Chrząstek, naczelnik Wydziału Organizacji i Partycypacji Społecznej. – Jeśli ten wskaźnik (0,55% – przyp.red) zastosujemy do obecnego roku, to wychodzi nam kwota niemal 1 mln 600 tys. zł – dodaje.

PODZIAŁ NA PROJEKTY MAŁE I DUŻE

Zgodnie z nowymi przepisami, projekty do budżetu obywatelskiego można będzie zgłaszać w dwóch kategoriach:

1. „projekt mały”, którego kosz szacunkowy wynosi do 10 tys. zł, środki przewidziane do rozdysponowania na te kategorię to 100 tys. zł

2. „projekt duży”, którego kosz szacunkowy wynosi powyżej 10 tys. zł, do wyczerpania puli środków przewidzianych do rozdysponowania na tę kategorię projektów

Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
3 lat temu

Szkoda, że projekty na 2019 rok jeszcze nawet nie ruszyły, a już rozdają pieniądze na następny. Osiedle Kopernika nadal czeka na nowy plac zabaw za Lukullusem.

A po nas i potop
3 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

To jest wina urzędników tylko i wyłącznie. Podam to na przykładzie. Mają pieniądze na fiata a chcą mieć Mercedesa. W Polsce jest dużo producentów placów zabaw i napewno ktoś by to zrealizował w tych pieniądzach ale stawia się wymagania techniczne urządzeniom które jest wstanie spełnić tylko 2 producentów w Polsce. Więc nie dziwcie się że firmy które startują trzymaja się ceny bo wiedzą że nie ma konkurencji.

Biegacz
3 lat temu

Stadion lekkoatletyczny który obiecywany jest od kilku lat.

ems
3 lat temu

projekt duzy; doplacic ludziom do racunkow za smieci!bo jest drozej niż w Londynie i Paryżu!p.s. kiedy referendum?!

Ewa
3 lat temu

Kłamstwa pieniędzy nie mają i ludzi oszukują mieli robić zniszczona przez PEC ulice Łokietka i pieniędzy z budzetu nie ma Telepiemy się po płytach i dziurach

Bill
3 lat temu

Pierdzielić ten budżet, nie głosuję. I tak wszystko zgarnie Sobów. Zrobią co będą chcieli. Reszcie osiedli zostaną ochłapy po 10 tysięcy.

Kpina to jest.

ER
3 lat temu

Ścianki wspinaczkowej nie ma, jerzyków co żrą komary w wybudowanych miejscówkach nie ma, placu zabaw nie ma. Goowniana zabawa z tym budżetem.

nie prawda
3 lat temu

gniazda sa ale nie ma ptaków co do londynu to jest opor smieci na zewnatrz i wewnatrz niech ktos sie przejdzie ulicami londynu skoro tam nie był a co do stadionu lekkoatletyki to fakt kiedy powstanie na obiekcie klubu sportowego siarki jak było obiecywane

ems
3 lat temu
Reply to  nie prawda

proponuje wrócic do podstawówki tak do 1 klasy i nauczyc sie pisać bo niewiadomo o co chodzi

ER
3 lat temu
Reply to  nie prawda

Czytać też się naucz , przecież jest napisane jak wół 'jerzyków co żrą komary w wybudowanych miejscówkach nie ma’

Obatel
3 lat temu

Pekarowa ma być kierownikiem zusu , hit !!

Tarnobrzezanin
3 lat temu
Reply to  Obatel

Jezus Maria następny nauczyciel na stanowisko na którym potrzebna wiedza myślenie II pracowitość.
Czy w tym kraju nigdy nie będą się liczyć wykształcenie i kwalifikacje.
Pekar zna się na ubezpieczeniach jak Bozek na zarządzaniu miasta.

Mam nadzieję że to orka.Kto jeszcze podpisze się pod PiS aby dostać kasę.
Brzozowski już pokazał jaki to mistrz świata .Nic nie trybi Zastępcy za niego pracują A Stary Kal9nka zna się na Siarkopolu z pozycji związkowcy.
Najgorsze że PiS nie interesuje krytyka
Oni muszą mieć swoich i tyle.

Adam
3 lat temu
Reply to  Tarnobrzezanin

Pomieszałeś PiS Z PO i zrzędzisz na cały świat i jeszcze wzywasz imię Boga na daremno.Jest posada jest krytyka, są zarzuty .a ty co? żal ci że ktoś coś uzyskał.Kierownikiem zusu nie musi być ktoś z tytułem profesorskim , a ta pani jest jeszcze rozwojowa.A swoich muszą mieć bo to oni naprawiają Polskę i robią to coraz z lepszym skutkiem.

Smuechoteka
3 lat temu
Reply to  Adam

Piwo więc to wszystko wytłumaczy
Do ZUS nie trzeba mieć kwalifikacji Wystarczy że należy do partii PiS.
Twierdzenie że Pekar jest rozwojową i wszystkiego się nauczy śmieszy do tego stopnia że można dostać zajadow.
Nauczyciel podstawówki 1-3 ogarnie cały skomplikowany system ubezpieczeń społecznych co jest najtrudniejsza sfera prawa
Gratuluję Adamie dobrego.samopoczucia
Ci związkowcy i pisowcy odlecieli na długie lata.
Tylko kto po nich będzie sprzątał?

dozorca
3 lat temu
Reply to  Smuechoteka

kierownik odziału w Rzeszowie nie nadzoruje całego systemu prawnego w zusie ,daj sopkój i nie nadymaj się bo wszystkiego nie pojąłeś.

Gacek
3 lat temu
Reply to  Adam

Polecam wystąpienia na sesjach rady. Nie wiem czy śmiać się czy płakać…

Obserwator sesji
3 lat temu
Reply to  Gacek

Ten dozorca to pilnuje siedziby ZUS skoro pisze takie głupoty.
PiS to oszalał.na punkcie zagadnienia stołków.
Jeszcze raz pytam jakie kompetencje oprócz poddania się w sposób bezwzględny pisowi posiada Pani Pekar.
Czy już wszyscy w tym mieście zglupial że nie przyjmują krytyki w tym mieście.
Jednak strach pisowski jest olbrzymi.
Ludzie boją się nawet powiedzieć coś od,świętego bo zemstą Kalinkow jest do trzeciego pokolenia Sam tego doswiadczylem jak za stare sprawy w kizpis dostalem rykoszetem .
Ale smutne to to że wszyscy udają że nic się nie stało A Bozek pod reke z tymi wyżej wymienionymi.
Szkoda miasta i tyle.

kanion
3 lat temu
Reply to  Gacek

Obserwatorze wszyscy zgłupieli tylko ty jeden ostoją „mądrości” i „krytykować” nie bojący się. „Mądrość” twoja pokona wszystko tylko uważaj na rykoszety. (a dozorca to tylko nick).

Tarnobrzezanin
3 lat temu

Może wzorem Stalowej Woli cos z dwojki Wodny plac zabaw lub park linowy

pała
3 lat temu
Reply to  Tarnobrzezanin

Gapiować, kopiować, brać przykład ,a swojej inicjatywy, swoich potrzeb nie potrafimy zdefiniować – tu mieszkają sami ograniczeni, prostacy?? Ludzie nie pogrążajcie się sami.!!!!

ems
3 lat temu

Nikt tam niepojedzie bo tam smierdzi amelinum!

Anaa
3 lat temu
Reply to  ems

A co, żal ci doop ę ściska?

Jerzy
3 lat temu

Stadion lekkoatletyczny to dobry pomysł. Zresztą na os.Siarkowiec miał powstać już chyba z 10 lat temu.Ja proponuję pod lasem zwierzynieckim.

Gacek
3 lat temu
Reply to  Jerzy

Za co ????

Tarnobrzeg
3 lat temu

Muszę pochwalić mieszkańców TBG w Stalowej Woli ci co nie mogli być włączamy TVP2 i bawimy się z 17 tys tłumem

Tbg
3 lat temu

Co wy porównujcie imprezy w Stw a TBG to wygląda tak oni ekstraklasa my 3 liga naprawdę Nadberezny młody a prawdziwy dyrygent porywający tłumy doskonale wyszkolony medialnie i piarowo

Mieszkaniec
3 lat temu
Reply to  Tbg

Tylko że ich stać na wydanie 7 mln złotych za koncert a nas nie

gość
3 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Człowieku zastanów się co piszesz. Za Norberta misato dapłacało do lata z radiem coś koło 100000 zł. Za tyle co napisałeś to pewnie z pół trasy można opłacić.

kinga
3 lat temu

Budzety Obywatelskie to kompromitacja Kiełba i kalinki – nie ma realizacji , zapóźnienia , brak działań , niekompetentna naczelnik MOtyka co nic nie może , po co robic następne jak poprzednie są rozbabrane !!

pershing
3 lat temu

A dyrektorem zus ma być nie Pekar tylko Kłeczek Barbara , z namaszczenia starego Kalinki , tak to kadrowy Jana Mleczarza ozył znowu babra w miejskich sprawach , na dno z kalinkiakami , przecież oni tez i Bozkowi wszystko blokują w Rzeszowie jak mogą , taka hydra o dwu glowach

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
30
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content