Tani i energooszczędny dom to nie tylko odpowiedni dach. Postaw na projekt z nowoczesną bryłą

Energooszczędne domy są coraz chętniej budowane przez inwestorów. Mimo że początkowo może wydawać się, że są one droższe od tradycyjnych rozwiązań, bardzo szybko przynoszą oszczędności, jeśli chodzi o utrzymanie domu.

Jedną z podstawowych kwestii, które pozwalają na poczynienie takich oszczędności, jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i szczelności w domu. Jak się okazuje najwięcej ciepła „ucieka” przez dach, dlatego projekt domu musi być idealnie opracowany pod każdym względem. Również ekipa budowlana musi stanąć na wysokości zadania, aby w czasie realizacji projektu, nie powstały mostki termiczne. Jednak dobry dach i prawidłowego jego wykonanie to tylko część rzeczy, które pozwalają na stworzenie domu energooszczędnego. Jakie jeszcze rozwiązania warto wdrożyć w domu jednorodzinnym?

Prosta i nowoczesna bryła budynku – sposób na energooszczędny dom

Jedną z kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze projektu, jest to, aby miał on jak najprostszą bryłę. Dlaczego jest to tak ważne? Pozwoli to na optymalizację kosztów budowy, ale i jego ogrzewania, a to przełoży się na koszty utrzymania budynku. Projekty nowoczesnych domów zazwyczaj mają bardzo proste bryły. Co istotne, bazują też na wykorzystaniu do budowy nowoczesnych materiałów. Jeżeli jakiś gotowy projekt spodoba się inwestorowi, powinien on dowiedzieć się, czy można go zoptymalizować tak, aby był energooszczędny. Projekty domów nowoczesnych – domoweklimaty.pl są często opracowywane tak, aby można było je modyfikować i dopasowywać do potrzeb inwestorów. Jednak zawsze takich modyfikacji powinien dokonywać wykwalifikowany architekt.

Wybór nowoczesnego i energooszczędnego projektu – co jeszcze jest ważne?

Energooszczędne budownictwo bazuje przede wszystkim na nowoczesnych technologiach i materiałach. Jeżeli chce się, aby dom był w pełni energooszczędny, a nawet pasywny. Trzeba uzyskać jak najmniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na kształt budynku i to, jaki ma dach, co zostało wspomniane wyżej. Liczy się także sposób wykonania ocieplenia elewacji, jak również to, jakie materiały i elementy takie jak okna czy drzwi zostaną użyte do budowy domu. Warto też sprawdzić, jak dom będzie ułożony względem stron świata. To pozwoli na optymalne wykorzystanie naturalnego światła i ciepła, jakie ono emituje.

Dom energooszczędny i dom inteligentny – czy warto?

Dobrze opracowany projekt domu energooszczędnego pozwala na poczynienie znacznych oszczędności w jego eksploatacji. Warto jednak zastanowić się także nad wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań zwanych ogólnie systemem inteligentnego domu. Przy wyborze projektu dobrze jest sprawdzić, czy wprowadzenie tego systemu do domu będzie możliwe. Warto zaznaczyć, że system inteligentnego domu to nie tylko możliwość zdalnego sterowania oświetleniem czy sprzętem stereo w domu.

Pod jednostkę centralną można podpiąć też system monitoringu i alarmy, możliwość sterowania ogrzewaniem domu, wentylacją i wiele innych. Więcej inspiracji dotyczących rozwiązań do nowoczesnych i energooszczędnych domów można znaleźć w artykule Koncepcje nowoczesnych domów – poznaj funkcjonalne rozwiązania wykorzystywane w projektach Domowych Klimatów.

Energooszczędne domy są coraz chętniej budowane przez inwestorów. Mimo że początkowo może wydawać się, że są one droższe od tradycyjnych rozwiązań, bardzo szybko przynoszą oszczędności, jeśli chodzi o utrzymanie domu.

materiał partnera
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content