O dolinie rzeki Smarkatej w Teleexpressie: „Miejsce tak piękne i cenne, że być może będzie rezerwatem”

O planach utworzenia Rezerwatu Doliny Rzeki Smarkatej można było usłyszeć w ogólnopolskich mediach. Informacja pn. „Miejsce tak piękne i cenne, że być może będzie rezerwatem”, wyemitowana została w Teleexpressie extra.

Dolina rzeki Smarkatej to obszar pomiędzy nadleśnictwami Nowa Dęba i Mielec, przechodzący przez tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej. Unikatowa, bo naturalnie meandrująca rzeka wraz z otaczającym ją obszarem, ma szansę na formalną ochronę, dzięki pracy prowadzonej przez przyrodników ze Stowarzyszenia Wolne Rzeki.

„Przyrodnicy z Podkarpacia chcą utworzenia Rezerwatu Doliny Smarkatej. Dzika rzeka płynie tu przez obszar praktycznie nie przekształcony przez człowieka. W dolinie przeprowadzono już inwentaryzację przyrodniczą” – informuje lektor w materiale z Teleexpressu – link tutaj

Więcej o projektowanym rezerwacie pisaliśmy tutaj: http://nadwisla24.pl/2017/10/20/smarkata-ostatnia-dzika-rzeka-w-regionie-fotoreportaz-oraz-video-hd/ oraz tutaj: http://nadwisla24.pl/2018/02/06/tarnobrzeg-wycieczka-nad-smarkata-z-okazji-ferii-i-miedzynarodowego-dnia-krajobrazu-fotoreportaz-oraz-video-hd/

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
1 rok temu

Przepiękne miejsce. Takie miejsca powinny być rezerwatami z automatu gdyż agresywna gospodarka leśna z każdym rokiem uszczupla pulę tak dzikich, naturalnych miejsc. Spaceruję często po lesie, rozmawiam z grzybiarzami i wszyscy jesteśmy przerażeni ogromną skalą wycinki oraz ilością pozagradzanych siatką miejsc w naszych lasach. Normalni ludzie widzą ile tysięcy sadzonek mają pod nogami, te sadzonki wysiewają się same, same rosną i nie potrzeba im pomocy leśników aby wyrosły z nich piękne drzewa i las. Tysiące kilometrów siatki(w której ginie wiele zwierząt) oraz setki tysięcy słupków do niej generują ogromne koszty. Po co? Skoro las rośnie sam. Wystarczy nie wycinać wszystkich drzew a tylko co któreś. Las wtedy odnowi się sam, nie potrzebna będzie głęboka orka, miliony sadzonek. Ludzie patrzcie pod nogi bedąc w lesie to zobaczycie o czym piszę. Pozdrawiam wszystkich przyrodników oraz ludzi dla których piekno przyrody nie jest obojętne.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x