Tarnobrzeg: To jednak nie koniec batalii sądowej miasta z RIO o Budżet Obywatelski 2020

To jednak nie jest koniec batalii sądowej miasta Tarnobrzega z Regionalną Izbą Obrachunkową o projekty, które mają zostać zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Uchwała którą radni mieli  podjąć, nie oznaczała przyjęcia przez miasto wytycznych RIO, miała być jedynie dostosowaniem zgodności budżetu z uchwałą RIO. – To tylko o to chodzi, żeby ktoś nam nie zarzucał niezgodności budżetu z uchwałami, które otrzymaliśmy z RIO (…) Odwołanie nadal jest w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie – powiedział dziś prezydent Dariusz Bożek. Uchwała ta nie gwarantowała również realizacji pozostałych projektów, wskazanych przez RIO.

– Uchwała RIO w Rzeszowie stwierdziła nieważność Budżetu Obywatelskiego, w związku z tym weszliśmy na drogę procesową. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie niejako utrzymał w mocy uchwałę Kolegium, natomiast jest odwołanie w tej chwili w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Wczoraj pojawił się dziwny, manipulujący opinią publiczną tytuł: Koniec batalii sądowej” (prezydent odniósł się do artykułu zamieszczonego na naszym portalu tutaj – przyp.red). Absolutnie nie jest to prawdą, batalia sądowa trwa (…) czekamy na informację, kiedy odbędzie się posiedzenie w NSA w Warszawie, niestety będzie ono niejawne. Liczę na to, że w okolicach połowy stycznia to posiedzenie się odbędzie i będziemy mieć wtedy jasną i wyraźną sytuację, jeżeli chodzi o kwestie procesowe. Natomiast ta uchwała to tylko i wyłącznie dostosowanie zgodności budżetu z uchwałą RIO, tylko o to chodzi, żeby ktoś nam nie zarzucał niezgodności budżetu z uchwałami, które otrzymaliśmy z RIO – tłumaczył prezydent.

D. Bożek dodał również iż Regionalna Izba Obrachunkowa nakazała wykonanie konkretnych zadań z Budżetu Obywatelskiego, uznając, że projekt „Widno i bezpiecznie” nie jest zgodne z prawem.

– Ja się nie zgadzam z taką interpretacją, dlatego sprawa jest w toku (…) Realizacja w ten czy w inny sposób projektu na który głosowali mieszkańcy, w 2021 roku nastąpi– wyjaśnił prezydent.

UCHWAŁA ZOSTAŁA ODRZUCONA

W dyskusji poprzedzającej głosowanie radni podkreślali, że zgadzają się z prezydentem, iż w przypadku kiedy miasto przegra sprawę w NSA w Warszawie, to i tak projekt „Widno i bezpiecznie” powinien zostać zrealizowany, bowiem został wybrany przez mieszkańców. Cześć radnych  pytała jednak, czy projekty w uchwale opisane jako „do realizacji”, rzeczywiście zostaną wykonane. Odpowiadając radnym prezydent podkreślił kolejny raz, że „czekamy na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie”.

– Ja na pewno nie będę uczestniczył w tej grze bo widzę, że ewidentnym zamiarem jest to, że jeśli wyrok sądu dla gminy będzie korzystny, to my się wycofamy z tej uchwały, którą dzisiaj potencjalnie przegłosujemy, czyli damy nadzieję mieszkańcom na realizację konkretnych inwestycji. To jest dla mnie kuriozum, bo to jest granie mieszkańcami, dlatego wstrzymam się od głosu bo widzę, że inny jest zamiar niż mogłoby się wydawać – tłumaczył radny Kamil Kalinka.

Ostatecznie uchwała nie została przyjęta, za głosowało 2 radnych, przeciw 11, od głosu wstrzymało się 7.

Za przyjęciem uchwały głosowali: Anna Pekar i Marian Zioło.

Przeciw byli: Andrzej Biernat, Teresa Gołębiowska – Piś, Artur Kiper, Cezary Mikrut, Leszek Ogorzałek, Sławomir Partyka, Bogusław Potański, Adam Rębisz, Waldemar Stępak, Damian Szwagierczak i Waldemar Szwedo.

Od głosu wstrzymali się: Marian Cąpała, Kamil Kalinka, Bożena Kapuściak, Dominika Kliza, Monika Łagowska – Cebula, Łukasz Nowak i Włodzimierz Trybuła.

Nieobecny był radny Alfred Martyniak.

Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel
9 miesięcy temu

Bożek sam sobie strzelił samobója – przedstawiając uchwałę pod obrady .
Pozostał jeden dzień na realizację BO za 2020 rok – to jest 31 grudnia 2020.
Czekam na fotki z zakończonych robót z BO !!!!!!!!
Taki to jest i Za i PRZECIW.

obywatel
9 miesięcy temu

Bożek – ha ha ha „potencjalnie przegłosujemy” to chyba na niby – ha ha ha.
to my się wycofamy z tej uchwały, którą dzisiaj potencjalnie przegłosujemy,

Mar
9 miesięcy temu

Formalności.

obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  Mar

Bezczelne cwaniactwo aby dostać absolutorium ??????????????????????????

Mar
9 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Mniejsza o interpretacje, rezultat jest ten sam: ta uchwała to tylko i wyłącznie dostosowanie zgodności budżetu z uchwałą RIO, tylko o to chodzi, żeby ktoś nie zarzucał niezgodności budżetu z uchwałami otrzymanymi z RIO. Zostało to przekazane wprost, podobnie jak to, że realizacja w ten czy w inny sposób projektu, na który głosowali mieszkańcy, w 2021 roku nastąpi. Pytanie jak zareagują na to mieszkańcy? Na razie wychodzi na to, że nie dzieje się źle w mieście (sporadyczne skargi mieszkańców).

obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  Mar

To tak jak z premiami – „ze względu na przejście na emeryturę” – pierwszy raz spotkałem się z takim prostackim uzasadnieniem . Ciekawe gdzie jeszcze dają premie takie ????? Każdy sposób jak widać jest dobry aby okraść mieszkańców

  • ciekawe czy coś takiego jest w regulaminie wynagradzania w urzędzie???
Nie radny
9 miesięcy temu

A teraz RIO za takie traktowanie powinno dokonac szczegółowej kontroli wydatków ale to bez tuszowania wszelkich niedociągnięć podanie wyników nie radnym tylko mieszkancom.

obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  Nie radny

W szczególności wydatki miasta na prywatne majątki spółdzielni (czytaj : Partyka „vel rączka do góry za) – to tylko wierzchołek góry lodowej. W miastach mających uczciwych prezydentów to jest nie do pomyślenia!

obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  Nie radny

Zwłaszcza przyznanej premii – ze względów na przejście na emeryturę urzędasów????

śmiech na sali
9 miesięcy temu

Niezły numer chciał prezydent wywinąć radnym i mieszkańcom. Kolejna kompromitacja prezydenta i jego świty. Rządzenie miastem nie jest takie proste jak stanie przy szkolnej tablicy.

Obserwator
9 miesięcy temu

I za takie prostackie dzialania wobec radnych i mieszkańców winno byc referendum.

obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

Prostackie działanie to też działanie radnych – raz za raz przeciw.
Kto głosował za wprowadzeniem do budżetu w sposób bezczelny i cyniczny projektów niespełniających BO ?????
Bezczelne cwaniaki z Rady chcą wyjść teraz z twarzą!

zofija
9 miesięcy temu
Dformat
9 miesięcy temu
Reply to  zofija

w stalowej odwracają zły trend a u nas? U nas władzom nie zależy na ludziach, dlatego będziemy się bardzo w szybko wyludniać. Tarnobrzeg obudź się

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content