„Znak X jak wyrok”

Ten znak X jest dla mnie jak wyrok – tłumaczy pani Joanna, z trudem powstrzymując łzy. Jej działka została już oznakowana zielonym znakiem X. Oznacza to, że z powodu budowy drogi obwodowej zostanie zlikwidowana, podobnie jak kilkadziesiąt innych działek.

– Moja tragedia zaczęła się w momencie gdy dowiedziałam się, że przez budowę obwodnicy stracę działkę. Wiecie państwo, dla mnie i mojego męża było to jedyne miejsce, w którym mogliśmy odpocząć od codziennego zgiełku. To był nasz mały wymarzony ogród, który nagle, decyzją urzędników przestanie istnieć – opowiada w rozmowie z naszą redakcją pani Joanna.

– Dla niektórych może to się wydawać śmieszne, przecież to tylko działka, dla nas jednak to ważna część naszego życia, którą stracimy bezpowrotnie – kontynuuje.

– Uczestniczyliśmy w konsultacjach które odbyły się kilka lat temu a dotyczyły wyboru wariantu przebiegu obwodnicy. Niestety głosy wszystkich działkowców nie zostały wzięte pod uwagę, zapadła decyzja, że droga będzie prowadzić między innymi przez nasze ogrody – dodaje pani Joanna.

NOWY WYKONAWCA OBWODNICY

Od czasu wyboru wariantu drogi minęło już cztery lata. W międzyczasie zmieniona władza w Tarnobrzegu musiała na nowo wyłonić wykonawcę drogi. A pani Joanna wraz z mężem nadal pielęgnowali swój ogród, uciekając od codziennych problemów do swojej małej, zielonej enklawy.

– Po cichu liczyłam na to, że nowa władza coś zmieni w przebiegu tej drogi. Że wysłucha naszych próśb i buldożery nie rozjadą owoców naszej wieloletniej pracy. Tak się jednak nie stało – tłumaczy pani Joanna.

Końcem ubiegłego roku gmina rozstrzygnęła przetarg na budowę obwodnicy, prace ruszyły zaś 9 lutego br.

– Przez ten cały czas nikt nas nie informował co z nami będzie, nikt nie zaproponował nam jakieś alternatywny – kontynuuje pani Joanna. Kolejny raz potraktowano nas jakbyśmy nie istnieli, wczoraj z prasy dowiedziałam się, że będą wycinać drzewa na działkach  – dodaje.

ZNAK X

Wycinkę drzew z terenu ogrodów przeznaczonych do likwidacji, potwierdza w rozmowie z naszym portalem Jan Lis, kierownik tarnobrzeskiej delegatury Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców.

– Ruszyło to „ostro z kopyta”. Dzisiaj mieliśmy spotkanie z panem prezydentem Mirosławem Plutą i panią naczelnik Barbarą Trzeciak, był też przedstawiciel wykonawcy i ustaliliśmy, które altanki mają być do wyburzenia. Ale ponieważ jeszcze nic nie jest wycenione, to jesteśmy na razie w trakcie wycinki drzew,. Muszą one zostać wycięte teraz, z powodu wiosennego okresu lęgowego ptaków – tłumaczy NW24 kierownik Lis.

O tym który ogród zostanie zlikwidowany, informują wymalowany znak X oraz numer działki. Jak wyjaśnia kierownik Lis, oznaczenia te zostały wymalowane wczoraj wieczorem.

– Od czwartku (25 luty – przyp.red). wykonawca chce żeby udostępnić im wejście, żeby nikt nie musiał skakać przez płot. Powiadamiamy teraz każdego działkowicza który jest do wysiedlenia i musi on udostępnić działkę, czyli otworzyć furtkę i w miarę możliwości usunąć te rzeczy, które są nieruchome na działkach, takie jak np. stoły, ławy itp. Każdy obiekt który jest do wysiedlenia, jest już od wczoraj wieczór oznaczony. Jeśli ktoś chce wiedzieć, czy jego działka jest do wysiedlenia, to wystarczy przejść i zobaczyć, czy jest zaznaczony zieloną farbą krzyżyk X i numer działki – wyjaśnia Jan Lis.

– Dla mnie ten znak X jest jak wyrok. Wyrok na moje dalsze życie – tłumaczy pani Joanna. – Nie jesteśmy z mężem młodymi ludźmi, mamy problemy ze zdrowiem, nie mamy po prostu sił, żeby zaczynać wszystko od nowa. Przy pierwszej fali pandemii był to dla nas jedyny azyl i możliwość pooddychania świeżym powietrzem i ucieczki z betonowych bloków. Teraz tego azylu już nie będzie

CO DALEJ?

Drzewa zostaną wycięte i pozostawione na terenie działki, do czasu aż przyjdzie rzeczoznawca i wyceni wartość ogrodu. Na wycenę ma miesiąc czasu. Po tym okresie z działek muszą zostać również usunięte altanki. Co dalej z wysiedlonymi działkowcami? Tego jeszcze nie wiadomo

– Rozmawiałem dzisiaj z prezydentem (Mirosławem Plutą – przyp.red), mówił że ma jakiś pomysł, ponieważ jest skierowane pismo z Okręgowego Zarządu z Rzeszowa z dnia 10 lutego i tam są trzy punkty. Pierwszy to wypłata członkom Polskiego Związku Działkowców odszkodowań, drugi to wypłata Polskiemu Związku Działkowców za tereny ogóle i trzeci, to zapewnienie gruntów zastępczych na odtworzenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. I w tym temacie rozmawiałem dzisiaj krótko z panem prezydentem, który powiedział, że ma pomysł na to – wylicza kierownik Lis.

Na usunięcie sprzętu ruchomego działkowicz będzie miał miesiąc czasu. Niestety nikt nie zapewnia miejsca, w którym ten sprzęt można by było ewentualnie przechować. Właściciele małych mieszkań mogą mieć więc problem, tym bardziej, że czas jest ograniczony. Dla pani Joanny to kolejny cios. Choć wiedziała, że jej działka jest jedną z tych, które zostaną zlikwidowane, nie wiedziała kiedy to nastąpi. Nagle została postawiona przed faktem dokonanym.

– Nie wiem co ja z tym wszystkim zrobię, nie mam już dwudziestu lat, razem z mężem chorujemy. Będziemy potrzebowali pomocy, tylko skąd? A co z altanką, gdzie mam ją przenieść? Nikt nie liczył się z nami jak projektowali tę drogą, nie liczą się z nami również teraz, mamy się po prostu stamtąd wynieść i to szybko – pani Joanna nie kryje zdenerwowania. – Nie wiem, czy znajdziemy siłę, żeby tam pójść

Pod budowę obwodnicy łącznie zlikwidowanych zostanie około 70 ogródków działkowych.

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
126 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bozo
2 miesięcy temu

„Rozmawiałem dzisiaj z prezydentem (Mirosławem Plutą – przyp.red), mówił że…” Mamy jednego nieudacznika to po ch* nam drugi?

smile
2 miesięcy temu
Reply to  Bozo

Obwodnica powinna przebiegać przez środek Urzędu Miasta…..:)

iks
2 miesięcy temu
Reply to  Bozo

Jaki zarząd wybrali sobie działkowcy tak mają – myśleli że są kolejnym państwem w państwie. A tu zonk. Zostali potraktowania jak każdy jeden obywatel w podobnej sytuacji. Od 4 lat wiadomo było jak pójdzie obwodnica. Na co czekali? Na Mesjasza?

Lech
2 miesięcy temu

Budowac nowe drogi bo infrastruktura to podstawa rozwoju kazdego miasta. Obwodnicą tego nie mozna nazwac ale lepsze to niz nic.

Owen
2 miesięcy temu
Reply to  Lech

Zero szacunku dla ludzi, pod ścianą ich postawili pozbawiając podstawowych praw. Budowa budową ale zeby tak traktowaćl udzi, nie dać im czasu, nie informować? Panie Bożek i niejaki Pluta, papiętajcie, że działkowcy to duzy elektorat i może was tak wyciąć z tej władzy jak wy ich z ogródków. A mówienie żeby działkowcy sobie ławki pozabierali to już trzeba być kompletnie pozbawionym nie tylko wyobraźni ale też ludzkich uczuć. A niby jak i gdzie mają sobie pozabierać? Na plecy i do pokoju w mieszkaniu? Taka ławka przecież też kosztowała, jak i inne rzeczy których do domu ani piwnicy w bloku zabrać się nie da. Szczyt chamstwa i arogancji!

Bozo
2 miesięcy temu
Reply to  Owen

Oni mają wybane na działkowców bo dobrze wiedzą że drugiej kadencji nie będzie. Owen czy ty na prawdę myślisz że mieszkańcy tego miasta są takimi theBilami że wybiorą znów tą porażkę?

Bonzo
2 miesięcy temu
Reply to  Owen

rozwój miasta ważniejszy niż kilka działek

karolina
2 miesięcy temu
Reply to  Bonzo

ciekawe czy tak samo bys mowil gdyby to dotyczylo twojej dzialki, na ktora uciekales po ciezkim dniu pracy i w ktora wlozyles kupe pracy i jeszcze wiecej kasy, troche empatii by sie przydalo, a wladze mogly wybrac inna opcje lokalizacji tej pseudo-obwodnicy, bo za pare lat okaze sie ze biegnie przez miasto

ewa
2 miesięcy temu
Reply to  karolina

Sikorskiego to też była kiedyś obwodnica. Na tej samej zasadzie będzie budowana nowa niby obwodnica

ewa
2 miesięcy temu
Reply to  ewa

Ale z drugiej strony niby miasto to i niby obwodnica

łysy
2 miesięcy temu
Reply to  ewa

Też mam tam działkę ale nie ma na niej X więc pewnie nie zostanie zrównana z ziemią ale faktem jest że przebieg tej drogi wybrali fatalny bo już lepiej było ją puścić za garażami na Kamionce potem wzdłuż lasu aż do Chmielowa wtedy byłaby obwodnica.

z Tbg
2 miesięcy temu
Reply to  łysy

łysy, będziesz zmiał droge w pobliżu. Gwar, smród spalin murowany.

Janusz
2 miesięcy temu
Reply to  łysy

Widocznie ktoś kto to projektował poszedł „po kosztach” dzięki czemu będzie to normalna miejska ulica nazywana obwodnicą.

odp
2 miesięcy temu
Reply to  Janusz

ale to jest miasto szefa i on ma w tym temacie naj wiecej do powiedzenia wiec ruszcie mózgownicą bo ręce lecą w dół jacy ludzie mieszkają w mieście i niech zaproponuje wam ziemie w innym mieście bo nie wyrażacie na to zgody a macie takie prawo aby tak zrobić wiec zawitajcie do bram pdb i myślcie że sami sobie zaszkodziliście takimi wyborami

ewa
2 miesięcy temu
Reply to  odp

w Krośnie?

ewa
2 miesięcy temu
Reply to  łysy

Dokładnie tak, wtedy to byłaby prawdziwie droga obwodowa

sdfg
2 miesięcy temu
Reply to  łysy

wystąpisz o zjazd i będziesz go miał, jak widzę gdzie porobili zjazdy w ty mieście to krew zalewa

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Owen

Szanowny Panie te działki nie są własnością działkowców lecz Polskiego Związku Działkowego – jakie pieniądze z publicznej kasy dla kogoś kto nie jest właścicielem
(działki prawdopodobnie są tylko w użytkowaniu wieczystym) . Nauczyli się korzystać z cudzej własności jakby to było ich – lamentują teraz – niech sobie kupią za własne i wtedy narzekania byłyby zrozumiałe a tak cwaniactwo wyniesione z komuny ” im się należy” – typowe komunistyczne nawyki.

Owen
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Szanowny panie obywatelu, tereny działek należą do ROD natomiast wszystko co na tych działkach jest nalezy do tych, którzy od dziesiatków lat na nich gospodarują, wszelkie nasadzenia i altany. Jak się zabiera głos to wypadałoby to minimum wiedzy mieć. I bez obawy, nikt nigdy nie dałby złotówki działkowcom gdyby im sięto nie należało, ale pocieszę pana: na pewno i tak oszukają ludzi bo dlaczego niby te wyceny zaplanowane sąna czas kiedy wszystkich roslin nie widać. Ciężkiej pracy ludzi,którą tam włozyli tez nie widać. Dodam tylko, że Polski Związek Działkowców tworzą DZIAŁKOWCY a nie dwóch czy trzech prezesów, tak jak miasto tworzą mieszkańcy a nie dwóch prezydentów! No i działkowcy co roku płacą na utrzymanie Polskiego Związku Działkowców, to taki rodzaj „czynszu” powiedzmy plus media. A na koniec gratuluję empatii dla starszych i słabszych ludzi . Zamiast tego ma pan dla nich lekceważenie i pogardę – to jedna z najbardziej obrzydliwych cech, szanowny panie.

karolina
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

troche Pan przesadzil z tym cwaniactwem, wlasciwie calkiem Pan przesadzil, zycze panu w przyszlosci, zeby spotkal sie Pan z adekwatna sprawa dotyczaca bezposrednio Pana

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  karolina

Nie ma obaw – z przyjemnością udostępniłem grunt pod budowę drogi !!!!!!!!
Swój grunt , będący moją własnością !!!!! Nie cudzy i nie używany jako cudzą własność .
Rzecz w tym, że ktoś się użala, biegnie do mediów – tylko nie wiem po co ?????
Nie ich! Proste .

Mniszek Lekarski
2 miesięcy temu
Reply to  karolina

Cóż za empatia a potem hop hop do kościoła i będę miłował bliźniego swego… a potem życzę Ci…

greg
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Odniosę się do ostatniego słowa -”im się należy”-tak im się należy po całych latach pracy! obojętnie czy w komunie czy dziś

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  greg

Superficies solo cedit[edytuj]
Superficies solo cedit (łac. To, co jest na powierzchni, przypada gruntowi – rzymska zasada prawna odnosząca się do związania własności budynku (oraz innych rzeczy połączonych z gruntem) wzniesionego na gruncie z własnością tego gruntu, tj.

Eliwn
2 miesięcy temu

Powiem tak, najgorzej, że część z tych ludzi chciało opchać innym jeleniom bez rogów swoje działki w 2019 i 2020 r., to bym nazwał skurw…em, a nie to że działki idą pod młotek. Działki powstały w latach 60 -tych, kopalnia miała być rozbudowana włąśnie w tym kierunku, dlatego płacz na bok. Droga ważniejsza niż kilka działek .

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Eliwn

A pewnie że tak – bezczelność ich nie znała granic i bezczelnie chcieli się wzbogacić cudzym kosztem – co najważniejsze te działki nie są, nie były ich własnością.
Dodatkowo na swój koszt powinni rozebrać te altany a jeśli są budynki murowane to jeszcze powinni cwaniacy to zrobić za swoje , łącznie z wywozem gruzu.
Tak się kończą komunistyczne przywileje ciuli co myśleli że to ich (swoje) – przez lata korzystali
a wszyscy inni płacili podatki lokalne ze swoich.
Żadnej litości – żadnych pieniędzy z budżetu miasta ( czyli mieszkańców) .

Owen
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Weź się człowieku przestań kompromitować! Kto jest pazerny? Sarsi ludzie, którzy dzierżawili działki i mieli drobne uprawy??? Chory jakiś z zawiści jesteś, idź wydrzyj tym ludzom marchewke albo pietruszkę to się wzbogacisz bezduszny frustracie! Oby ciebie ktos tak potraktował w zyciu,ale myslę, że taka postawą masz to zagwarantowane. Wiecej dyskusji z tobą mierny człowieczku podejmować nie zamierzam, pisz sobie co chcesz i pluj dalej, tylko nie zapomnij tez napluć na swoich starszych rodziców jakby w razie byli biedni.Bez odbioru.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Owen

Co ty opowiadasz – nie ich – wiek tu nie ma znaczenia – to byli, są tylko użytkownicy (lokatorzy) używający cudzą rzecz na jakimś tam prawie ograniczonym.
Jak nie potrafisz rozróżnić własności od używania cudzej rzeczy – to nie bredź i nie ogłupiaj ludzi swoimi prostackimi wpisami z rodowodem SB-ka , UB-ka , PZPR-ca (przestań już brać, pić – cokolwiek to jest).
Wmawiali im postkomunistyczni działacze ze Związków Działkowców „ŻE TO ICH”
– i uwierzyli tym oszustom i kłamcom – szkoda tylko ich, ich pracy i ich kasy, że dali się ogłupić postkomunistycznym potomkom ze Związku Działkowców (jak nie wiesz kto zasiada z reguły w zarządach to się dowiedź – UB, SB, Milicjanci z rodowodem PZPR i byli aparatczycy PZPR – o tym wszyscy wiedzą – miernoto).

z Tbg
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

wymień chociaż jedno nazwisko tych z UB, SB Milicjanta, aparatczyka z PZPR zajmującego stanowisko w zarządzie.

odp
2 miesięcy temu
Reply to  z Tbg

ale sam go wybierałeś więc masz pretensie do nich czy do siebie skoro mieszkasz w tym mieście który nie może się od dna odbić……

Adam
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Ty nie jesteś ,,obywatel” ty jesteś siusiu majtek a prawdopodobnie mamusia karmi cię do dziś!

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Adam

Skąd to wiesz – czyżbyś to przeżywał i od kiecki mamusi nie mógł się oderwać ?

z Tbg
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Ty to jestes dobrze walnięty.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  z Tbg

To prawda jest walnięta – prawda zawsze kole w oczy i prawda boli.

Neltah
2 miesięcy temu

Widać że szykuje się powtórka z jeziora tarnobrzeskiego. Wszystko na raz, bez ładu, bez szacunku dla ludzi którzy korzystają, byle robić. Po trupach do celu. Taki szacunek dla ludzi ma PO ,ważny jest tylko WŁASNY INTERES. czyli interes z wykonawcą obwodnicy, on jest tylko ważny.
Prezydent i jego doradcy nie mają zielonego pojęcia co to jest planowanie inwestycji, co to jest interes społeczny, jak zarządzać własnością, jak rozwiązywać problemy, jak informować w mediach i dotrzeć do działkowicżów, jak rozwiązać problem wcześniej. Oni sie rzucają do roboty od razu, po trupach, do celu, a jak już zrobią, to wszyscy zapomną i będą bić brawo. Ciekawe czy turyści znad jeziora zapomną zniewagę zeszłoroczną, tak samo i działkowicze nie zapomną i jeszcze w sądzie wywalczą odszkodowania

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Neltah

Przestań bredzić – to nie są ich działki – nikt ich nie wywłaszcza bo nie musi (nie są właścicielami),
miasto ma prawo do tych terenów (użyczone tzw. użytkowaniu wieczystym przez Polskie ogródki Działkowe) – niech sobie kupią za własne, płacą podatki.
Szacunki to te cwaniaki bezczelne nie mieli do ludzi – chcieli wcisnąć za wszelką cenę w poprzednich latach innym????

Neltah
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Cwaniacy to tacy jak Pan z PO ci sami co wysiedlali ludzi z kamienic w Warszawie, bo tez nie było ich i odcinali im prąd ,gaz .Te same metody, ta sama partia rządziła co w Tarnobrzegu. Jeśli ktoś odsprzedawał działkę,to był cwaniak,a ten co kupił to pewnie nie wiedział. A my tu mówimy o nakazu eksmisji na bruk, tak jak teraz ,czyli namalowanie znaku na działce, bez wcześniejszego poinformowania właściciela na jego adres domowy z WYPRZEDZENIEM CZASOWYM .Po Pana wypowiedzi widac ogrom szacunku dla w większości starszych ludzi dla których te działki są drugim domem, nawet jeśli nie są właścicielami.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Neltah

Na jaki bruk – co ty bredzisz koleś – chyba nie chcesz powiedzieć że oni mieszkają na działce w altance ????
Od Partii Oszustów to z daleka i nie wmawiaj tego jak komunistyczny aparatczyk z PZPR-u!
Nie ich to jest i basta !!! To tacy właściciele jak te ze spółdzielczymi prawami ;lokatorskimi i własnościowymi (nie mylić z odrębna własnością lokalu z wpisami w księgach wieczystych) w spółdzielniach mieszkaniowych – to tylko lokatorzy używający cudzą rzecz !!!! Jakim trzeba być nieukiem aby tego nie zrozumieć ????

wiśniok
2 miesięcy temu

Na nic pianie kogutów…jak się kury sprzedały…

Stach
2 miesięcy temu

Łatwo przyszło, łatwo poszło. O co ten skowyt?

ogrodnik
2 miesięcy temu

temat wałkowany od kilku lat, działki wskazane do likwidacji juz trzy lata temu, teraz biadolenie? media mają o czym pisać? najemcy dostaną inna lokalizację i będzie po krzyku, przecież to nie ich ojcowizna

sąsiad
2 miesięcy temu
Reply to  ogrodnik

Skoro władze wiedziały od dawna o przebiegu obwodnicy to dlaczego po ludzku nie przenieśli wysiedlanych działkowców w nowe miejsce? Dlaczego czekali do ostatniej chwili? Prezydenty dopiero wczoraj się obudzili i powiedzieli, że mają pomysł. Widać gdzie mają szacunek do ludzi i ich ciężkiej pracy. Kolejny raz nasza władza nie popisała się i wcale nie jest mi z tego powodu wesoło.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  sąsiad

Superficies solo cedit[edytuj]
Superficies solo cedit (łac. To, co jest na powierzchni, przypada gruntowi – rzymska zasada prawna odnosząca się do związania własności budynku (oraz innych rzeczy połączonych z gruntem) wzniesionego na gruncie z własnością tego gruntu, tj.

Alf
2 miesięcy temu

Tak po ludzku jest mi tej pani żal. Natomiast z prawnego punktu widzenia
stronami są miasto i Związek Działkowców, który figuruje w Księdze Wieczystej przejmowanej nieruchomości. Również odszkodowanie dostanie Związek i potem będzie je dzielił. Pani Joanna jedynie dzierżawi ten ogródek i nie jest stroną dlatego nikt Jej o niczym nie będzie powiadamiał. Bardziej pomyślałbym o operacie szacunkowym działki , naniesień i nasadzeń ,żeby później nie być wykolegowanym przez Związek przy rozliczeniu . Nie ma Pani obowiązku zabierać nigdzie altany.

Owen
2 miesięcy temu
Reply to  Alf

Z całym szacunkiem ale myli się Pan w szczegółach. O ile istotnie stronami są miasto i Związek Ogrodów Działkowych o tyle właścicielami wszellkich nasadzeń, altan itp są właśnie działkowcy i nikt nie mówi żeby im płacic za grunt tylko za wyżej wspomniane, bo przecież o wysiłku i pracy w ogole się nie mówi, jakby nie istniała. To tak jakby wynając komus mieszkanie, kazać najemcy wynosić się natychmiast i pozbawic go mozliwości zabrania dobytku. I niechby sobie na przykład meble na plecy wzięli i uciekali w popłochu. Oprócz przyzwoitości trzeba jeszcze mieć kulturę i szacunek dla ludzi, umożliwić opuszczenie prawnie nie swojego terenu w sposób godny. No i nie Zarzad Ogródków płaci działkowcom za uprawy tylko miasto, które udostępniło teren dokładnie pod taką a nie inną działalność, pozwalając na zagospodarowanie tego terenu. Niestety, w dzisiejszych czasach większość ludzi zdrowych, silnych, młodych, na stanowiskach albo po prostu majętnych nie ma szacunku do osób starszych i biednych. A niektórzy traktują takich wręcz z góry, z pozycji siły, nawet jak „obywatel” z pogardą. Tymczasem nikt nie wie co go w zyciu jeszcze czeka i może sami zostaną kiedys tak potraktowani. Z duzym prawdopodobieństwem bo każde nastepne pokolenie jest coraz bardziej odhumanizowane i coraz mniej… Czytaj więcej »

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Owen

Superficies solo cedit[edytuj]
Superficies solo cedit (łac. To, co jest na powierzchni, przypada gruntowi – rzymska zasada prawna odnosząca się do związania własności budynku (oraz innych rzeczy połączonych z gruntem) wzniesionego na gruncie z własnością tego gruntu, tj.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Alf

Właśnie pretensje do miasta zamiast wyłącznie mieć do działaczy związku.
Co za miasto – chcą budować obwodnicę (jak zwał tak zwał) – od wielu lat wiadomo, projekt publikowany wielokrotnie i każdy mógł się z nim zapoznać.
To może nie budować – bo jakaś Pani , Pan chce mieć swój ogródek działkowy , może przenieść bo obwodnica im przeszkadza, może w zamian miasto ma im odbudować altanki i przekazać tereny miejskie za friko – aby tylko zadowolić te osoby ??
Jak by samorządy i państwo oglądało się na takich płaczków to ani autostrady by nie powstały, drogi krajowe też , a wysiedlano ludzi z własności za odszkodowaniem (jakie by ono nie było), burzono domy, gospodarstwa rolne itd.,
a w Tarnobrzegu wielki lament bo kilka czy kilkadziesiąt działek miasto chce zlikwidować, ba ci najemcy mają do miasta żal – tylko za co , że im pozwoliło użytkować te tereny.

Bober
2 miesięcy temu

Ci, którym zabierają działkę powinni się cieszyć, bo realnie są w najlepszej sytuacji. Prawdziwy problem będą mieli ich sąsiedzi, których jest znacznie więcej, a którym działki zostawiono. Oni nie dostaną nic, działki nie da się odsprzedać, a w sąsiedztwie obwodnicy szybko odechce im się gospodarować. Ciesz się Joanna, że dostałaś taki „wyrok”, bo dostaniesz rekompensatę za altanę i nasadzenia. Roman, Zośka, Józek i Andrzej i reszta sąsiadów nie dostaną nic, a to oni będą mieć naprawdę przesrane.

odp
2 miesięcy temu
Reply to  Bober

każdemu się po dupie dostanie bo drzewa nie wyrosną za strzeleniem palców wiec smog będzie się zwiekszał a jak pujdziesz do lasu na to śie pocałujesz z autem bo się zagapisz i znajdziesz się na srodu obwodnicy wiec gdzie te info o bezpieczenstwie lasu i ludzi…….

Dian
2 miesięcy temu
Reply to  odp

smog będzie się zwiększał jak będziesz palił w kociołku śmieciami

odp
2 miesięcy temu
Reply to  Dian

koło żwierzynca stoją domki jedno rodzinne jak byś zauwazyła ale każdy woli do samochodu dupę posadzić a teraz paliwo znowu wgórę poszło wiec ile znowu aut znajdzie się na złomie ale chodzi mi jak szlak będzie wygladał jak będzie się chciało odpoczać w lesie itp……

lipa
2 miesięcy temu
Reply to  odp

smog będzie mniejszy bo bedzie mniej działek ,tak mniej działek,nie będaą palić śmieciami całą wiosne i całą jesień,powinni zlikwidować te działki wszystkie!!!w końcu otworzę okno!brawo!

kicha
2 miesięcy temu

W Stalowej Woli obwodnica przecina działki w samym środku i nikt tak jak tu nie lamentuje ze mu TIRY beda przeszkadzać.Nie pasuje to zawsze można zrezygnwac z uprawiania tej grządki .

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  kicha

I w wielu innych miastach też tak budowano – lamentu nie było – ale w TBG to wielka sensacja „na skalę krajową” – „bo im się należy coś w zamian” – nic im się nie należy!!!!!!

warzywny
2 miesięcy temu
Reply to  kicha

Taki układ drogi to zatrute spalinami warzywa, owoce.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  warzywny

No to wychodzi na to że trzeba koniecznie zlikwidować te działki przy obwodnicy

  • warzywa i owoce będą potrute spalinami , ale co tam tak na prawdę większość to oprócz kilku drzewek owocowych, trawnika ma jeszcze tylko grilla (nic więcej) – to takie zaprzeczenie dla których powstawały te ogródki działkowe – kiedyś były aby sobie ludzie mogli mieć warzywa i owoce
  • a tera aby grilla zrobić i gdzie pochlać alkohol.
HansGiering
2 miesięcy temu

Kupię taką altankę jak coś

Walet
2 miesięcy temu
Reply to  HansGiering

altanę da się przenieść, tylko trzeba nowy fundament ulać, do tego koszty transportu i nasadzenia wyceniłbym na 5-8 tys., tylko czy Zarząd nie wywiąże się z zapłaty

Neltah
2 miesięcy temu
Reply to  Walet

zanim zdążą załatwić nową działkę,zorganizować transport ,ulać fundament, to wykonawca im rozwali te altanke buldożerem,bo mają termin na już

greg
2 miesięcy temu

Szkoda mi tych emerytów dla nich to azyl to życie,sam kiedyś zostanę emerytem ,mówienie że ktoś im da za to rekompensatę to wierudna bzdura,pamiętam jak zapewniano niektórych że dostaną wysokie rekompensaty za działki jak budowano gazociąg na Kamionce,i co dostali po trzy cztery no co najbardziej włażili w dupsko prezesowi to pięć tysięcy i gwarancję dostania gołej ziemi bez płacenia za nią -i wyszło po roku dostali gołą ziemię ale już za rok musieli zgodnie z regulaminem PZD za nią zapłacić,ot tak wygląda rzeczywistość ! ludzie nie dajcie się omamić to wasza krwawica!,przyjdzie nowy namiestnik na urząd to powie trzeba było się dogadać co ja teraz mogę-patrzcie co podpisujecie i się targujcie! tylko tak chociaż część możecie zyskać!

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  greg

A za co ma im dać – użytkowali jako najemcy tereny gminy oddane w użytkowanie PZD.
Grunt, że znowu działacze z PZD się nachłapią.

działkowiec
2 miesięcy temu
Reply to  greg

Jestem działkowcem,grunt nie jest mój,tylko ROD.Grunt ten używam na zasadzie dzierżawy dokonując corocznych opłat.Natomiast altana i nasadzenia na tym gruncie są moje.W razie likwidacji działki pod inwestycje odszkodowanie za grunt dostanie ROD,a za altanę,nasadzenia i inne urządzenia ja.

Mar
2 miesięcy temu

W tym przypadku prawda leży po środku. Przebieg drogi obwodowej jest znany od kilku lat, więc był czas na rozeznanie tematu, wystąpienie z formalnym sprzeciwem czy nawet protesty (przed covidem). Z drugiej strony ta droga to najwyżej tzw. mała obwodnica i koszt jej budowy jest niewspółmierny do korzyści z niej płynących. Także choć osobiście nie popieram budowy tej drogi, to nie rozumiem narzekania teraz na to, że zostaną wycięte drzewa itd.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Mar

Pewnie że tak – teraz lament na zawołanie, pretensje do miasta i najważniejsze to nie ich .
Kto im bronił kupić działkę na własność w okolicy – teraz problemu by nie było.
Fakt bezsporny – nazwa „obwodnica” to tylko będzie z nazwy a to tylko będzie kolejna droga miejska (obwodnica z rondami – a gdzie odpowiednie zjazdy z tej drogi – tak jak powinno się budować obwodnice ???).

Superficies solo cedit[edytuj]

Superficies solo cedit (łac. To, co jest na powierzchni, przypada gruntowi – rzymska zasada prawna odnosząca się do związania własności budynku (oraz innych rzeczy połączonych z gruntem) wzniesionego na gruncie z własnością tego gruntu, tj.

działkowicz
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Słuchajcie, obywatel, bo drugi raz pisał nie będę.
Lat temu kilkanaście „za pierwszego PiSu” dzięki naciskom LPRu uwłaszczono mieszkania spółdzielcze. Ludzie za 3 tysiące mogli wykupićna własność dawno spłacone mieszkanie.
Lat temu bodajże 5 rozpoczęto działania w celu uwałszczenia działkowców czyli wykupienia tych 3 arowych działek na własność. Zarządy działek w całym kraju okresliły to jako zamach na ruch działkowy. Ruszyły całą machinę żeby uwłaszczenie zablokować. Na działkach na tablicach zawisły wielkie płachty informujące jako to będzie źle jak się działkowcy uwłaszczą.
I nie doszło do uwłaszczenia!
To, że działkowcy wciąż są nieuwłaszczeni i pomiatani jak bydło bo to nie ich ziemia to zasługa zarządów działek w całym kraju.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz

Nic nie uwłaszczono – za ich c ciężko zarobione pieniądze spółdzielnie budowały bloki (ich mieszkania) – to oni sfinansowali budowę tych bloków i mieszkań

  • nie żadni złodzieje ze spółdzielni.

Komuniści (jak obecnie mafia spółdzielcza) wmawia ludziom, że się uwłaszczyli

  • brednie komunistycznych ciuli
  • – okradli ludzi z ich własności – komuniści – dzisiaj to jest nie możliwe.
obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Dopisek ‚
Wyroki sądów Apelacyjnych w Szczecinie, Gdańsku , Łodzi oraz Sądów Okręgowych w Koszalinie, w Katowicach nakazują udostępniania cwaniakom z Zarządów i Rad Nadzorczych Spółdzielni Mieszkaniowych dokumentów na stronie internetowej . Podobne rzeczy dzieją się w innych miastach
– ale dla postkomunistyczni działacze z Zarządu i rad nadzorczych w Spółdzielniach mieszkaniowych w Tarnobrzegu mają to w du…. (popatrz. smsiarkowiec.pl) i to wszystko pod okiem legalizującym to bezprawie lustratorów z MZRSM w Tarnowie (do którego należą). Za to maja dostęp do tzw” kartotek czynszowych” – to tak dla ogłupiania ludzi.

Anka
2 miesięcy temu

Tak tak budować , ale nie na moim tylko na sąsiada … gdzieś trzeba , działki nie są terenem prywatnym … w wielu miastach niestety nie istnieją … coś za coś …zawsze źle bo drzewko bo ptaszek… a potem w tym TBG to nic się nie dzieje tylko … jak ma się dziać jak zawsze coś nie pasuje … młodzież wyjeżdża bo miasta sienie rozwija a zostają starsi ludzie na tych działkach bo to „całe ich życie”

Robert
2 miesięcy temu

Budują źle, nie budują, też źle a weźcie wy się opamiętajcie, i tak wam lament nie pomorze, pomyślcie raczej o młodych, bo im działki ,raczej do niczego się w tym mieście nie przydadzą skoro nie ma tu żadnej pracy.

działkowicz
2 miesięcy temu
Reply to  Robert

Słuchajcie, Robert, bo drugi raz tego nie napiszę.
Wiecie, Robert, ile osób pracowało w Tarnobrzegu w 1990 roku?
Jeżeli nie, to podpowiadam: 27 tysięcy.
A wiecie ile pracuje obecnie?
Jeżeli nie, to też podpowiem: 13 tysięcy.
Dróg, bloków i domków dookoła nabudowane a miejsc pracy połowa z tego, co było.
To miasto ciągnie siłą rozpędu.
Jak braknie emerytów to i sklepy upadną.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz

A gdzie te kopalnie dające pracę powstały – wywłaszczono masę ludzi z własnego majątku ???

Robert
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz

Ty działkowicz, przez takich jak ty hamulcowych ten kraj nadal jest tu gdzie jest, bo tacy jak ty ponad wszystko stawiają prywatę nad dobro ogółu, a wiemy jak to się skończyło dla narodu, bo nie ważne czyje co je, ważne to je co je moje. Myślę że wiesz kto to śpiewał, i o kim…

Owen
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz

@Działkowicz, komu Ty tłumaczysz te oczywiste rzeczy? – urzędnikom,ktorzy tu warczą bo nawet w dniach wolnych od pracy musza warować? Daj spokój, chamstwa i pogardy nie przebijesz, to nie te czasy. Pozdrawiam.

działkowicz
2 miesięcy temu

Czy Wy na prawdę nie rozumiecie o co chodzi w tym artykule? Chodzi w dużej mierze o sposób wywalania działkowiczów ze swojego zielonego miejsca w miejskim betonie o który dbali często kilkadziesiąt lat. Nie jest negowana potrzeba drogi.

Jak
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz

Skoro nie jest negowana potrzeba drogi, to proszę podać kompromis, tj. jak poprowadzić drogę, aby nie trzeba było likwidować żadnej działki, domu itd. Chodzi mi o konkretną trasę, a nie ogólniki.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz

To nie jest wasze – dalej chcielibyście aby komuna trwała i wszystko wam niby się dalej należało . Kupcie za swoje – to będzie wasze – po wpisie w księgach wieczystych.
Korzystacie tylko z cudzego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Robert
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Zgadzam się całkowicie, to nie jest ich własność, działkowiec chciałby aby było jak kiedyś, gdzie komuna dawała wszystko za darmo, z tym że za darmo dla drugich oznaczało utratę ich własności, bezprawne wywłaszczenia przejęcia po znajomości itd, tak właśnie działała partia dawała swoim przydupasom z majątku narodowego.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz

Jest demokracja – komuniści wam wpoili , że z cudzego można korzystać do woli.
PZD i spółdzielnie mieszkaniowe – to komunistyczny relikt w obecnym systemie prawnym w Unii Europejskiej – nigdzie takich bolszewickich tworów nie ma.
Te twory zostały wymyślone przez komunistów w celu oszukania i okłamania ludzi,
bo jak wiadomo, takimi co nie mają własności można kierować wedle uznania a w razie czego
zastraszyć i wypier…..
Tak po wprowadzeniu w stanu wojennego (1981) w następnych roku komuniści okradli ludzi wprowadzając ustawę prawo spółdzielcze z kłamliwym zapisem , że ” majątek spółdzielni jest prywatną własnością członków” – de facto przekazali cały majątek na spółdzielnię a nie na spółdzielców (ich członków).
Tak samo jest z PZD – osadzony przez UB, SB, PZPR, Milicjantów!!!!!!!!!

lipa
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz

dbali,czyli palili ogniska całą wiosnę i jesień i zatruwali okolicznych mieszkańców,brawo działkowicze

Tomek
2 miesięcy temu

No tak jest niestety że w końcu którędy musi przejść droga, przecież są odszkodowania więc po co ten lament ?, jakby było takie podejście to by by niczego nie było w mieście.
Ja się cieszę że będzie obwodnica mieszkańcy na to czekają latami

działkowicz2
2 miesięcy temu
Reply to  Tomek

Chodzi o to, że władza jak zwykle obudziła się z ręką w nocniku i zamiast przenieść działkowiczów na spokojnie to oni dopiero od wczoraj „mają pomysł” a co z jego realizacją? Pomyślcie, gdyby do waszego domu przyszła władza i kazała praktycznie z dnia na dzień wypierd. Wiem, że działka to nie dom ale sporo rzeczy może się uzbierać i co z nimi zrobić? Gdyby nowe działki zostały przydzielone wcześniej, problemu by nie było. Zrozumcie to.

Liście
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz2

komuna

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Liście

Nie wmawiaj bredni, że władza (obecna Tarnobrzeska) wchodzi komuś do domu

  • to nie jest działkowiczów własność – ciągle w głowach jak widać pozostają komunistyczne ideologie – obudźcie się i przestańcie bredzić,
  • że ktoś was wyp…. – to wy wpier….. się do nie swoich spraw.
obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz2

Tak postkomunistyczna mafia spółdzielcza traktuje ludzi – w TBG to samo

  • zamiast dokumentów na stronie internetowej zamieszczają gnioty (patrz: smsiarkowiec.pl ) i jakiś głupawy dla ogłupienia – „dostęp do kartoteki czynszowej” – nikomu niepotrzebny gniot dla ogłupiania ludzi.

https://tubawyszkowa.pl/aktualnosci/czytaj/15354-spoldzielnia-musi-publikowac-w-internecie

http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000000503_I_ACa_001530_2014_Uz_2015-06-16_001

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Orzeczenia sądów Opublikowano: LEX nr 2770870 WyrokSądu Apelacyjnego w Szczeciniez dnia 1 sierpnia 2019 r.I ACa 365/19Obowiązki informacyjne spółdzielni mieszkaniowej.  4. nakazania stronie pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej (…) z siedzibą w S. uruchomienia strony internetowej pozwanej Spółdzielni i opublikowania na niej statutu pozwanej Spółdzielni, regulaminów, uchwał i protokołów obrad organów pozwanej Spółdzielni, a także protokołów lustracji i rocznych sprawozdań finansowych za okres od dnia 31 lipca 2007 r., w sposób umożliwiający zapoznanie się z nimi członkom pozwanej Spółdzielni; …………Uzasadnienie prawneSąd Apelacyjny zważył, co następuje: Apelacja pozwanej nie zasługiwała na uwzględnienie. Nie jest również tak, jak wskazuje pozwana, jakoby art. 8 1 ust. 3 u.s.m. nie nakładał na nią obowiązku udostępnienia na stronie internetowej określonych w nim dokumentów. Niezależnie bowiem od tego, że w ujęciu semantycznym słowa „powinność” oraz „obowiązek” mają charakter synonimów, kwestię znaczenie użytego przez ustawodawcę w tym przepisie zwrotu „powinny być udostępnione” w sposób jednoznaczny wyjaśnił Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 15 lipca 2009 r., sygn. K 64/07. Stwierdził on mianowicie, że (…) art. 81 ust. 3 u.s.m., który nakłada obowiązek udostępniania na stronie internetowej spółdzielni mieszkaniowej jej statutu, regulaminów, uchwał i protokołów obrad organów spółdzielni, a także protokołów lustracji i rocznego sprawozdania finansowego (…). Wbrew pozwanemu, tego rodzaju interpretacji nie… Czytaj więcej »

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz2

Działki nie są własnością działkowiczów – władza miejska nie ma obowiązku ustalania z użytkownikami cudzej własności czegokolwiek – to absurd aby burmistrz ustalał swoje działania z najemcami.

Tomek
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz2

Władza jak zwykle władza jak zwykle, od wczoraj wiadomo że będzie obwodnica budowana ? no chyba nie. Więc jak mam działke to sie tym interesuje jaki będzie przebieg, zreszta o tym od dawna już wiadomo. Ale jak widać co poniektózy to chcą aby włądza najlepiej im przyniosła na tacy wszystko na tacy podała zapukała…

Od tej nienawiści to działkowiczu Ci oczy krwią zajdą…

Paweł
2 miesięcy temu

Tak wygląda własność po Polsku Czemu obwodnica nie pójdzie przez las na Kamionce?

odp
2 miesięcy temu
Reply to  Paweł

bo za dużo by było wyburzania garaży miasto na to nie stać…..

Marcin
2 miesięcy temu
Reply to  odp

Nie trzeba by było burzyć garaży bo mogliby ją puścić wzdłuż torów i zrobić zjazd na prawo w stronę garaży potem wzdłuż torów i skrajem lasu.

Ona
2 miesięcy temu
Reply to  Marcin

Mogliby. Ale lepiej zasyfić ludziom ogródki i to co na nich rośnie.

postanowienie
2 miesięcy temu

Emocje jakby trasa obwodnicy została ogłoszona tydzień temu bez jakichkolwiek konsultacji. Czy nie było konsultacji z działkowcami w poprzedniej kadencji, w wyniku których drogę poprowadzono bardziej dookoła działek? O co te zdziwienia / pretensje / teraz?

Alf
2 miesięcy temu

Część osób oczekuje ,że miasto wypłaci odszkodowanie za przejęte tereny wraz z naniesieniami a następnie najlepiej bezpłatnie przekaże inny grunt działkowcom. Mysle ,że Pan Prezydent niepotrzebnie najpewniej rozbudza nadzieje i emocje.Miasta po prostu nie stać . Ale może się mylę. Pożyjemy zobaczymy

odp
2 miesięcy temu
Reply to  Alf

nie ma takiego człowieka w tym miescie co by się nadawał aby nim rządzić i był by ogarniety w takich tematach co by był dobre dla upadajacego miasta bo co się tu dzieje to nawet nie przekracza 10% a ile już ludzi z tąd uciekło to mnie ciekawi…….+

smile
2 miesięcy temu

Obwodnica powinna przebiegać przez środek Urzędu Miasta…..:)

odp
2 miesięcy temu
Reply to  smile

tak najlepiej by było nawet taczki by już nie były potrzebne bo wyjechał by na szybie czołowej…….

Artysta
2 miesięcy temu

Tyle jęczenia,to jak mają wybudować tą obwodnicę,podwieszaną na linach nad działkami a może pod ziemią pod działkami.Inaczej się nie da,zawsze komuś coś trzeba zabrać i wypłacić odszkodowanie,choćby był inny projekt.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Artysta

Jeszcze można w powietrzu – nad miastem, działkami i lasem ale czy to obecnie możliwe ???
Zaspokoiło by wszystkich a zwłaszcza działkowców używających cudzą własność – przecież im się należy zwyczajowo i tradycyjnie – oprócz nich nikomu i wara wszystkim od postkomunistycznych przywilejów.

lipa
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

słońce bedzie zasłaniać

Działkowicz
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Szanowny panie obwodnica będzie bo już nie ma odwrotu nikt z działkowców nie będzie wychodził i pikietował tylko my którzy użytkujemy grunty zainwestowaliśmy kilkadziesiąt tysięcy złotych w altany nasadzenia poto żeby działka przynosiła radość i odpoczynek i prosimy zarząd rod żeby nam powiedziel co mamy dalej robić nie mamy żadnych informacji to co teraz robią ludzie z firmy budującej obwodnicę to jest samowolka znacząc altany i wycinając drzewa które są naszą własnością nikt nam niedal działek za darmo płacimy podatki większe niż niejeden lokator mieszkający w bloku. Więc jeżeli obiecali nam że udostępnia nam nowe tereny pod działkę to niech od tego zaczną w tydzień mogę przenieść wszystko co moje a z gruntami mogą robić co zechcą nie znajdą działek zastępczych niech powiedzą ludziom wynocha i koniec kropka. Ludzie piszą opluwają się nawzajem nie znają tematu . Także chce pana zapewnić że jeżeli zarząd wywiąże się ze swoich obietnic przed rozpoczęciem budowy to nikt nie będzie protestował.

lipa
2 miesięcy temu
Reply to  Działkowicz

mozesz przenieś,ale z daleka od zabudowań,ludzie niedajcie sobie zrobić działek pod oknami!bo was zatrują ci niby działkowcy paląc ogniska i zadymiając cała okolice!mieszkam kilometr od działek i na jesieni nieda się otworzyć okna,tak dymia!

Działkowicz
2 miesięcy temu
Reply to  lipa

Powiem ci krótko jak ktoś ma nasrane w głowie to nie szanuje nikogo też mieszkam blisko działek i wiem że ludzie palą na działkach co jest zabronione ale i na balkonach też robią grille czy potrzeba mieć działkę żeby narobić dymu???

Marek
2 miesięcy temu

Kiedy będzie dodatkowy pas do zjazdu na Orlen?

aka
2 miesięcy temu

Hej obywatelu, badałeś się coś już, czy czekasz na to że to samo przejdzie

Ona
2 miesięcy temu

Będzie smród i hałas na działkach, będzie syf nad stawami rybnymi, w lesie jednym i drugim podobnież. Niedługo nie będzie już gdzie pójść się zrelaksować w tym mieście. Aha, przecież jest jezioro przy wislostradzie.

asaka
2 miesięcy temu
Reply to  Ona

takiej to nic nie dogodzi, będziesz mogła szybciej i bez korków wyjechać z miasta

smile
2 miesięcy temu
Reply to  asaka

Już niedługo z tego kurnika wszyscy wyjadą i ostatni zgasi światło….:)

Owen
2 miesięcy temu
Reply to  smile

tarnobrzeg.info : „Dziś komunikat Prezydenta do działkowców był odczytywany w kościołach, co nie wszędzie jest standardową formą kontaktu. W komunikacie informowano, że działkowcy z obszaru budowy drogi mają od wtorku udostępnić swoje działki.

Jeden z pomysłów z miasta to oddanie nowych działek pod potrzeby wysiedlanych. Ok, chyba najprostsze rozwiązanie, ale czemu teraz i z zawieszeniem działkowców w próżni? Narzędzia, ławeczki i nasadzenia mają przenieść do piwnicy w bloku? O tym którędy ma iść droga obwodowa wszyscy wiedzą od dawna, chociażby na geoportalu każdy mógł sprawdzić szczegóły których działek to dotyczy. Czy nie można było udostępnić nowych terenów działkowcom w zeszłym roku, a teraz rozliczać się z altanek, drzew i krzewów?
Inna sprawa, że wysiedleńcy są w lepszej sytuacji niż ci, którzy zostaną w bezpośrednim sąsiedztwie prac i drogi.”

lipa
2 miesięcy temu
Reply to  asaka

i szybciej zapalisz ognisko na działce zadymiając przy tym pół miasta

Mieszkaniec tbga
2 miesięcy temu
Reply to  asaka

No tak, przecież to takie wielkie miasto.

Manka
2 miesięcy temu
Reply to  Ona

Oj tam oj tam Kupisz flaszkę w biedronce zapalisz trawkę i się na balkonie zrelaksujesz

Norbi
2 miesięcy temu

Jak by ekipa która rządziła miastem w latach 90tych z Janem na czele postawiła na rozwój miasta to obwodnica byłaby już dawno ponieważ planowana była już 20 lat temu. Niestety dla miasta i jego mieszkańców przespali ponad 10 lat bo oprócz wybrukowania placu Głowackiego nic więcej nie zrobili dla miasta.

Alf
2 miesięcy temu
Reply to  Norbi

Zrobili bardzo dużo ale złego. Miasto było jedną z trzech pierwszych stref w kraju. Wystarczyło zrobić minimum ,żeby przyciągnąć inwestorów.

smile
2 miesięcy temu
Reply to  Alf

Jak to?…Przecież mamy 10 Biedronek…..:)

Działkowicz
2 miesięcy temu

Szkoda słów i plucia na siebie zarząd rod jak znalazł się wykonawca powinien nas wszystkich powiadomić co mamy robić obiecali działki na innym terenie to mogli to zrobić teraz to co robią to jest samowolka bezprawie. Grunty należą do rod ale my zainwestowaliśmy w w budowę altan nasadzenia też kosztują lata ciężkiej pracy żeby działka wyglądała ładnie tego wymagają szefowi rod a teraz zostawili ludzi bez żadnej informacji nikt nic nie wie to skąd my mamy wiedzieć co robić.

lipa
2 miesięcy temu
Reply to  Działkowicz

gościu od kilkunastu lat zatruwacie ludzi dymem,palicie smieciami,szczególnie na jesieni jestem zatruwany przez takich tumanów jak ty,rozwalic wszystkie te działki i posadzić las!

Tomek
2 miesięcy temu
Reply to  Działkowicz

Dzialki naleza do skarbu panstwa ktorymi zarzadza gmina i zostaly oddane w dzierżawę pzd, które ro oddalo w dzierzawe rod (np. Kamionka) kazdy rod placi pzd „abonament”. Wiem to wszystko bo bylem w zarzadzie ale sie poddalem, tam naprawde sa osoby o ktorych ktos wczesniej wspomnial, nie da sie nic zrobic dla ludzi bo jak juz przebrniesz przez swoj zarzad to pzd cie zastopuje. Faktem jest ze miasto mialo dac teren zastepczy, problem polega na tym ze moga dac tylko to co maja, nie mozna odkupic ziemi od osoby prywatnej. Obecnie wszystko co moga dac jest na obrzezach i to dalekich miasta, nie maja terenu przy zadnym ogrodzie Rod i co teraz pzd musialo by zalozyc nowy ogrod ale co to za ogrod na 70 dzialek na koncu miasta nikt tam dzialki nie bedzie chcial miec. Nie ma co narzekac, dobrze ze ruszyli z obwodnica bo kasa by przepadla a tak zawsze cos to miasto sie odkorkuje. Faktem jest ze lepiej przeprowadzic obwodnice prze dzialki niz przez domy gdzie ludzie mieszkaja, taki dom po wycenie to jakies 400 tys, a za wszystkie dzialki to moze 100 wyjdzie. Tak to wyglada i nie ma co sie kłócić. Pani ktora ma krzyzyk… Czytaj więcej »

ekolog
2 miesięcy temu
Reply to  Tomek

Ulubioną zabawką leśników jest piła łańcuchowa

Roman
2 miesięcy temu
Reply to  ekolog

To się nazywa gospodarka leśna tu wytną i sprzedadzą tam wsadzą.

działkowicz
2 miesięcy temu
Reply to  Tomek

Obecnie wszystko co moga dac jest na obrzezach i to dalekich miasta, nie maja terenu przy zadnym ogrodzie Rod i co teraz pzd musialo by zalozyc nowy ogrod ale co to za ogrod na 70 dzialek na koncu miasta nikt tam dzialki nie bedzie chcial miec.

A tego nie wiemy.
Nie było takiej propozycji na stole.
Na stole lezy nakaz wyniesienia się w ciągu dwóch tygodni. Ładnie się ten „zarząd” spisał. Za dziesiątki lat płacenia ludzie zasługują na szacunek. Tym bardziej, że ogród ten był tworzony jeszcze przez SIARKOPOL i są to wciąż w wielu wypadkach jego byli pracownicy. Już jesienią powinno być zrobione to co teraz robią i powinny być propozycje na stole.

Ona
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz

Są też działkowicze, którzy odkupili ogródki stosunkowo niedawno za wartość rynkową. Oni też są poszkodowani tym, że inwestycja będzie w ich sąsiedztwie. Wiadomo że ta droga będzie zbudowana i tego już nikt nie wycofa, mogli by jednak pomyśleć również o tych którzy zostają i chociażby postawić ekrany akustyczne.

Tomek
2 miesięcy temu
Reply to  działkowicz

Niestety to nie jest po stronie zarzadu rod kamionka tylko pzd rzeszow

hałas
2 miesięcy temu

Jaki procent samochodów jeżdżących ul. Sikorskiego i Sienkiewicza stanowią tiry? 5%? 10%? Nie taniej i prościej było zbudować ekrany akustyczne przy blokach które są blisko tych ulic na te kilka-kilkanaście procent pojazdów?

Roman
2 miesięcy temu
Reply to  hałas

Bardzo słaby pomysł taki z czasów PRL. Wyjedz z miasta a zobaczysz ile dróg powstaje. A procent tirów to z 25% i samochodów osobowych w ruchu tranzytowym z 20%.

hałas
2 miesięcy temu
Reply to  Roman

Udział tirów na poziomie 25% to może jest w nocy, w dzień raczej nie. Samochody osobowe w ruchu tranzytowym generują taki sam hałas jak osobówki w ruchu po mieście, a 1/5 natężenia ruchu nie robi wielkiej różnicy. Oprócz tego jak ktoś przejeżdża osobówką przez miasto to jest szansa, że chociaż na chwilę się gdzieś w nim zatrzyma, zatankuje, coś kupi.

126
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content