W jaki sposób można leczyć alkoholizm?

Alkoholizm to jedna z najbardziej podstępnych chorób, która nigdy nie atakuje znienacka. Zazwyczaj rozwija się latami, a osoby uzależnione stopniowo rujnują zdrowie i życie swoje oraz swoich najbliższych. Co gorsza, nałóg może dotknąć każdego – nie tylko osoby pochodzące z patologicznych rodzin. Z alkoholizmem, podobnie jak w przypadku innych uzależnień, można jednak stoczyć równą walkę. Zatem jak go leczy?

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to zespół psychicznego i fizycznego uzależnienia od alkoholu etylowego, który pełni tutaj rolę środka odurzającego. Uzależnienie psychiczne to nic innego jak „wewnętrzna” potrzeba sięgnięcia po kieliszek. Alkoholik jednocześnie odczuwa szereg fizycznych dolegliwości – na czele z objawami zespołu abstynencyjnego, utratą kontroli nad spożyciem alkoholu czy coraz „mocniejszą głową”.

Objawy alkoholizmu

Rozpoznanie choroby alkoholowej podczas wczesnych stadiów jej rozwoju to trudna sztuka, która niestety nie zawsze się udaje. Pierwsze niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o pogarszającym się stanie miłośnika „napojów wyskokowych”, to m.in.:

  • codzienne picie alkoholu do posiłków i nie tylko,

  • organizacja spotkań ze znajomymi pretekstem do picia,

  • jazda po alkoholu,

  • łagodzenie kaca „klinem”,

  • szukanie kolejnych wymówek dla picia.

Ich nieustanne lekceważenie powoduje pogłębienie alkoholizmu, który w najbardziej zaawansowanej fazie jest najtrudniejszy do wyleczenia. Pojawia się bowiem wtedy szereg klasycznych objawów uzależnienia, które wywracają życie alkoholika i osób współuzależnionych do góry nogami. Wśród nich można wymienić:

  • głód alkoholowy,

  • zespół abstynencyjny (wymioty, drgawki, nadwrażliwość na dźwięki, stany lękowe etc.),

  • całkowita utrata kontroli nad piciem i swoim życiem, które zaczyna kręcić się wokół alkoholu,

  • uporczywe spożywanie alkoholu pomimo świadomości, jak wiele konsekwencji z tego wynika.

Leczenie alkoholizmu

Pierwszym krokiem do życia w trzeźwości jest chęć porzucenia nałogu i znalezienie w sobie ogromnych pokładów motywacji. Osoba uzależniona musi chcieć dobrowolnie poddać się leczeniu – inaczej żadna terapia alkoholowa nie pomoże.

Niewielu uzależnionych potrafi wyjść z nałogu bez pomocy specjalistów i często są bardziej narażeni na nawrót choroby niż osoby leczące się w ośrodkach leczenia uzależnień. Odtrucie alkoholowe, czyli popularny detoks, to często pierwszy etap leczenia, który pomaga przerwać ciąg picia. Organizm alkoholika oczyszczany jest z toksyn, bez narażania go na bolesne skutki odstawienia.

Pacjenci mogą wybrać dwie drogi leczenia – ambulatoryjne oraz stacjonarne. Leczenie ambulatoryjne to udział w spotkaniach grupowych i terapii indywidualnej, natomiast leczenie stacjonarne jest jednoznaczne z pobytem w ośrodku zamkniętym.

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content