„Oni tu żyli – Tarnobrzeg pamięta” – w poniedziałek 4 października br. spotkanie w rocznicę wypędzenia żydowskich mieszkańców

Marsz pamięci, wykład o judaizmie, poezja i muzyka żydowska – w Tarnobrzegu odbędzie się doroczne spotkanie w rocznicę wypędzenia przez hitlerowców żydowskich mieszkańców miasta. 

Jak co roku na początku października tarnobrzeżanie wspominać będą dawnych mieszkańców. 2 października 1939 r. hitlerowcy nakazali Żydom zostawić cały majątek i przeprawić się za San do sowieckiej strefy okupacyjnej. Wydarzenie to miało bardzo dramatyczny przebieg, większość już nigdy nie wróciła do swojego domu.

W rocznicę tych wydarzeń odbędzie się spotkanie na Cmentarzu Żydowskim, gdzie dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr hab. Tadeusz Zych opowie o dawnych mieszkańcach miasta, a uczniowie LO im. M. Kopernika zaprezentują żydowską poezję. Następnie uczestnicy przejdą pod dawną synagogę, a potem do TDK-u. Tu będzie można posłuchać wykładu o kulturze żydowskiej, który wygłosi Bartosz Duszyński z Muzeum Żydowskiego Galicja w Krakowie. Wieczór zakończy występ wokalistek Studia Piosenki TDK, które zaprezentują żydowskie melodie.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny i otwarty.

Rocznicowym obchodom towarzyszy także pokaz filmu „Polański, Horowitz. Hometown”. Jest to dokument w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer. Opowiada o spotkaniu Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza dwóch artystów w Krakowie – rodzinnym mieście ich obu, w którym się spotkali i przeżyli wojenną traumę. Fotograf Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędrują po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń. Przemierzają uliczki Kazimierza i dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę. Film jest barwną opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie i przede wszystkim o miejscu, które (mimo upływu czasu i wielu zmian) nadal pozostaje domem (opis dystrybutora). Film zostanie zaprezentowany w Kinie Wisła. Bilet kosztuje 14 zł.

Obchody odbywają się pod patronatem Prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Organizatorami są tarnobrzescy społecznicy, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

rd

Bartosz Duszyński – asystent w Dziale Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Jego zainteresowania badawcze związane są z tematyką Holokaustu oraz współczesnego Izraela. Zajmuje się także organizacją spotkań uczniów z Polski i Izraela. Największą satysfakcję daje mu możliwość przekazywania wiedzy o historii i kulturze polskich Żydów. Absolwent Judaistyki oraz Studiów Bliskowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie doktorant na Wydziale Historycznym.

Odkurzacz – jakie są rodzaje odkurzaczy i jak dokonać wyboru?

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Odyseusz
10 miesięcy temu

Historię trzeba znać i się jej uczyć, ale też nie brać bezkrytycznie bez oceny na całokształt. To prawda Żydzi byli częścią Polski czy też mieściny jaką ówcześnie był Tarnobrzeg. Prawdą też jest że Żydzi nigdy nie zasymilowali się z Polakami – jakby to oni byli gospodarzami na naszym terenie. Istnieje również pogardliwe stwierdzenie mówiące że- kamienice nasze(żydowskie) ulice wasz (czyli polskie) czy tak wygląda zdrowa symbioza dwóch narodów. Wystarczy spojrzeć gdzie w TBG mieli żydzi kamienice a gdzie mieszkali Polacy. Idąc dalej tym tokiem myślenia spójrzmy co dzisiaj Żydzi wyprawiają na Bliskim Wschodzie z Palestyńczykami, narodem który ich przygarnął po II wojnie światowej – sama Biblia wspomina o tej nacji jako cyt ” żmijowe plemię ..” Wbrew pozorom antysemityzm nie dotyczy jednego kraju czy jednej nacji ale może głównym prowodyrem jest sam naród Żydowski! Profesor Jesse H. Holmes w „The American Hebrew”, wyraził podobną opinię: „To może nie być przypadkiem, że antagonizm antyżydowski znajduje się prawie wszędzie tam, gdzie współistnieją żydzi i nie-żydzi. Skoro żydzi są wspólnym elementem układanki, wydaje się prawdopodobnym, że przyczyna tkwi w nich samych, a nie w tak różnych grupach odczuwających ten antagonizm.” Tylko w Europie i Rosji żydzi byli wypędzani 47 razy w ciągu ostatniego… Czytaj więcej »

żydzy złodzieje.jpg
Odyseusz
10 miesięcy temu

Bernard Lazare, żydowski pisarz, w książce pt. „L’antisémitisme son histoire et ses causes”, wydanej w 1894 r., przedstawił taką opinię tyczącą się żydowskich wypędzeń:

„Jeśli taka wrogość i awersja w stosunku do żydów miałaby miejsce tylko w jednym czasie, w jednym kraju, łatwo byłoby wyjaśnić przyczyny.

Jednak rasa ta była obiektem nienawiści wszystkich narodów pośród których żyła.

Skoro wszyscy wrogowie żydów należeli do zupełnie różnych ras, mieszkali w odległych krajach, podlegali zupełnie różnym prawom, kierowali się różnymi pryncypiami, mieli różną moralność, różne zwyczaje – te wszystkie zasady społeczne, niepozwalające niczego ocenić w ten sam sposób – toteż główna przyczyna antysemityzmu zawsze leżała w samym Izraelu, a nie w tych, którzy przeciwko niemu walczyli.”

Bolek
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Zawsze kto pisze czy mówi w tym temacie podobnie jak Odyseusz mam złotą radę – PATRZ I UCZ SIĘ OD NICH .Swojego panstwa nie mieli ponad 2 tys lat a mimo to przetrwali i dziś są potęga.Zaiste to musi być naród wybrany.Pozazdrościć tylko umiejętności, przebiegłości,wytrwałości,zdolności,solidarności i pewnie szczęście w historii też im się przydało a Polska i Polacy przez kilkaset lat mieli w tym niemałą zasługę Czy to doceniają to już inna bajka.

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Bolek

A jak myślisz Żydzi wydając na śmierć Jezusa Chrystusa z kim zawarli przymierze ? To szatan obiecywał Jezusowi podczas kuszenia na pustyni wszystkie królestwa tego Świata tylko za pokłon!

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content