8 Wskazówek, które pomogą Ci uniknąć oszustw internetowych

Internet to ocean możliwości. Wśród wielu zalet, można jednak natknąć się na jego mroczniejszą stronę, czyli oszustwa internetowe. Czy można ochronić się przed tymi niebezpiecznymi przestępcami?

 

Internet to ocean możliwości. Wśród wielu zalet, można jednak natknąć się na jego mroczniejszą stronę, czyli oszustwa internetowe. Ofiary oszustów, często tracą ogromne sumy pieniędzy, liczone w tysiącach, a nawet setkach tysięcy złotych. Czy można ochronić się przed tymi niebezpiecznymi przestępcami?

W tym artykule 8 wskazówek pomoże Ci zachować czujność podczas korzystania z Internetu. Przede wszystkim pamiętaj, że możesz chronić swoje pieniądze, korzystając jedynie ze stron oferujących bonus za rejestrację bez depozytu 2021, niewymagających dokonywania żadnej wpłaty.

1. Pamiętaj o aktualizacji oprogramowania swoich urządzeń.

Korzystaj z zabezpieczeń, jakie oferują Ci dostawcy systemów operacyjnych i programów, z których korzystasz na co dzień. W ramach aktualizacji twórcy naprawiają błędy i ulepszają zabezpieczenia zgodnie z najnowszymi technologiami i sugestiami klientów. Wiele aktualizacji jest dokonywana automatycznie, niektóre z nich powinieneś jednak wykonać manualnie. Przejdź do ustawień swojego urządzenia, aby dowiedzieć się więcej.

2. Nigdy nie przelewaj pieniędzy nieznajomym.

Obecnie e-maile otrzymywane od dalekich krewnych z Ameryki lub afrykańskich książąt, w których informują nas oni o spadku lub darowiźnie, którą chcą nam przesłać, traktujemy z przymrużeniem oka i od razu usuwamy lub lądują w folderze SPAM. Internetowi przestępcy stosują jednak coraz doskonalsze sztuczki, podając się za naszych przyjaciół lub członków rodziny w celu wyłudzenia pieniędzy. Jeśli nie jesteś pewny, czy otrzymana wiadomość jest autentyczna, skontaktuj się z daną osobą np. telefonicznie.

3. Uważaj na phishing.

Phishing to próba wyłudzenia informacji przez fałszywe wiadomości e-mail oraz komunikaty pojawiające się w witrynach internetowych. Ich celem jest nakłonienie użytkowników do ujawnienia prywatnych danych konta bankowego lub danych logowania. Pod żadnym pozorem nie klikaj podejrzanych linków, nie otwieraj załączników w wiadomościach e-mail nieznanego pochodzenia, ani wyskakujących okienek ze źródeł, których nie znasz.

4. Chroń swoje dane osobowe.

Niestety, hakerzy mogą pochwalić się ogromną kreatywnością w pozyskiwaniu Twoich osobistych danych. Często korzystają oni z profili w mediach społecznościowych, aby poznać Twoje hasła i odpowiedzieć na te pytania bezpieczeństwa w narzędziach do resetowania haseł. Zablokuj swoje ustawienia prywatności i unikaj upubliczniania takich informacji, jak imiona Twoich bliskich, ich daty urodzin czy nazwisko panieńskie matki. Nie akceptuję zaproszeń do znajomych od osób, których nie znasz.

5. Używaj trudnych do złamania haseł.

Poświęć chwilę na stworzenie hasła, które będzie nie do złamania. Wykorzystuj wielkie i małe litery, znaki specjalne i cyfry. Unikaj haseł, które są łatwe do skojarzenia, na przykład zawierające Twoje dane osobowe lub imiona członków rodziny, a nawet czworonogów. Jeśli nie wiesz, jakie hasło stworzyć, skorzystaj z narzędzi, które pomogą Ci wygenerować losowy ciąg znaków. W tym przypadku jednak pamiętaj o tym, aby zapisać hasło w bezpiecznym miejscu.

6. Nie odwiedzaj potencjalnie niebezpiecznych stron internetowych.

Zanim zdecydujesz się dokonać zakupu na jakiejś stronie internetowej i zechcesz wprowadzić swoje dane finansowe w formularzu zamówienia, dokładnie sprawdź zasady prywatności tej witryny. Upewnij się również, że sklep internetowy korzysta z najnowocześniejszego szyfrowania (zwykle możesz to szybko stwierdzić, szukając charakterystycznej kłódki po lewej stronie adresu internetowego). Gdy widzisz kłódkę, oznacza to, że wprowadzone informacje są bezpiecznie szyfrowane i chronione przed hakerami.

7. Zabezpiecz swoje połączenie internetowe.

Chroń hasłem swoje domowe WiFi i rozważnie korzystaj z wszelkich publicznych sieci WiFi. Nie loguj się na konta mediów społecznościowych, konta pocztowe ani do kont bankowych korzystając z publicznych sieci. Jeśli jednak nie masz wyboru, zainstaluj odpowiednie oprogramowanie VPN, które ochroni przesyłane przez Ciebie dane. Hakerzy z łatwością mogą ukraść Twoje dane, gdy korzystasz z niezabezpieczonych, publicznych sieci WiFi w centrach handlowych czy hotelach.

8. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.

Wiele firm tworzących oprogramowania antywirusowe, dba także o bezpieczeństwo połączenia. Ponadto, takie programy nie pozwolą na pobranie i automatyczną instalację podejrzanych plików. Chroń swoje poufne informacje, które przechowujesz na komputerze, instalując oprogramowanie antywirusowe, zaporę ogniową i ochronę przed programami szpiegującymi. Po zainstalowaniu programu nie zapomnij o włączeniu funkcji automatycznej aktualizacji, aby upewnić się, że oprogramowanie jest zawsze aktualne.

Podsumowanie

Wystarczy tylko kilka prostych kroków, aby uchronić się przed przestępstwami internetowymi. Powyższe wskazówki może wdrożyć w życie każdy internauta i nie są one czasochłonne. Inwestycja kilku minut w sprawdzenie zabezpieczeń, ustawianie silnych haseł i sprawdzenie bezpieczeństwa stron, z których korzystamy na co dzień, może przynieść mnóstwo korzyści i spokój o swoją prywatność.

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content