Podkarpacie liczy na ponad 2 miliardy euro z funduszy unijnych

Droga do oficjalnych negocjacji projektu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027 z Komisją Europejską została oficjalnie otwarta. Wszystko za sprawą podpisanego właśnie Kontraktu Programowego. To dokument, który określa kierunki i warunki dofinansowania programu regionalnego, również w zakresie planowanych przedsięwzięć. W ramach programu na Podkarpacie ma trafić ponad 2 mld 181 mln euro.

Kontrakt Programowy to ważny dokument dla procesu wdrażania Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Jest on rodzajem umowy pomiędzy rządem RP a samorządem województwa, obejmującej zasady, kierunki i warunki dofinansowania programu regionalnego, również w zakresie planowanych przedsięwzięć priorytetowych.

Składająca się na program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 kwota w wysokości 1 mld 635 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i zostanie przeznaczona na realizację projektów związanych z inwestycjami w infrastrukturę, ochronę środowiska, innowacje i działalność badawczo-rozwojową. Natomiast ponad 546 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego+, zostanie przeznaczone na projekty „miękkie”, czyli wsparcie kapitału ludzkiego w obszarach: rynku pracy, edukacji, w tym wyrównywania szans uzdolnionej młodzieży i rozwoju kadry pedagogicznej oraz włączenia i integracji społecznej.

W Kontrakcie Programowym zaplanowano również wsparcie dla obszarów strategicznej interwencji (OSI) o znaczeniu krajowym, wskazanych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego do 2030 roku (tj. 11 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze oraz 65 gmin stanowiących obszary zagrożone trwałą marginalizacją). Zarząd Województwa Podkarpackiego zobowiązał się również objąć wsparciem w ramach Programu Regionalnego 11 Obszarów Funkcjonalnych: Rzeszowski Obszar Funkcjonalny (ROF) oraz Miejskich Obszarów Funkcjonalnych (MOF): Przemyśl, Krosno, Mielec, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Lubaczów, Jasło; Duopol: Dębica–Ropczyce, Jarosław–Przeworsk, Sanok–Lesko.

Kontrakt wskazuje także przedsięwzięcia priorytetowe o szczególnym znaczeniu dla rozwoju województwa, które są planowane do sfinansowania w ramach Programu Regionalnego. W Kontrakcie Programowym dla Województwa Podkarpackiego znalazło się rozszerzenie działalności Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka wraz z rozbudową Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Efektem realizacji projektu będzie poprawa sytuacji zdrowotnej dzieci i młodzieży poprzez wzrost dostępności wysokiej jakości usług medycznych w tym m. in. w zakresie intensywnej opieki medycznej a także uruchomienie nowych świadczeń szpitalnych dotychczas nierealizowanych w województwie. Szacunkowa wartość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniesie ok. 35 mln euro.

Budowa i wyposażenie szpitala uniwersyteckiego to kolejny projekt, który będzie realizowany przy współudziale środków z FEP. Zakłada on utworzenie szpitala uniwersyteckiego w województwie podkarpackim, który służyłby rozwojowi kształcenia na kierunkach medycznych i rozwojowi systemu ochrony zdrowia. Szacunkowa wartość dofinansowania UE ok. 5 mln euro. Ze środków FEP będzie też budowane Podkarpackie Centrum Nowych Technik i Technologii Medycznych. Projekt zakłada utworzenie i wyposażenie Centrum na potrzeby funkcjonowania inkubatora nowych technologii i technik medycznych, upowszechnienia nowych technik i technologii medycznych oraz doradztwa w implementacji rozwiązań technologicznych w jednostkach ochrony zdrowia. Szacunkowa wartość dofinansowania z UE to ok. 8,81 mln euro.

Kolejną inwestycją będzie budowa i utworzenie obiektów sportowo-rekreacyjnych na terenach powiatów województwa podkarpackiego ze szczególnym uwzględnieniem powiatów o znaczących walorach turystycznych. Projekt zakłada budowę multi-dyscyplinarnych, modułowych, całorocznych obiektów sportowych przewidzianych w sezonie zimowym np. w formie lodowisk oraz w sezonie letnim przekształconych np. w formę: torów rolkowych/wrotkarskich, rolkowisk, pumptrack-ów bądź skatepark-ów. Będą to kompleksy infrastrukturalne w pełni pro-ekologiczne, uwzględniające politykę Europejskiego Zielonego Ładu. Szacunkowa wartość dofinansowania wyniesie ok. 12,36 mln euro.

Za pieniądze z UE powstanie również Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Projekt zakłada realizację II etapu inwestycji polegającej na przygotowaniu zaplecza dla funkcjonowania Centrum i zagospodarowania dziedzictwa bieszczadzkiego, jako głównego czynnika rozwoju regionu oraz poszerzenia funkcji, oferty i możliwości Centrum poprzez: odnowę i zmianę funkcjonalności budynków poprzemysłowych, zagospodarowanie terenu zielonego pod względem funkcji edukacyjno – rozrywkowych, wykonanie stanowisk postojowych dla pojazdów turystycznych „Camper”, zagospodarowanie zabytkowych „tanków” – zbiorników ropy, odnowienie torowisk. Szacunkowa wartość dofinansowania z Unii wyniesie ok. 11,23 mln euro.

Dzięki FEP w województwie podkarpackim będzie realizowany regionalny projekt edukacyjny „Robotyka z elementami programowania w edukacji dla uczniów szkół podstawowych”. Planowane działania obejmują kompleksowe wsparcie z zakresu robotyki edukacyjnej polegające na wdrożeniu jednolitego programu nauczania robotyki i programowania robotów edukacyjnych w szkołach podstawowych województwa podkarpackiego. Ukierunkowane będą na wsparcie zmian systemowych w zakresie zwiększenia jakości i efektywności systemu edukacji w obszarze kompetencji cyfrowych. Szacunkowa wartość dofinansowania UE to ok. 20 mln euro.

Będą też realizowane inwestycje drogowe wynikające z Regionalnego Planu Transportowego. Głównym wyzwaniem w obszarze systemu transportowego województwa jest podejmowanie działań mających na celu usuwanie luk w systemie transportu, które są lub w przewidywalnej perspektywie mogą być przyczynami narastających dysproporcji w rozwoju. Podejmowane działania przyczynią się do rozwoju zrównoważonej mobilności. Wsparciem zostaną objęte m.in. inwestycje w infrastrukturę dróg wojewódzkich, tabor kolejowy dla połączeń regionalnych, nisko i zeroemisyjny publiczny transport pozamiejski, działania w zakresie bezpieczeństwa ruchu, integracji różnych form transportu i rozwiązania cyfrowe. Ważnym elementem systemu transportu jest również infrastruktura typu P&R, B&R i K&R oraz rozwój infrastruktury dedykowanej mikromobilności i aktywnym formom mobilności. Na ten cel zostanie przeznaczone aż 180 mln euro.

Z kolei 30 mln euro zostanie przekazane na aktywizację zawodową osób młodych bezrobotnych do 30 roku życia na wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, w tym również z terenów strategicznej interwencji (OSI). Projekt będzie się opierał na współpracy z powiatowymi urzędami z terenu województwa. W projekcie będą podejmowane działania polegające na aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych poprzez wsparcie dotacyjne.

info: Daniel Kozik/Biuro Prasowe UMWP

foto: Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Pies i kleszcze – jak ochronić zwierzę przed niebezpieczeństwem?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
1 rok temu

Podaję prognozowany potencjalny podział środków (na podstawie dotychczasowych doświadczeń):
-Rzeszów 1 mld Euro
-Stalowa Wola 300 mln Euro
-Mielec 280 mln Euro
-Krosno 120 mln Euro
-reszta województwa do podziału pozostałe 300 mln zł, z czego potencjalnie dla Tarnobrzega góra 20 mln Euro.

walt
1 rok temu
Reply to  Marek

normalnie prorok jakiś 🙂

Obiektywny
1 rok temu
Reply to  walt

Nie prorok tylko doswiadczony przez naszego prezydenta

walt
1 rok temu
Reply to  Obiektywny

ja to łączę bardziej z faktem kto dzieli te środki w województwie.
prawi i sprawiedliwi więc najwięcej dadzą jak zawsze swoim.
a im jak pamiętam – należy !

prędzej więc mleczny coś zdziała…u swoich niż władze miasta.

mariusz sando
1 rok temu
Reply to  Marek

i dobrze czasy kiedy tarnobrzeg doil innych juz dawno minely

fach
1 rok temu
Reply to  Marek

Euro to raczej maksymalnie 15 mln (ok. 50 mln zł). I tylko na riwierę 🙂 W końcu nasz akwen najbardziej napędza rozwój miasta 😉

Wodniak
1 rok temu
Reply to  fach

Wystarczy na dokończenie drogi wzdłuż jeziora

fach
1 rok temu
Reply to  Wodniak

A podwodne miasto, nowa plaża itd? Bez tego miasto nie rozwinie się jak trzeba, gdyż są to rzeczy bardzo potrzebne mieszkańcom 😉

wojto
1 rok temu
Reply to  fach

podwodne miasto?czlowieku dobrze sie czujesz?

fach
1 rok temu
Reply to  wojto

Czytaj waść:
https://tyna.info.pl/podwodne-miasto-i-tunele-pod-woda-w-projekcie-zagospodarowania-jeziora-tarnobrzeskiego11/
Ja czuję się dobrze 🙂 A ty jak tam po pudle z podważaniem podwodnego miasta? 😉

wojto
1 rok temu
Reply to  fach

no no tygodnik nadwislanski i wszystko jasne jesli chcesz zobaczyc podwodne miasto to popatrz na zdjecia prawobrzeznego sandomierza z czasow powodzi i zejdza na ziemie w miasteczku tarnobrzeg bida ino swiszczy a tobie w glowie podwodne miasto gratuluje serdecznie halllo tu ziemia

fach
1 rok temu
Reply to  wojto

To są pomysły gminy, a nie moje. Co do TN, nie wierzyłeś w to co napisałem, więc podałem ci link do wiarygodnego źródła. Ale ty jak nie wyszło ci jedno czepianie się tego co napisałem, to próbujesz nieudolnie znowu 😉 Wątpliwości i uwagi na temat podwodnego miasta kieruj do władz miasta, bo jak dla mnie to nad jeziorem już jest zrobione aż za dużo, a co dopiero w przyszłości 🙂

Tygrys z 3 kłami
1 rok temu
Reply to  Marek

czekamy na min. 100 mln eurusów

wrzos
1 rok temu

GROS TYCH SRODKOW NAPEWNO ZLAPIE RZESZOW NO BO JAK BY INACZEJ, POTEM ALUMINIOWA WOLA I MIELEC BO MAJA ,,PLECY,, A DLA NASZEGO TARNOBRZEGA ZNOWU PEWNIE TYLKO JAKIS OCHLAP NA OTARCIE LEZ?

wrzos
1 rok temu

WIELE PILNYCH POTRZEB NA SWOJ ROZWOJ MA TARNOBRZEG, ALE KOGO TO TAM NA SZCZEBLU CENTRALNYM OBCHODZI? LIZUSY Z INNYCH MIEJSCOWOSCI ZLAPIA WSZYSTKO I TAKA TO SPRAWIEDLIWOSC !

Ewaryst
1 rok temu

Do nas i tak trafią jakieś ochłapy z tej kwoty. Większośc zgarną miasta propisowskie. Gdzie 2 miliardy Euro a gdzie Tarnobrzeg.

Waclaw
1 rok temu

Czemu jeździmy do pracy do stalowej woli czemu nasz prezydent niezcziaga pracy do tbg

tak to wyglada
1 rok temu
Reply to  Waclaw

bo u wos pracuje sie za miske ryzu u japonczyka

Waclaw
1 rok temu

Stalowa się rozrasta mają kase a tarnobrzeg upadłe miasto aż żal tego naszego miasta

kicha
1 rok temu
Reply to  Waclaw

to fakt kicha robi sie w tym miasteczkui bida

Tak myślę, że ...
1 rok temu

Niebawem przybędą wojska Włodimira i wyrównają wszystko… z ziemią.

heniek
1 rok temu

nie sadze zeby to sie stalo ruski jest za slaby poprostu

Tarnobrzeg
1 rok temu

W tej wyliczance zadań do sfinansowania brak dla Tarnobrzegu
Brawo Odznaczyć Marszalka Ortyla

Order
1 rok temu

Odznaczyc marszalka Ortyla
Taką kasę załatwił dla Tarnobrzegu ze nalezy sie jak najbardziej

Tygrys z 3 kłami
1 rok temu
Reply to  Order

czekamy na co najmniej 100 mln euro na nowe drogi w mieście, tylko szybko dawać bo euro dobrze stoi

order
1 rok temu

Nasze miasto nie musi dostać nic. Nas stać być ponad podziałami . Honorujemy marszałka za całokształt dla Podkarpacia .

wrzos
1 rok temu

DO WACLAW, JA I MOJA RODZINA TO ZA DARMO NIE CHCIELIBYSMY MIESZKAC W TEJ ALUMINIOWEJ WOLI ! RAKOTWORCZE ALUMINIUM W POWIETRZU OD FELG, WSZECHOBECNE CHULIGANSTWO, DO TEGO WYZIEWY HUTY, JAK WYTNA TYLE HEKTAROW LASU WOKOL TEGO HUTNICZEGO MIASTECZKA POD KOLEJNEGO TRUCICIELA TO TYM LUDZIOM TAM TYLKO WSPOLCZUC!!! PRZYJDZIE CZAS GDZIE ROLE SIE ODWROCA I NASZE MIASTO BEDZIE GORA!!!!!

heniek
1 rok temu
Reply to  wrzos

wasze miasto juz bylo gora przez dwadziescia klika lat dojenia innych ale w koncu inny przyszli do glowy i powiedzieli dosc gierkowszczyzny

Tygrys z 3 kłami
1 rok temu
Reply to  heniek

zasadził ktoś kopa?

Tygrys z 3 kłami
1 rok temu

Czekamy na równy podział dla miasta, Tarnobrzeg czeka na 100 000 mln swojej puli!!!! Czekam z niecierpliwością na nowe drogi dla miasta, bo jest ciasno, wąsko oraz zatrute spalinami powietrze. Hej Hej

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
30
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content