Kąpiel w Jeziorze Tarnobrzeskim nie dla wszystkich. Osoby na wózkach inwalidzkich wciąż mogą o niej tylko pomarzyć

Nie ma miesiąca abyśmy nie słyszeli o tym, jak pięknieje nam Jezioro Tarnobrzeskie. Władze miasta wciąż mówią o jego atutach w tym najdłuższej plaży w województwie i czystej wodzie, zachęcając do wypoczynku nad akwenem. Niestety mimo ogromnych pieniędzy które kierowane są nad akwen, wciąż z kąpieli w nim nie mogą korzystać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Mimo iż interpelacja radnej Pekar o zakup specjalistycznego wózka spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem, to raczej w obecnym sezonie, taki sprzęt nie pojawi się nad jeziorem.

W interpelacji z kwietnia br. radna Anna Pekar zasygnalizowała potrzebę zakupu wózka-amfibii.

W imieniu swoim oraz niepełnosprawnych mieszkańców Tarnobrzega zwracam się z uprzejmą prośbą o zakup specjalistycznego wózka-amfibii, którego lekka konstrukcja pozwala na łatwy transport po piasku i bezpieczeństwo podczas kąpieli w wodach naszego jeziora osób niepełnosprawnych. Wózek daje możliwość zanurzenia się w wodzie, aż po szyję. Cena amfibii to 20 tys. złotych. To wysoki koszt, ale warty poniesienia, aby umożliwić niepełnosprawnym chwilę kiedy po raz pierwszy raz w życiu zanurzą się w jeziorze. Wózek byłby udostępniany bezpłatnie, a chęć skorzystania należałoby zgłosić ratownikowi, który pomógłby przy jego użyciu oraz zabezpieczyłby kąpiel niepełnosprawnej osoby – napisała radna.

Na wniosek radnej prezydent Tarnobrzega odpowiedział pozytywnie.

Chciałbym w pierwszej kolejności podziękować Pani Radnej za ten wniosek. Jest to niewątpliwie ważna inicjatywa. Dołożymy wszelkich starań, aby urządzenia zostało zakupione i służyło wszystkim osobom z niepełnosprawnością ruchową, którzy chcieliby skorzystać z wypoczynku nad jeziorem.
Jednocześnie informuję, że Miasto Tarnobrzeg będzie poszukiwać ewentualnego źródła dofinansowania zakupu tego typu urządzenia (np. środki funduszu PFRON, przeznaczone na poprawę dostępności w mieście dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami ruchowymi) – odpisał radnej prezydent D. Bożek.

KIEDY WÓZEK-AMFIBIA POJAWI SIĘ NAD JEZIOREM TARNOBRZESKIM?

Na jakim etapie jest pozyskanie pieniędzy na zakup wózka-amfibii zapytaliśmy w tarnobrzeskim magistracie.

Wydział zajmujący się pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych rozeznał możliwości pozyskania środków na zakup amfibii, w tym z programów realizowanych przez PFRON. Pilotujemy także wszystkie inne możliwe programy, z których moglibyśmy skorzystać – czytamy w odpowiedzi, którą uzyskaliśmy z Biura Promocji Miasta i Współpracy z Mediami.

Zdając sobie sprawę, że pozyskanie środków z zewnątrz może być czasochłonne, zapytaliśmy o to, czy specjalistycznego wózka do kąpieli dla osób niepełnosprawnych nie można kupić za pieniądze z budżetu miasta. Niedawno decyzją radnych niemal 290 tys. zł wolnych środków trafiło nad akwen. Pieniądze te zostały przeznaczone na zakup piasku na plażę, celem wydłużenia linii brzegowej (40 tys. zł) oraz na pokrycie zwiększonych wydatków związanych z poborem energii elektrycznej nad jeziorem (50 tys.zł) i zwiększeniem wydatków na obsługę terenów jeziora tj. na wynajęcie i serwisu toalet sezonowych, wynajem łodzi patrolowo-ratowniczej i organizację bazy ratowniczej (110 tys. zł). Za kwotę 50 tys. zł zapanowano zakup czterokomorowych koszy przeznaczonych do segregacji odpadów na terenach Jeziora Tarnobrzeskiego, za 20 tys. zł zakup ławek ogrodowych, które mają zostać umieszczone wzdłuż chodnika i ścieżki rowerowych, za 18 tys. zł zakup stojaków rowerowych.

Odpowiedź z magistratu nie pozostawia jednak złudzeń. – Amfibia mogłaby zostać zakupiona z budżetu miasta. Samo posiadanie amfibii nie rozwiąże jednak problemu z dostępnością do jeziora osób z niepełnosprawnością ruchową. Obsługa amfibii wiążę się z koniecznością zwiększenia obsady ratowników nad Jeziorem Tarnobrzeskim

AMFIBII NIE MA, A CO JEST?

Z jakich udogodnień obecnie mogą więc skorzystać osoby poruszające się na wózkach, zapytaliśmy w tarnobrzeskim magistracie. Okazuje się, że jest to standardowy pakiet, w ramach którego można zaparkować nad jeziorem, zjechać do plaży lub do budynku gastronomicznego czy toalet.

Osoby poruszające się na wózkach mają zapewniony wjazd na plażę na ul. Żeglarskiej i taras widokowy przy ul. Plażowej. Są tam przygotowane zjazdy do samej plaży. Na każdym z parkingów przy jeziorze znajdują się wydzielone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Zadbano o dojazd do każdego z wybudowanych przez miasto budynków gastronomicznych (zarówno nowych, ale też Mariny) oraz budynków toalet. Każdy z budynków gastronomicznych jest również przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. W każdym budynku toalet znajduje się kabina dla osób z niepełnosprawnością ruchową. czytamy w odpowiedzi, którą uzyskaliśmy z Biura Promocji Miasta i Współpracy z Mediami.

O kąpieli w Jeziorze Tarnobrzeskim osoby poruszające się na wózkach mogą więc na razie tylko pomarzyć.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
szczepan
10 miesięcy temu

Świetny pomysł. Myślę, że przyniósłby wiele uśmiechu osobom na wózkach,

ale kwota
10 miesięcy temu

20 tys to rownowartosc jednomiesiecznego wynagrodzenia prezydenta jego zastepcy skarbnika i sekretarza kazdego oddzielnie
Czy rzeczywiscie w budzecie nie mozna znalesc takiej kwoty???
Co chwile zmiany w budzecie
Ja tego nie ogarniam
Na wszystko jest a na takierzeczy nie

jan
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

ty uju

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  jan
obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  jan
obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  jan
Tancerz
10 miesięcy temu
Reply to  ale kwota

A na potancowki kasa się znalazła

Teraz widac ze Bożek dba o tylko o zdrowych wyborców Niepelnosprawnycch jest niewiele

fach
10 miesięcy temu

Riwiera ma być w pierwszej kolejności przystosowana do potrzeb młodych, bogatych i sprawnych emerytów. Po realizacji tego etapu (za 156 mln) będzie można spodziewać się jej przystosowania także dla innych grup użytkowników 😉 A że brakuje na wkłady własne i miasto jest zadłużone na ponad 100 mln, to każde 20 tys., każdy tysiąc, po prostu każda złotówka kierowana na inwestycje w riwierę jest potrzebna na realizację pierwszego etapu 🙂

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  fach

Riwiera za wszelką cenę a o podatku cmentarnym od zasiłku pogrzebowego wprowadzonym przez sołtysa CISZA ( tarnobrzeżanie nic się nie stało – ale do czasu jak widać ) .

Są takie synonimy :
https://www.google.com/search?client=ms-android-xiaomi-rvo3&sxsrf=ALiCzsYv816C3ybzj1mhSCASw9BURRgmlw:1657721801271&q=z%C5%82odziejstwo,+synonim&sa=X&ved=2ahUKEwiClef4hvb4AhUPvosKHWmUBN0Q1QJ6BAgGEAE&biw=393&bih=720&dpr=2.75

Do fach
10 miesięcy temu
Reply to  fach

Oczywiście w calej inwestycji zapomnieli o niepelnosprawnych
I co
Bożek powie że to wina poprzedników?
To się nie obroni.
To Bozek pompuje w jezioro duze pieniądze
A ze nie pomyslal o niepelnosprawnych przyznaje w piśmie do radnej Prekar.
Kto w koncu tę władzę rozliczy?
No kto?????

fach
10 miesięcy temu
Reply to  Do fach

Kto? Nikt 🙂 Lud wybrał, a teraz toleruje. Jedna opozycja zajmuje się tematem audytu / analizy / wstaw właściwe, a druga opozycja tematami rezerwatu i spalarni. Nadzory, z wyjątkiem RIO, działają powoli. Itd. itp. Jedynie NW24 i DiM team tworzą jakąś przeciwwagę dla panującej atmosfery fajności i postępu, choć mogłyby bardziej. Taka już jest ta lokalna demokracja 😉

Senior
10 miesięcy temu
Reply to  fach

Nie zapomnieli o seniorach spod skrzydel. J B.

odp
10 miesięcy temu
Reply to  fach

w tym miescie ludzie uciekaja zdala
emerycji szykują sie juz na drugi swiat
a gdzie tutaj sa bogaci ludzi a ci co pod makrketami zebraja

rowerowy
10 miesięcy temu

Popieram, lepsze to niż palmy. Tylko że w mieście, gdzie niepełnosprawni przemieszczają się na co dzień, wciąż jest dla nich wiele barier. Np. na Konopnickiej kawałek chodnika zrobiony, reszta w rozsypce, a jest to dojście m.in. do MOPS. Przyglądacie się jezioru, a co z miastem?

obywatel
10 miesięcy temu

Siwy uśmiechnięty dziadzio – poczytaj ( zanim twoja noga przestąpić progi ????

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-zarty-dyskoteki-i-muzyka-techno-absurdalna-lista-grzechow,nId,6154076#iwa_source=feedsg

fanaberie
10 miesięcy temu

Mój znajomy jeździ na wózku, ma około 30 lat. Chodzą sobie nad jezioro w kilka osób, nurkuje,pływa ,wchodzi ,schodzi z wózka ,prawie samodzielnie, żadnych problemów.
Ten artykuł jest chyba napisany z dedykacją dla SAMOTNYCH ludzi na wózku, którzy nie ogarniają jeziora, ani plaży, tylko oczekują SPECJALNEJ infrastruktury, nie wiem, może ruchome schody, cuda na kiju.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content