T. Stróż: Według moich szacunków koszt odkupu udziałów w Tarnobrzeskich Wodociągach wyniesie ok.70 mln zł. Prezydent Bożek: Pan kandydat musi to jeszcze raz przeliczyć

Około 70 mln zł, według szacunków kandydującego na urząd prezydenta Tarnobrzega Tomasza Stróża, kosztować będzie wykup zastawionych przez miasto akcji spółki Tarnobrzeskich Wodociągów. Wyliczenia te podaje w wątpliwość urzędujący prezydent. Z kolei nam nie udało się ustalić, czy wysoka inflacja wpłynęła na zwiększenie sumy całkowitego kosztu odkupu udziałów, urzędnicy odmówili nam odpowiedzi, uznając te dane za poufne.

Przypomnijmy, za zgodą obecnej Rady Miasta końcem 2019 roku Tarnobrzeg podpisał umowę z Funduszem Inwestycji Samorządowych PFR, o czasowym zbyciu 45% udziałów w spółce Tarnobrzeskie Wodociągi. Na tej transakcji miasto zarobiło 25.337.500,00 zł (o wydatkowaniu tych pieniędzy pisaliśmy tutaj) Zgodnie z umową, wykup udziałów przez Tarnobrzeskie Wodociągi rozpoczął się w 2022 roku i potrwa maksymalnie do 2039 roku.

W styczniu 2020 roku zapytaliśmy rzecznika UM Tarnobrzeg, za jaką całkowitą kwotę planowane jest odkupienie udziałów. W odpowiedzi udzielonej przez W. Lisa czytamy: cyt: Nominalny koszt transakcji obsługiwanej w latach 2022-2039 wynosi 43,5 mln zł i uwzględnia składnik inflacji. Realny koszt transakcji (bez inflacji) wynosi 32 mln zł – koniec cytatu. (szczegóły tutaj)

Tymczasem według szacunków kandydata na prezydenta Tarnobrzega Tomasza Stróża, kwota odkupu udziałów wzrosła do ok. 70 mln zł.

– Miasto jest zadłużone, jest to 141 mln zł ale dodajmy do tego na przykład pozbycie się udziałów w Wodociągach Tarnobrzeskich za kwotę 25 mln zł, gdzie po pewnym czasie do spłaty jest 45 mln zł a w tym momencie według moich szacunków będzie to ok. 70m mln zł – mówił podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej T. Stróż.

Kilka dni później podczas konferencji w Centrum Seniora, poprosiliśmy prezydenta Dariusza Bożka o skomentowanie wyliczeń T. Stróża.

– Zastanawiam się, jaka musiałaby być inflacja (…) Myślę, że pan kandydat jeszcze raz to będzie musiał przeliczyć – powiedział prezydent Bożek.

Jeszcze przed konferencją zorganizowaną przez Tomasza Stróża, do rzecznika UM Tarnobrzeg wysłaliśmy pytania w sprawie odkupu udziałów przez Tarnobrzeskie Wodociągi. Na pięć zadanych pytań, otrzymaliśmy odpowiedź na jedno, dotyczące rozpoczęcia procesu odkupywania udziałów.

– Pierwszy odkup udziałów miał miejsce w 2022 roku. Spółka w 2022 roku nabyła 1388 udziałów za kwotę 1 487 790,84 zł. W roku 2023 zrealizowany został drugi odkup udziałów w liczbie 1388 za kwotę 1 637 165,04 zł – informuje NW24.pl Robert Chrząstek, z tarnobrzeskiego magistratu.

Na pozostałe pytania urzędnicy odmówili nam odpowiedzi, uznając te dane za poufne – decyzja odmowa udzielenia informacji publicznej – wodociągi

Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fabio
1 miesiąc temu

Skoro miasto jest zadłużone, to postulat darmowej komunikacji miejskiej z pewnością pomoże zmniejszyć dług

obywatel
1 miesiąc temu

Ja bardziej wierzę bezpańskie mu psu no z belfrowii z Krosna !

mieszkaniec
1 miesiąc temu

Bożek ukrywa prawdziwe dane nie udzielając odpowiedzi na pytania co do tych kosztów. Jakie to poufne skoro to my jako mieszkańcy finalnie to pokryjemy !!!

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  mieszkaniec

Jak tu powiedzieć, że to
” mieszkańcy spłacają i będą spłacać w kosztach wody ”

A MIAŁ WODA NIE PODROŻEĆ ???

Czyste skuty….wo i tyle ?

Teraz przed wyborami to ukrywają te dane bo to ich by pogrążyło i aż dziw , że lokalne szmatlawce medialne o tym nie wspominają ani też inne miernoty dziennikarskie nie zapytają ?

Miasto PAJĘCZYNA i SITWA opanowała i drenuje mieszkanców aby zaspokoić swoje koryta i żłoby !

Mieszkaniec TSM Adam
1 miesiąc temu

Pan Stróż jak taki troskliwy to niech zrobi audyt u kolegi Grzegorza i Tomka w TSM i pokaże jak drenowani są mieszkańcy przez lata. Może przy okazji pokazać jak Pana Grzegorza K rodzina jest zatrudniona i jakie mają kompetencje. Odwagi Panie Stróż !

Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Odwagi to musi mieć Bożek ukrywając
Faktyczny koszt sprzedaży udziałów
Faktyczne koszty wspinaczki
Faktyczne koszty przegranych spraw sądowych
Faktyczne koszty kancelarii prawnych
Faktyczne koszty zatrudnionych na umowy zlecenia w urzędzie
Faktyczne koszty ryczaltow zastępcy
Faktyczne koszty utracone gwarancji
Faktyczne koszty podróży służbowych prezydenta, zastępcy, skarbnika i sekretarza
Faktyczne koszty potancowek
I imprez, obiadków i kolacyjek

Bożek nie odpowiada teraz o kosztach sprzedaży Wodociągów
Wiemy dlaczego
To kładzie wszystkich na kolana.

kratata
1 miesiąc temu

Gdzie dwóch belfrów się bije, tam (tu nazwisko dowolnego innego kandydata) korzysta.

Ludwik
1 miesiąc temu
Reply to  kratata

Kolano!

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Ludwik

Siemano Kolano ! też mi się wydaje,że akurat On może być czarnym koniem tego konkursu piękności 🙂

POP
1 miesiąc temu

25mln zł szybko się rozeszło tak na prawdę na nic pilnego czy niezbędnego.Jako mieszkańcy spłacimy z pewnością więcej niż te 70mln. Brawo panie Bożek i radni, kolejna „dobra” decyzja. Fajnie sie bawicie za publiczne pieniądze. Prywatnie jak mnie nie stać to czegoś nie kupuję ale tam gdzie w grę wchodzi ubieganie się o głosy i poparcie w wyborach to zdrowy rozsądek sie nie liczy. Ktoś to później spłaci. Dalej wybierajcie nauczyciela historii na prezydenta…

Tadek
1 miesiąc temu
Reply to  POP

I tutaj się do końca nie zgodzę bo po wypowiedzi pana Nowak nie ma dużej liczy ludzi co po kadencji pana Bożka będą spłacać długi które się po czasie okazują że zostały przestrzelone więc winny jest kilku dziesięciu a przed sprzedażą jakie przychody przynosiła firma dla im i nie było tam wcześniej zatrudnieniem a teraz co przechodzą na to co się im należy to w ich miejsce nie przychodzi nikt a są tacy chętni ale dalej nie piszę bo ta 7 co startuje na prezydenta wie więcej niż ciemny mieszkaniec i za ile czasu straci prawa miasta nasze miasto wojewódzkie za czasu komuny ale te czasy już nie wrócą ale pora się szykować na grubsza aferę co wybuchnie w Polsce tylko nie lljest wiadome kto do tego dołoży swoje ręce

mieszkaniec
1 miesiąc temu

Jeżeli nie spłacimy 70 mln to ile spłacimy? 68? 75? 100? Co ukrywa przed nami ta podobno TRANSPARENTNA władza? Przecież to my mieszkańcy będziemy spłacać tą pożyczkę w najdroższej w kraju wodzie. Dla mnie zachowanie władz to jawne skurw…two.

Tbg
1 miesiąc temu
Reply to  mieszkaniec

Nie tylko w wodzie, ale i w podatku gruntowy, a od maja podatek gruntowy zostaje podwyższony.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Tbg

Jak zwykle po wyborach ?
Jak skur??? dostaną się do koryta i żłobu na kolejne pięć lat !

Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Może tak audyt w liceum którym Pan zarządza ? Bo w rankingu Perspektywy z roku na rok coraz niżej. Można by rzecz jaki sternik taka szkoła.

SRODMIESCIE
1 miesiąc temu

ALE OBAJ DO SIEBIE PASUJA NA TEJ FOTCE, JEDEN NIEUDOLNY A DRUGI FLEGMATYK, NAPEWNO DLA MIASTA NIC DOBREGO NIE ZROBIA, TU MUSI PREZYDENTEM ZOSTAC KTOS Z JAJAMI, A NIE EMERYCI

Tak to szarańcza
1 miesiąc temu

Zadłużyli mieszkańców i odejdą, gdzie puste łby biorą się za pożyczanie. Wszyscy bez radni powinni odejść, to dzięki wam wsze długi będą spłacać nasze dzieci, które zostaną w Tarnobrzegu. Jezioro w okresie letnim powinno być bezpłatne dla mieszkańców Tarnobrzega natomiast przyjezdni płacą 25 zł ( inflacja) w godz. 6- 20.

Tadek
1 miesiąc temu

Taka jest prawda ale na liście wyborców pojawiły się nasze podpisy i upoważnionych do głosowania też ale to nie jest jedyny problem bo o kompilacje mięska o poprawe jej stara się pan Nowak nie wiem czy na następny sezon będzie darmowa linia aby tam się w jakiś sposób dostać bo to jest oczko dla Bożka ale czy dla innych tak jest tego nie wiem będą wybory za nie długo to się zobaczy i tak się dużo nie zmieni bo miasta nie jest stać na kupienie nowych elektrycznych autobusów a dopiero teraz po mału powstają punkty ładowania takich aut

Eryk
1 miesiąc temu
Reply to  Tadek

Tadek jak zwykle ma rację!
„Kompilacje mięska” to naprawdę palący problem. Ludzie, nie widzicie tego?

As
1 miesiąc temu

Powinniśmy wybrać wreszcie człowieka , który coś osiągnął. Kandydat , którego szkoła notuje coraz gorsze miejsca w najbardziej prestiżowym rankingu w kraju dla mnie nie jest wiarygodną opcją. Najpierw naprawa tego co popsute

walt
1 miesiąc temu
Reply to  As

a startują tacy ? wybór mamy jaki mamy stąd wydaje się,że kontynuacja będzie najrozsądniejsza.
ale kampania trwa,może ktoś wystrzeli z czymś przełomowym i będzie na tyle wiarygodny,że przekona mieszkańców.

As
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Myślę ,że Bożek reelekcję ma na dziś w kieszeni. Kandydaci uznali ,że warto się pokazać i być zapamiętanym na kolejne wybory. Wtedy walka będzie o wiele ciekawsza

walt
1 miesiąc temu
Reply to  As

myślę podobnie.

za 5 lat Łukasz Nowak,Tomek Stróż i ktoś namaszczony przez prezydenta Bożka mogą stoczyć bardzo interesujący bój.
a może pojawi się w międzyczasie ktoś jeszcze inny ? cholera wie 🙂

Obiektywny
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Tylko jajecznica na skwarkach, ha, ha.

Tom
1 miesiąc temu

Gość, pod kierownictwem, którego szkoła spada o 400 miejsc w rankingu chce kandydować na urzad prezydenta to czysta kpina. W dodatku otaczając się towarzystwem kiełba, który zasłynął na całą Polskę jako prezydent, który wziął łapówkę i trąbili o tym we wszystkich wiadomosciach na kazdej stacji telewizyjnej, przyniósł wstyd nie tylko mieszkańcom, ktorzy na tego czlowieka oddali głos ale i calemu Tarnobrzegowi!!!!. Ludzie macie chodź odrobine samokrytyki?

B. Tomala
1 miesiąc temu

Taaaa wybierzcie Bożka to miasto będzie ruina. Niczego dobrego nie zrobił. Nic nie umiał w liceum i niczego się do tej pory nie nauczył. Najbardziej beznadziejny prezydent od czasów Zwiruka. Jedyne co potrafi to latać i zdjęcia sobie cykac. Już mieliśmy takiego co z każdej lodówki wyskakiwał i też zadłużył miasto na potęgę. Wolę Stróża bo choć flegmatyk to ma więcej oleju w glowie. A że nauczyciel? Są różni nauczyciele tak samo jak lekarze. Jeden może być lepszy drugi gorszy. A bożek póki co jest najgorszy.

DDD
1 miesiąc temu

Kolano czarnym koniem? Aż dziw bierze jakie głupoty opowiadacie. Co on może. Prawda jest taka że bez środków z zewnątrz to nic nie możemy. Dlaczego Stalowa się mocno rozwinęła a my stoimy w miejscu. Bo zawsze mieszkańcy Tarnobrzega głosują inaczej niż powinni.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content