Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Do końca roku bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

Październik 19, 2015 10:59 AM

W Tarnobrzegu rozpoczął się „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych” w ramach którego można bezpłatnie zaszczepić dzieci przeciwko zakażeniom wywołanym przez pneumokoki. Koszt szczepienia pokrywa w całości Urząd Miasta Tarnobrzega.

Program jest dla rodziców szansą, aby bezpłatnie ochronić swoje pociechy przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych czy sepsa. Dzieciom zostanie podana szczepionka 13walentna, stanowiąca w tej chwili najszerszą z dostępnych ochronę przed pneumokokami.

Do programu zakwalifikowane zostały dzieci, które ukończyły 24 miesiące, urodzone odpowiednio w 2013, 2014, 2015 i 2016 roku zameldowane na stałe w Tarnobrzegu i zapisane do lekarza w placówce POZ działającej na terenie miasta Tarnobrzega.

Termin udzielenia świadczeń: od 19.10.2015 r. do 31.12.2018 r.

Podmiotami realizującymi program są:

1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Nasze Zdrowie”, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Sienkiewicza 67

2. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ESKULAP”, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Warszawska 378

3. Centrum Medyczne „PULS” Grupowa Praktyka Lekarska, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Targowa 5

4. Centrum Medyczne „PULS 1” Grupowa Praktyka Lekarska, 39-400 Tarnobrzeg, ul. 1 Maja 11

5. Praktyka Lekarska „MEDYK”, 39-400 Tarnobrzeg, ul. 1 Maja 11

6. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „FAMILIA”, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Sienkiewicza 67

7. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „TarMed”, 39-400 Tarnobrzeg, ul. Sienkiewicza 67

Wszelkich informacji dotyczących zasad przystąpienia do programu udziela placówka zdrowia do której należy dziecko.

4 Responses to Tarnobrzeg: Do końca roku bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

 1. mieszkaniec Tbg Odpowiedz

  19 października 2015 at 12:42

  Wpisałem w Google:”powikłania szczepionki pneumokoki” na trzecim miejscu znalazłem ciekawy artykuł, dający do myślenia. Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się nieco więcej o szczepionkach polecam przeczytać artykuł do końca: http://dziecisawazne.pl/pneumokoki-szczepic-czy-nie/
  Przytoczę kilka dłuższych cytatów:”Producenci szczepionki przeciw pneumokokom prowadzą agresywne kampanie reklamowe, stosując metodę zastraszania i szantażu emocjonalnego (sprowadzającego się mniej więcej do: „jeśli kochasz swoje dziecko, musisz kupić tę szczepionkę…”). Tymczasem zasadność oraz wydźwięk moralny tych kampanii zostały zakwestionowane przez Rzecznika Praw Dziecka oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego, których oburzyły techniki sprzedażowe, jakimi posługują się koncerny.

  Przykładem może być głośna akcja „Stop pneumokokom”. Jej patronem było między innymi (sic!) Centrum Zdrowia Dziecka (1). Rzecznik Praw Dziecka zarzucił akcji, że ta kreuje się na kampanię społeczną, mimo że jest przedsięwzięciem czysto komercyjnym. Jedna z reklam (przedstawiająca umierające dziecko) została wycofana, ponieważ łamała polskie prawo – zachęcała do kupienia leku, który jest wyłącznie na receptę. Ponadto reklama miała na celu wywołanie strachu u odbiorcy.”
  *********************
  „czytamy na tejże stronie, że szczepionka ma potwierdzone bezpieczeństwo, bo nie zawiera rtęci i nie powoduje autyzmu. To prawda, tylko że nikt nigdy nie zarzucał szczepionce na pneumokoki zawierania rtęci i wywoływania autyzmu, lecz powodowanie innych ciężkich powikłań włącznie ze zgonem, o czym informacja znajduje się w ulotce. To tak, jakby powiedzieć, że arszenik jest bezpieczny, bo nie powoduje np. zawału serca.”
  **********************
  „Zasadnicze wątpliwości budzi fakt, że wszystkie te akcje prowadzą sami producenci. Jak wykluczyć ryzyko, że pod pozorem szczytnej idei chcą oni po prostu zarobić na sprzedaży swojego produktu, jakim jest szczepionka?

  Kolejny punkt podważający zasadność podawania tej szczepionki to opinie specjalistów, obalających wpajane nam w kampaniach przekonanie, które ma nas zachęcać do szczepień – mianowicie, że zagrożenie ze strony pneumokoków ogólnie się zwiększyło.

  Największą jednak wątpliwość budzi fakt, że pneumokoki to powszechny składnik fizjologicznej flory komensalnej (pozostającej w symbiozie z naszymi organizmami). W stanie równowagi biologicznej nie tylko jest nieszkodliwy, ale wręcz pożyteczny.”
  *******************

 2. ja Odpowiedz

  19 października 2015 at 13:00

  Wszystko to kwestia indywidualnego przemyślenia, warto czy nie? Nie mogę się jednak zgodzić z ostatnim akapitem, a raczej nie w pełni:

  „Największą jednak wątpliwość budzi fakt, że pneumokoki to powszechny składnik fizjologicznej flory komensalnej (pozostającej w symbiozie z naszymi organizmami). W stanie równowagi biologicznej nie tylko jest nieszkodliwy, ale wręcz pożyteczny.”

  Istnieje bowiem wiele gatunków paciorkowców nieszkodliwych jak wyżej napisano, ale niektóre właśnie powodują m.in. zapalenia płuc, opon mózgowo- rdzeniowych.

  • mieszkaniec Tbg Odpowiedz

   19 października 2015 at 13:57

   Przeczytaj do końca artykuł. Pierwszy raz spotkałem się z tak sensownym wytłumaczeniem.

 3. skład szczepionki Odpowiedz

  21 października 2015 at 18:31

  To również informacje z tego artykułu:
  W skład szczepionki 13-walentnej wchodzą m.in.:

  polisacharydy 13 szczepów pneumokoków
  białko nośnikowe CRM 197 (zmutowana toksyna błonicza, inhibitor syntezy białek indukujący toksyczność tkankową)
  fosforan glinu (aluminium)
  kwas bursztynowy (stosowany w przemyśle spożywczym jako wzmacniacz smaku, E363)
  polisorbat 80 (nazwa handlowa monooleinianu polioksyetylenosorbitolu E433. Emulgator wprowadzony do organizmu może wywołać ciężkie reakcje alergiczne, z anafilaksją włącznie.

  Prevenar 13 (taka sama częstość poszczególnych powikłań co po Prevenar 7)

  Działania niepożądanie (z ulotki):

  gorączka powyżej 39 st. C. (1/10 wstrzyknięć)
  senność, niespokojny sen, bezsenność, płacz
  utrata apetytu
  wymioty, biegunka (1/100)
  zaczerwienienie, obrzęk, stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia
  drgawki gorączkowe i mózgowe
  zapaść sercowo-naczyniowa lub wstrząs anafilaktyczny (oba powikłania śmiertelne) (1/1000)
  obrzęk naczynioruchowy: warg, twarzy, gardła utrudniający oddychanie
  reakcje alergiczne, pokrzywka, (nadwrażliwość): obrzęk twarzy, warg, trudności z oddychaniem
  powiększenie lokalnych węzłów chłonnych
  rumień wielopostaciowy (choroba ogólna dotycząca skóra i stawów – śmiertelność do 35%
  u wcześniaków bezdechy
  u dorosłych dodatkowo: bóle stawów.
  Rząd Holandii zabronił stosowania Prevenaru po śmierci 3 niemowląt po tej szczepionce (16). Japonia też wstrzymała stosowanie szczepionki Prevenar po zgonach niemowląt (17).
  Portugalski Instytut Leków i Produktów Zdrowotnych Infarmed prewencyjne zawiesił w trybie pilnym użycie serii dwóch rodzajów szczepionek (przeciw rotawirusom i przeciw pneumokokom), wykorzystywanych także w Polsce, po śmierci sześciomiesięcznego niemowlęcia (18).
  Z bazy danych VAERS wynika, że szczepionki typu: DTP (błonica-tężec-krztusiec), przeciw bakterii Haemophilus influenzae oraz przeciw pneumokokom spowodowały najwięcej zgonów i ciężkich powikłań poszczepiennych niemowląt (19). VAERS odnotowało jednakowo ciężkie powikłania po PCV13 i PCV 7.
  Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS): ogólnodostępna, sponsorowana przez FDA i CDC baza danych dotyczących chorób i zgonów, będących następstwem szczepień. Niestety, za odczyny poszczepienne uważa się tylko zdarzenia, do których doszło w ciągu 14 dni po szczepieniu i tylko 14 dni prowadzi się obserwacje podczas badań. Biorąc pod uwagę choćby tylko okres wylęgania chorób, poważna choroba może być odnotowana jedynie jako wzrost gorączki czy utrata apetytu. Nie prowadzi się statystyki dzieci, które po szczepieniu cofnęły się w rozwoju, zapadły na chorobę z autoagresji czy też inny stan przewlekły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>