Sandomierz – w albumie najpiękniejszych miasteczek świata

Sandomierz znalazł się wśród 80 najpiękniejszych małych miasteczek z całego świata, wybranych przez włoskich autorów albumu „Najpiękniejsze zakątki świata”. Autorzy wydania czyli Gianni Biondillo i Paolo Paci oprócz Sandomierza wybrali również Kazimierz Dolny.

„W Europie najpopularniejszy typ małego, liczącego sobie kilka wieków miasta przypomina średniowieczną osadę, otoczoną murami obronnymi, z rynkiem, ratuszem i kościołem. Taki jest układ centrów wielu miasteczek przedstawionych w albumie, jak San Gimignano, Saint-Paul-de-Vence czy Sandomierz. Krajobraz historyczny naszego kontynentu składał się z takich właśnie osad, w których mieszkało do kilkunastu tysięcy osób.

Obecnie wiele z nich jest pięknie odrestaurowanych i stanowi atrakcję turystyczną, tym cenniejszą, że nie zawsze łatwo dostępną, gdyż przedstawiane miasteczka zazwyczaj leżą na uboczu turystycznych szlaków” – pisze Paolo Paci.

Sandomierzanie spytani o najpiękniejsze zakątki miasta, jednogłośnie odpowiadają, że na uwagę zasługują: Kościół św. Jakuba, Zamek Kazimierzowski, Bazylika Katedralna, Ratusz, Dom Długosza, Ucho Igielne. Oprócz tych znanych zabytków wymieniają także wzgórze Salve Regina, z którego rozchodzi się widok na malownicze tereny Sandomierza i Wisłę. Ponadto atrakcjami przyrodniczymi naszego miasta są Góry Pieprzowe, zaliczane do najstarszych gór w Europie. Najczęściej odwiedzany przez turystów jest Wąwóz Królowej Jadwigi ciągnący się na odcinku pół kilometra.

źródło: www.sandomierz.pl

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mefisto
10 lat temu

zapomnieli wspomnieć o serialu Ojciec Mateusz !

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content