Co stanieje, a co zdrożeje w 2012 roku

Jak prognozuje Gazeta Prawna w przyszłym roku czekają nas podwyżki niemal wszystkiego, od prądu i papierosów po mandaty za zrywanie kwiatków. Stanieją natomiast m.in. ceny usług telekomunikacyjnych oraz sprzęt AGD, RTV i komputerowy.

MIĘSO W GÓRĘ, CUKIER W DÓŁ

Minister rolnictwa przewiduje podwyżkę cen na poziomie 5 proc. w skali całego roku. Najbardziej w górę pójdzie mięso oraz oleje. Potanieć o 50 groszy ma cukier – w sezonie 2011/2012 światowa produkcja cukru ma być o 5 proc. wyższa niż spożycie, dzięki czemu jego ceny powinny zauważalnie spaść – wynika z analiz Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA)

DROŻSZE UBRANIA I SAMOCHODY, TAŃSZE KOMPUTERY

Od nowego roku objęte będą 23-proc. stawką VAT, podczas gdy dzisiaj obowiązuje je stawka 8-proc. Producenci część tej podwyżki wezmą na siebie, niemniej w sklepach za ubranka dla najmłodszych zapłacimy o co najmniej 10 proc. więcej. Nowe samochody podrożeją o kilka procent ze względu na wysoki kurs euro. Ale tylko cennikowo, bo dekoniunktura na rynku sprawi, że dilerzy będą wabili do salonów rabatami.

Duża konkurencja oraz postępująca technologia na rynku sprzętu AGD, RTV i komputerowego sprawi, że ceny ich spadną o co najmniej 5 proc.

DROŻSZE WAKACJE W POLSCE I ZA GRANICĄ

Jeżeli euro znacząco nie osłabnie, czekają nas droższe o nawet 10 proc wakacje za granicą. Nielepiej będzie w Polsce, drogie wycieczki zagraniczne sprawią, że część Polaków będzie chciała wypocząć w kraju. Do tego w związku z Euro 2012 przyjedzie do nas więcej turystów z zagranicy. W efekcie podskoczą ceny hoteli, restauracji, atrakcji. Słowem – wszystkiego.

PRĄD, GAZ W GÓRĘ, TELEFON W DÓŁ

W przyszłym roku za prąd zapłacimy średnio o 5 proc. więcej niż w obecnym. Czeka nas również podwyżka cen gazu ziemnego. Konkurencyjność na rynku telekomunikacyjnym spowoduje natomiast średnie, ok.5 proc. spadki na tym rynku

PACZKA PAPIEROSÓW DROŻSZA O 30 GROSZY

Od 1 stycznia 2012 r. akcyza na papierosy wzrasta z 158,36 do 170,97 zł za 1000 szt. Zmiana wynika z konieczności dopasowania do norm UE. A wyższa akcyza to droższe papierosy – za paczkę zapłacimy ok. 30 groszy więcej niż dziś. Budżet zarobi na tym 245 mln zł.

Wzrośnie również akcyza na olej napędowy, z 1048 do 1196 zł za tysiąc litrów ON. Tu też chodzi o dostosowywanie polskiego prawa do minimów unijnych. ON może podrożeć ok. 10 groszy, a nie 18 – 19 gr, jak wynika z prostego rachunku, bo stacje już wcześniej zaczęły przerzucać koszt akcyzy na klientów.

WZROST MINIMALNEJ PENSJI = WZROST WYSOKOŚCI GRZYWIEN

Grzywny za wykroczenia i przestępstwa wzrosną na skutek podwyższenia minimalnej pensji do 1500 zł, która służy do wyliczania ich wysokości. Organ podatkowy będzie mógł nałożyć grzywnę do 3000 zł. Do 7500 zł zwiększy się natomiast ustawowy próg, czyli granica kwotowa, która w przypadku niektórych przewinień decyduje o tym, czy podatnik odpowiada za wykroczenie.

Za zniszczenie metra kwadratowego terenu zielonego w 2012 r. zapłacimy od 54,41 zł (w przypadku trawników) do 467,29 zł (kwietników). To o 1,22 zł i 10,51 zł więcej niż teraz.

DROŻSZE BILETY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ I LOTNICZE

Wiele miast zapowiada podwyżki cen biletów miejskich. O 60 groszy droższe mają być bilety jednorazowe we Wrocławiu, o kilka procent podrożeją w Krakowie, a w Szczecinie o kilkanaście procent.

Wysoki kurs euro oraz wyższe opłaty paliwowe i lotniskowe przełożą się na ceny biletów lotniczych. Mogą podrożeć o 10 – 15 proc., zwłaszcza latem. W czasie Euro 2012 mogą być nawet kilkakrotnie wyższe niż normalnie.

źródło: Gazeta Prawna

Zlew granitowy idealny do Twojej kuchni – jaki model wybrać?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pod
12 lat temu

PRĄD, GAZ W GÓRĘ, TELEFON W DÓŁ
W przyszłym roku za prąd zapłacimy średnio o 5 proc. >>więcej<< niż w obecnym.

czy na pewno ktoś to czytał przed publikacją?;)

Mefisto
12 lat temu

czy ktoś wie może czy dziewczyny w „Lunie” zdrożały?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content