24.04 (wtorek) Konferencja „STAWIAM NA DZIECKO – czyli co świadomy rodzic powinien wiedzieć o zagrożeniach”

Czy wiesz co robi twoje dziecko w sieci? Co to jest cyberprzemoc i cyberooming, jak działa pigułka gwałtu? Czy jesteś przekonany, że twój syn czy córka nie jest Net-sierotą? Jeżeli masz choć cień wątpliwości ta konferencja jest dla ciebie.

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu, Rada Rodziców oraz Stowarzyszenie Rodzice i Szkoła już w najbliższy wtorek 24 kwietnia o godz. 15.30 zapraszają na II Miejsko-Powiatową Konferencję „STAWIAM NA DZIECKO – czyli co świadomy rodzic powinien wiedzieć o zagrożeniach”.

Konferencja skierowana jest do nauczycieli, pedagogów oraz rodziców uczniów szkół z terenu miasta i powiatu tarnobrzeskiego.

Tematyka spotkania poświęcona  będzie zmianom w organizowaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkołach po 1 września 2012, zagrożeniom płynącym z korzystania przez osoby młode z Internetu i portali społecznościowych oraz o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy.

Niejednokrotnie rodzice i opiekunie nie zwracają uwagi na to co dziecko robi w sieci. Według przeprowadzonych badań Gemius SA dla Fundacji Dzieci Niczyje wynika, że ofiarami cybreprzemocy padło już ponad 50 % dzieci i młodzieży.

Według danych statystycznych policji w ciągu ostatnich 5 lat prawie 47 tysięcy osób zostało pokrzywdzonych przestępstwami przeciwko wolności seksualnej i obyczajności Spośród nich prawie 40 tysięcy to małoletni, czyli osoby w wieku do 18 roku życia. Najczęściej – bo niemal 30 tysięcy pokrzywdzonych – to ofiary pedofilów. Niestety prawdziwa skala tych zjawisk nadal pozostaje nie rozpoznana, a ich istnienie często jest bagatelizowane.

Organizując konferencję o takiej tematyce rodzice wraz z dyrekcja szkoły chcą zwrócić uwagę opinii publicznej, ale przede wszystkim uzmysłowić rodzicom, opiekunom i nauczycielom zagrożenia jakie mogą płynąć z internetu i nie tylko.

Tematy związane z narkotykami oraz bezpieczeństwem dzieci w internecie podczas konferencji przekaże Wojciech Pilszak, jeden z najlepszych polskich ekspertów w dziedzinie informatyki śledczej. Natomiast kwestie związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną omówi Agnieszka Kapica – psycholog, trener i przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Tarnobrzegu.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Prezydent Miasta Tarnobrzeg Norbert Mastalerz oraz Starosta Tarnobrzeski Krzysztof Pitra. Konferencję wspierają: Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Tarnobrzegu oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Siarkowiec”.

PLAN KONFERENCJI STAWIAM NA DZIECKO

– czyli co świadomy rodzic powinien wiedzieć o zagrożeniach

24 kwietnia 2012 roku (wtorek)

początek: godz. 15.30

miejsce: aula Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu, ul. M. Dąbrowskiej 10

PROGRAM KONFERENCJI

godz. 15.30

powitanie zaproszonych gości

godz. 15.40

Agnieszka Kapica „Organizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole w świetle nowych przepisów prawnych – prawa i obowiązki rodziców”

godz. 16.10

„Prawa dziecka według Janusza Korczaka” -występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10

przerwa 16:30-16:40

godz. 16.40

Wojciech Pilszak – „Dzieci a internet – zagrożenia”

Prezentacja będzie obejmowała następujące zagadnienia: cyberbullying, cybergrooming, seksting, pedofilia. Metody wzbudzania zaufania u dzieci przez sprawców przestępstw z wykorzystaniem sieci internet. Możliwości przeciwdziałania przestępstwom z wykorzystaniem sieci internet.

godz. 17.40

Wojciech Pilszak – Narkotyki i dopalacze”

Narkotyki – podział, popularność w Polsce.

Pigułka gwałtu.

Dopalacze – definicja, historia, wygląd, rodzaje, możliwości kupna.

Grupa ryzyka, rozpoznawanie użycia dopalaczy, „prawdy i mity”.

Możliwości przeciwdziałania.

PRELEGENCI:

Agnieszka Kapica – psycholog, trener i przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Tarnobrzegu, pracownik Specjalistycznej Poradni Profilaktyczno- Terapeutycznej, prowadzi prywatną praktykę.

Wojciech Pilszak – z wykształcenia prawnik. Emerytowany oficer Policji. W trakcie służby w organach ścigania specjalizował się w zwalczaniu przestępczości teleinformatycznej, najpierw w Wydziale dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a następnie w Biurze Kryminalnym Komendy Głównej Policji.

W 2006 r. zastępca kierownika grupy w pierwszej realizowanej w Polsce operacji międzynarodowej wymierzonej w internetowych pedofilów. Biegły II kadencji z listy Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie z zakresu informatyki śledczej oraz badań telefonów. Aktualnie właściciel firmy E-detektywi specjalizującej się w ekspertyzach z zakresu informatyki śledczej na rzecz organów ścigania.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content