Tarnobrzeg: Projekt „Jeszcze widniej, jeszcze bezpieczniej” wygrał w Budżecie Obywatelskim

Znamy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego Tarnobrzega 2021. Wśród projektów dużych wygrała inwestycja pn.”Jeszcze widniej, jeszcze bezpieczniej”, warta 1.495.000,00 zł.

Głosowanie na projekty zakończyło się w minioną niedzielę. Pod głosowanie poddano pięć tzw. projektów dużych, ogólnomiejskich oraz dwadzieścia sześć osiedlowych, tzw. małych.  Cały miniony tydzień, w dni robocze (12-16 października 2020 r.) głosowanie odbywało się w budynku Urzędu Miasta, w niedzielę, 18 października, na głosujących czekały lokale wyborcze zorganizowane na każdym osiedlu. 

– Wbrew obawom o frekwencję, w związku z narastającą zachorowalnością na COVID, ta zaskoczyła. W tym roku zagłosowało zaledwie, mając na uwadze niesprzyjającą sytuację, o 180 osób mniej niż przed rokiem – informuje rzecznik UM Tarnobrzeg, Wojciech Lis.

JAK GŁOSOWALIŚMY?

 Z wszystkich 3081 głosów oddanych na projekty duże aż 1703 to głosy opowiadające się za projektem “Jeszcze widniej, jeszcze bezpiecznej”. I to ten projekt, decyzją mieszkańców, będzie zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. 

Na drugim miejscu wśród projektów ogólnomiejskich uplasował się “Gród Słowiański nad Jeziorem Tarnobrzeskim” z wynikiem 505 głosów. Kolejne miejsca przypadły projektom: “Budowa chodnika (ul. Matki Kolumby Białeckiej)” – 448 głosów, “Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim” – 400 głosów,  “Budowa dwóch profesjonalnych boisk do gry w bule” – 25 głosów. 

ZAKRZÓW GÓRĄ

Spośród dziesięciu wybranych do realizacji tzw. małych projektów, osiedlowych, najwięcej głosów uzyskał projekt z osiedla Zakrzów “Budowa boiska do piłki nożnej na ,,Dębowej Polanie” – 603 głosy.

– Wyniki głosowania świadczą o większej mobilizacji osiedli podmiejskich. Po trzy projekty wywalczyli sobie bowiem mieszkańcy osiedli: Zakrzów, Sobów i Wielowieś. Jeden projekt realizowany będzie na Serbinowie – dodaje W.Lis.

LISTA ZWYCIĘSKICH TZW. MAŁYCH PROJEKTÓW

4

Budowa boiska do piłki nożnej na ,,Dębowej Polanie” (Osiedle Zakrzów)

10.000,00 zł

603

1

Bezpiecznie i sucho przy ulicy Bema(Osiedle Sobów)

10.000,00 zł

590

6

Chodnik przy ul. Olszowej cz.1 (Osiedle Sobów)

9040,00 zł

589

7

Chodnik przy ul. Olszowej cz.2 (Osiedle Sobów)

9040,00 zł

582

10

Kącik rekreacyjno-wypoczynkowy – III etap zagospodarowania (Osiedle Zakrzów)

10.000,00 zł

568

15

Parking na ,,Dębowej Polanie” (Osiedle Zakrzów)

10.000,00 zł

568

13

Oświetlenie części boiska piłkarskiego przy Centrum Rekreacji ,,Stawik” (Osiedle Wielowieś)

10.000,00 zł

450

12

Kosiarka spalinowa traktorek ogrodowy dla SP nr 8 w Tarnobrzegu (Osiedle Wielowieś)

10.000,00 zł

445

14

Park rozrywki ,,Stawik” kolejny etap (Osiedle Wielowieś)

10.000,00 zł

438

8

Czyste trawniki i chodniki – toalety dla psów na osiedlu Serbinów (Osiedle Serbinów)

10.000,00 zł

283

PROTOKOL z wynikow głosowania

informacja pm bo 2021

Załącznik nr 1 do informacji PM w sprawie BO 2021

NIEZREALIZOWANY BUDŻET OBYWATELSKI 2020

Mimo, iż wiemy które projekty BO winny być zrealizowane w roku 2021, to nadal nie wiadomo, które projekty duże zostaną zrealizowane w ramach BO2020. Zwycięski projekt tej edycji pn. „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto”, został bowiem uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej uznany za nieważny. Decyzję RIO podtrzymał Sąd Administracyjny w Rzeszowie – na ten temat pisaliśmy w artykule pn.: Tarnobrzeg: Projekt Budżetu Obywatelskiego „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” niezgodny z prawem. Jest decyzja Sądu Administracyjnego

Władze Tarnobrzega nie zgadzają się jednak z decyzją RIO i SA, o czym pisaliśmy w artykule:

Tarnobrzeg: Władze miasta zaskarżą wyrok Sądu Administracyjnego dotyczący projektu „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto”

Tymczasem inwestycja która wygrała BO2021, czyli projekt „Jeszcze widniej, jeszcze bezpieczniej”, jest kontynuacją zaskarżonego projektu.

Subskrybuj
Powiadom o
41 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
1 rok temu

najWidoczniej widać kto zapewnia frekwencje i kto liczy głosy. Wygrana projektu, który w ogóle nie powinien znaleźć się na liście pokazuje, że umieścili go ci, którzy sprawił że znowu „wygrał”.

mag
1 rok temu

wyższa frekwencja czyli jest szansa na kilka nowych zakażeń
a ten projekt widno i…… to celowa zagrywka bo jak sąd wyda wyrok
to Prezydent nie będzie go musiał realizować tak trzymać…….
a kaska leci może teraz jakieś premie roczne…….

odp
1 rok temu
Reply to  mag

no nie dziwie sie ze frekwencja była słaba bo była słabo ogłaszana dopiero zobaczyłem to w ostatni dzien głosowania wiec to jest słabe wykonaniu naszego prezydenta i nie danie szans pozostałym mieszkancom co nie głosowali bo to nie jest zły pomysł a ile kilometrów bedzie miało nowe oswietenie bo jest ich sporo a przeznaczony budrzet jest za mały wiec niech to podziela na etapy bo mysle ze bez problemu peknie ponad kilka milionow…………

walt
1 rok temu

kolejny spektakularny wpier…l naszego błędnego rycerza doktora Zycha ze skonfederowanych obłąkanych,wcześniej pisuaru.

Tomek
1 rok temu
Reply to  walt

Spośród złożonych projektów był to jedyny projekt, który mógł coś wnieść dla miasta. A dla doktora Zycha, wielki szacunek za wytrwałość w dążeniu do celu, którym jest dobro miasta. Najsmutniejsze jest to, że po Pańskim komentarzu widać, że walczy z wiatrakami.

walt
1 rok temu
Reply to  Tomek

zdaje się,że dało się to zrozumieć już za pierwszym razem 🙂

ale może do trzech razy sztuka bo nie podejrzewam go o kwerendę i sprawdzenie wśród żyjących jeszcze pracowników i geologów byłego KiZPS Siarkopol bo to była od początku wizja dość marzycielska.

miałbym go w nosie bo miał całkiem dobry moment i wydawał się być fajnym choć odrealnionym facetem ale skoro ktoś się z nim nie zgadzał to wyrzucał mu i insynuował na jego temat,że jest związany z tym czy z tamtym prezydentem,to niech poczuje trochę tej samej metody na sobie 😛

Panczo
1 rok temu
Reply to  walt

Jak Konfederacji nie lubię, tak uważam, że ten projekt był jedynym, który mógłby się w jakikolwiek sposób przyczynić do rozwoju gospodarczego miasta.
Mógłby to być punkt, w którym swój żywot rozpocząłby Machów Zdrój

walt
1 rok temu
Reply to  Panczo

to było głosować i namawiać innych,w czym problem ? widocznie wśród głosujących ten pogląd nie był aż tak popularny 😉

cal
1 rok temu
Reply to  walt

Jeśli ty widzisz spektakularny wpier…l to chyba miasta, nie doktora, bo miasto miało szansę na nowy kierunek rozwoju ,Ale tacy mali ludzie cieszą się nawet wymyśloną przez siebie – porażką – bo to buduje ich kurduplowatość moralną

walt
1 rok temu
Reply to  cal

każdy widzi to co chce 😉
jak to zwykle w Polsce…

cal
1 rok temu
Reply to  walt

i już czujesz się krajowym , ty prowinionalny ….

walt
1 rok temu
Reply to  cal

a skąd,od zawsze podkreślam,że z chamstwa i prowincjusz 😉 :*

Mar
1 rok temu

Kogoś to dziwi? Przypuszczam, że gdyby w przyszłym roku był projekt „Jeszcze bardziej widno, jeszcze bardziej bezpiecznie”, to też by wygrał.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Mar

HA HA HA – bezpieczeństwo się zwiększy od postawienia kilku latarni – HA, HA , HA.

Mar
1 rok temu
Reply to  obywatel

Osobiście wolałbym projekt typu „Równo i bezpiecznie”, czyli naprawę uszkodzonych nawierzchni chodników, ścieżek rowerowych i jezdni (w tej kolejności). Niestety taki się nie ukazał, a ja nie mam czasu chodzić po mieście i mierzyć. I proszę mi nie pisać, że to zadania własne i z automatu to jest robione, bo kto nie wierzy że jest taka potrzeba, temu polecam spacer np. ulicą Curie-Skłodowskiej.

odp
1 rok temu
Reply to  Mar

3081 tyle ludzi głosowała a gdzie ci pozostali co zamieszkuja tbg-u czyli ponad 40 tys……..

Mar
1 rok temu
Reply to  odp

Cóż, stopień zaangażowania obywateli w sprawy publiczne jest jaki jest. Ja zagłosowałem, więc pytanie nie do mnie.

Alf
1 rok temu

Wygrał projekt który zdobył ponad połowę ogółu głosujących. Czy się komuś podoba czy nie taka jest demokracja i temat zamknięty. Wodami u nas nikt się chyba w ogóle nie interesował na poważnie . Nie rozumiem wobec tego skąd pomysł budowy u nas drugiego Ciechocinka. Mam nadzieję ,że nie pójdzie na to ani złotówka z publicznych pieniędzy. Co innego prywatny inwestor czy raczej sponsor może za te fanaberie zapłaci jeżeli się w co wątpię znajdzie.

Beta
1 rok temu
Reply to  Alf

do Alf? Czy nie dziwi że osiedla wiejskie biorą jak leci . Kto głosował na projekt oświetlenie? Urzędnicy i sołtysi i to ma wpływ na wynik.Czy ktoś wyrywkowo sprawdzi jak liczone były głosy.? Szkoda nerwów .

Ole
1 rok temu

Kible dla psownie mam pytan ktona to glosowal a wlasciciel razem z psem sie bedzie w tym kiblu zalatwiac mogl?

Jan
1 rok temu
Reply to  Ole

Psiarzy coraz więcej więc zmobilizowali się.

Witold Zych
1 rok temu

Bardzo dziękuję wszystkim tarnobrzeżanom za oddanie głosu na projekt dotyczący wód siarczkowych, który zajął ostatecznie 4 miejsce. Oddano na niego 400 głosów, co uważam za znaczący sukces biorąc pod uwagę fakt, że w zeszłym roku głosowały na niego 284 osoby. To ogromny wzrost poparcia, który tylko utwierdza mnie w przekonaniu, co do słuszności wykorzystania naszego bogactwa naturalnego, jakim są wody siarczkowe dla rozwoju miasta. W zeszłym roku projekt wygrał w osiedlach miejskich, a w tym zaledwie kilkoma głosami przegrał ze zwycięskim nieobywatelskim projektem „Jeszcze widniej, jeszcze bezpieczniej”. Piszę nieobywatelskim, bo został przygotowany przez urzędników miasta w godzinach ich pracy i de facto można go nazwać projektem miejskim. Szczególnie dziękuję za poparcie na osiedlach Stare Miasto, Serbinów, Dzików i Piastów, bo w tych okręgach miejskich projekt zwyciężył. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł przekazać dobrą wiadomość wszystkim, którzy popierają mój projekt. Jeśli skarga władz miasta do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotycząca BO 2020 zostanie odrzucona, władze miasta będą zmuszone realizować właśnie projekt: „ Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim”, który w zeszłym roku zajął 2 miejsce. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za poparcie dla tego projektu. Walka o wykorzystanie wód siarczkowych w Tarnobrzegu ciągle trwa!

obywatel
1 rok temu
Reply to  Witold Zych

Przecież wiadomo nie od dziś , że z obywatelskim to on ma tyle co nic.
Kilku urzędasów ( przy aprobacie kilku cwanych radnych )wymyśliło sobie zachcianki
a zarazem straż miejska do likwidacji jak najszybciej – postawią jeszcze kilka latarni, kilka kamer (zwiększenie monitoringu) i jest bezpiecznie . Po co komu oni są potrzebni, zwłaszcza jak miasto ma długi – są zbędni, zbyteczni.

ściema
1 rok temu
Reply to  obywatel

ten projekt o jasności miasta to pomysł urzędników ,którzy tylnymi drzwiami chcą pokazać jak dbają o bezpieczeństwo.
Czy wykonawca oświetlenia już stoi za drzwiami urzędu czy jeszcze czeka na rozstrzygnięcie NSA

olo
1 rok temu
Reply to  Witold Zych

jak nikt się tym nie interesuje to po co to miastu myślę że to są nasze pieniądze dosłownie w błoto wyrzucone nie dla marnotrastwa załatwi pan sponsora co za to zapłaci i będzie git zaspokoi pan ciekawość i na tym koniec

wasyl
1 rok temu

Wygląda na to ,że przy epidemii korony będzie widniej i bezpieczniej bo seniorzy z upadłego miasta będą siedzieć w domu . Nikt nie chodzi w tym mieście wieczorami ,bo tu nic nie ma do oglądania . Po co ten bzdetny projekt , chyba tylko kasa do sponsorowania PGE za prąd . Trzeszczy w tym mieście bida z nędzą , że dziwię się tym , którzy głosowali na taki projekt , który nie wniesie nic nowego , chyba tylko to ,że Tarnobrzeg będzie widoczny ze stacji kosmicznej . Odrzucono to co mogłoby mieć szansę na turystykę i rozwój miasta tj . projekt p. Zycha .

emeryt
1 rok temu
Reply to  wasyl

Mnie jest widno cały dzięn i całą noc. Nigdzie nie chodze tylko do sklepu.
Nie mam kasy na restauracje i na kino. To po co to oświetlenie przy każdej chałupie sołtysa .Pytam ?

Tomasz
1 rok temu
Reply to  emeryt

Po to żeby Cię jakiś samochód nie przejechał jak będziesz z tego sklepu wracał. W mieście jest wieczorem ciemno jak w du… u mu…yyyy… wiadomo kogo. Pieszych nie widać, mało który jakiś odblask ma. To dobry pomysł, żeby miasto doświetlić.

Lucerna
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Tak? Dla porównania nocny przejazd przez Lucernę w Szwajcarii.
https://www.youtube.com/watch?v=_RcHdle6sW0&ab_channel=GermanOsorio

Jan
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Ale bzdura.

Emeryt
1 rok temu
Reply to  Tomasz

Jest ciemno bo prezydent zastosował oszczędności i wyłączył oświetlenie. A według projektu oświetlenie obejmnie drogo do gruntów rolnych w osiedlach wiejskich.
Siedź w tym urzędzie i zajmij się robotą

Woj
1 rok temu

Żeby było w TBG widniej wystarczy nie wylaczac
w ramach oszczędności
istniejących już lamp !!!!
JASNE???!!!!

odp
1 rok temu
Reply to  Woj

ile ulic jest w centrum i na osiedlach nie oświetlonych?

Jan
1 rok temu

Liczyłem że wygra ujęcie wód. Tarnobrzeg jest moim zdaniem bezpieczny i dobrze oświetlony – to nie slumsy Rio czy Caracas z ciemnymi zaułkami.

Tbg
1 rok temu

TYGODNIK NAD 24 zamiast codziennie informować mieszkańców TBG i okolic o COVID to zajmuje się PIERDOŁAMI Zastępczymi tematami.

wasyl
1 rok temu
Reply to  Tbg

Covid to jest dla tych co siedzą przed telewizorem TVP PiS , A jeśli ktoś stosuje zasadę WYŁĄCZ TV I WŁĄCZ MYŚLENIE , JEST ZDROWYM , spacerując po parku , lesie , zielonych terenach i nie słucha głupot o zarażeniach .

Alf
1 rok temu
Reply to  wasyl

Czy to oficjalne stanowiska Konfederacji , której posłowie jako jedyni głosowali przeciw ustawie i ostentacyjnie chodzą bez masek? Harcerzyki bez wyobraźni

Dr Latoszek
1 rok temu
Reply to  Alf

Jak masz zachorować to zachorujesz i żadna okichano-zasmarkana maseczka ci nie pomoże.

Mieszkaniec
1 rok temu

Ciekawe że na os Zakrzow mieszka ok 800 mieszkańców a głosowało ponad 600 ???

Roman
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Widocznie byli zmotywowani. Mieszkańców jest około 900 osób.

fedik
1 rok temu
Reply to  Roman

Ciekawe?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
41
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content