„Proponowane przez nadleśnictwo tzw. Gospodarstwo Specjalne nie jest żadną formą ochrony” – przyrodnicy o przyszłości lasu Zwierzynieckiego

Przyrodnicy z Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodniczego „Wolne Rzeki” nie mają złudzeń, że proponowane przez nadleśnictwo Nowa Dęba utworzenie na terenie lasu Zwierzynieckiego tzw. Gospodarstwa Specjalnego” nie ochroni lasu przed zgubnymi skutkami gospodarki leśnej, prowadzonej na tym terenie. – Gospodarstwo Specjalne w myśl ustawy nie jest żadną formą ochrony – wyjaśniają w rozmowie z portalem NadWisłą24 przyrodnicy z Wolnych Rzek.

O rezultacie rozmów na temat przyszłości lasu Zwierzynieckiego, w których obok zarządcy tego terenu czyli Nadleśnictwa Nowa Dęba uczestniczyły także władze miasta i przedstawiciele PTP „Wolne Rzeki”, poinformował dzisiaj rzecznik UM Tarnobrzeg, Wojciech Lis.

– Spotkania przebiegały w dobrej atmosferze. Rozmawiano między innymi o tym jakie zadania są obecnie wykonywane i czemu one służą, ale także o możliwości utworzenia na terytorium Zwierzyńca Gospodarstwa Specjalnego Lasów Państwowych, co pozwoliłoby na zwiększenie roli społecznej i rekreacyjnej lasu poprzez m.in. ograniczenie cięć rębnych na poczet cięć pielęgnacyjnych pozwalających na zachowanie trwałości i właściwego stanu zdrowotnego lasu, zapewnienia udziału naszych rodzimych gatunków drzew i krzewów a także zwiększaniu bioróżnorodności – napisał rzecznik UM Tarnobrzeg – szerzej na ten temat: tutaj

Według przyrodników z PTP Wolne Rzeki tzw. Gospodarstwo Specjalne „w myśl ustawy nie jest żadną formą ochrony, nie daje bowiem możliwości nadzoru Prezydentowi i może być w każdym momencie zniesiona bez wiedzy i zgody Rady Miasta„.

– Analizując obecny stan prawny, najbardziej realnym i skutecznym rozwiązaniem jest powołanie na terenie Lasu Zwierzyniec – Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego. Jest to jedna z form ochrony przyrody wymieniona w ustawie o ochronie przyrody. Powołanie Zespołu PK leży w kompetencji Rady Miasta, gdzie nie jest wymagana zgoda zarządcy, w tym przypadku nadleśnictwa – tłumaczą reprezentanci PTP Wolne Rzeki.

– Powołanie takiej formy ochrony nie pozbawia zarządu nadleśnictwa nad tym terenem ale daje Prezydentowi możliwość nadzoru, a mieszkańcom swobodne korzystanie z lasu. Sama uchwała może wprowadzić pewne ograniczenia w gospodarce leśnej, np. obejmując ochroną starodrzew ale dopuszczając zabiegi mające na celu bezpieczeństwo publiczne – dodają.

*************************************************************************************************************

ROZMOWY Z NADLEŚNICTWEM NOWA DĘBA SĄ POTRZEBNE ALE NIESTETY SĄ TEŻ BARDZO TRUDNE

Przedstawicieli PTP Wolne Rzeki poprosiliśmy o podsumowanie rozmów z nadleśnictwem Nowa Dęba (tekst poniżej, śródtytuły – redakcja)

„Rozmowy z Nadleśnictwem Nowa Dęba są potrzebne ale niestety są też bardzo trudne. Kluczowe rozbieżności są w kwestii podejścia do roli i funkcji lasu zwierzynieckiego.

To niewielki las leżący w centrum aglomeracji, który stanowi zaledwie 0,8% powierzchni nadleśnictwa. Las pełni szeroko pojęte funkcje społeczne, historyczne, kulturowe i przyrodnicze. Z punktu widzenia znacznej części mieszkańców Tarnobrzega Zwierzyniec jest miejscem aktywnego wypoczynku, gdzie w ciszy i w spokoju można spacerować, biegać, jeździć rowerem, uprawiać nordic walking, obserwować i fotografować przyrodę a nawet jeździć konno. Niestety od wielu lat mieszkańcy obserwują i alarmują o kolejnych wycinkach, które nie są efektem tylko i wyłącznie kwestii bezpieczeństwa publicznego bo tego nikt by nie negował.

WYCINANY NAJSTARSZY DRZEWOSTAN WBREW TZW.DOBRYM PRAKTYKOM LEŚNYM

Prowadzone rębnie polegają na wycinaniu wszystkiego do gołej ziemi, najczęściej najstarszego drzewostanu, a następnie zaoraniu ziemi i sadzeniu nowych drzewek, które są ogradzane siatką. W Zwierzyńcu wycinane są w zdecydowanej większości zdrowe drzewa, dęby, brzozy, olsze, klony, wiązy i inne. To powoduje, że tracimy najstarszy drzewostan, często ponad 100-letni, dogodne miejsca do życia tracą wszelkie dziuplaki tj. wiewiórki, nietoperze, dzięcioły, sowy, sikory, kowaliki i wiele innych.

Wskazywaliśmy wielokrotnie naruszanie tzw. dobrych praktyk leśnych, które wprost wskazują o potrzebie zachowaniu drzew dziuplastych, niestety ciągle bezskutecznie. Przeprowadzona w 2019 roku akcja, której efektem była uchwała Rady Miasta Tarnobrzega o powołaniu pomników przyrody pozwoliła uchronić fragmenty najstarszego lasu, którego wiek szacuje się na 150 lat, a pamiętać trzeba, że właśnie te drzewa nadleśnictwo wcześniej wyznaczyło do wycinki. Kolejny sezon część dróg jest rozjechanych przez ciągniki i ciężki sprzęt. Głębokie koleiny wręcz uniemożliwiają swobodne przemieszczanie się ludzi. Dodatkowo co chwila pojawiające się zakazy wstępu i dźwięk pił łańcuchowych jest wysoce irytujący dla spacerowiczów ale również dla mieszkańców domków jednorodzinnych zlokalizowanych na granicy z lasem.

NADLEŚNICTWO MILCZY NA TEMAT ILOŚCI POZYSKIWANEGO DREWNA

W trakcie rozmów nie uzyskaliśmy informacji od nadleśnictwa ile drewna pozyskano przez ostatnie 4 lata, pomimo, że prosiliśmy o to ustnie jak i pisemnie. Nie wiadomo ile drewna jeszcze zostanie wywiezione z lasu do końca 2022 r. czyli do końca obowiązującego Planu Urządzania Lasu.

Na dzień dzisiejszy wiemy, że prace mają być przeprowadzone na powierzchni 81 ha, w tym na 8 ha tzw. rębnie gniazdowe, przy czym cały Zwierzyniec ma pow. 230 ha, czyli cięcia różnego rodzaju, w przeciągu dwóch lat obejmą powierzchnię większą niż 1/3 całego lasu.

ZESPÓŁ PRZYRODNICZO – KRAJOBRAZOWY SKUTECZNĄ OCHRONĄ ZWIERZYŃCA

Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki uważa, że las potrzebuje nie tylko sprawnego gospodarza nastawionego na pozyskaniu masy drewna ale również skutecznej ochrony, gdzie funkcje społeczne i przyrodnicze, potrzeby mieszkańców będą na pierwszym miejscu. Analizując obecny stan prawny, najbardziej realnym i skutecznym rozwiązaniem jest powołanie na terenie Lasu Zwierzyniec – Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego. Jest to jedna z form ochrony przyrody wymieniona w ustawie o ochronie przyrody. Powołanie Zespołu PK leży w kompetencji Rady Miasta, gdzie nie jest wymagana zgoda zarządcy, w tym przypadku nadleśnictwa. Powołanie takiej formy ochrony nie pozbawia zarządu nadleśnictwa nad tym terenem ale daje Prezydentowi możliwość nadzoru, a mieszkańcom swobodne korzystanie z lasu. Sama uchwała może wprowadzić pewne ograniczenia w gospodarce leśnej, np. obejmując ochroną starodrzew ale dopuszczając zabiegi mające na celu bezpieczeństwo publiczne. Natomiast proponowane przez nadleśnictwo tzw. Gospodarstwo Specjalne w myśl ustawy nie jest żadną formą ochrony, nie daje możliwości nadzoru Prezydentowi i może być w każdym momencie zniesiona bez wiedzy i zgody Rady Miasta.

PTP Wolne Rzeki”

foto: archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alf
3 lat temu

Dobrze mówi. Zobaczymy , czy miasto posłucha. Wszystkie prawne chwyty są dozwolone ,żeby przerwać ten chocholi taniec leśników .

MordorJakiś?!
3 lat temu

Wygląda to przygnębiająco, to samo będzie niedługo z miastem.

łysy
3 lat temu
Reply to  MordorJakiś?!

O matko to pustynia nie las

obywatel
3 lat temu

Bożek to z urzędasem tam tylko mogli pojeść ciasteczka i popić wodą.
Ich zdziwaczałe aspiracje w sprawie lasu mogą sobie wsadzić w d”””
Burmistrz Bożek jak chce mieć kontrolę i nadzór to niech odkupi las od Nadleśnictwa zamiast bzdurnych eksponatów dla zachcianki kilku historyków do cuda jakim jest tzw. zamek.
Niech bezczelnie nie ogłupia (burmistrz i urzędas) mieszkańców miasta swoimi urojonymi wizjami

Gość
3 lat temu
Reply to  obywatel

podpisz się, miej odwagę skoro ją masz w obrażaniu.

hit
3 lat temu

BARDZO NIE WIARYGODNYTEN ARTYKUŁ . PO CZASIE ,ZREDAGOWANY INSTRUMENTALNIE, INKOGNITO I POD PODSTAWIONĄ TEZĘ. REDAKCJA TYM TEMATEM SZERMUJE BARDZO CZĘSTO ALE ZAWSZE UWIDACZNIA ARGUMENTY JEDNEJ STRONY. PO UPUBLICZNIENIU PRAWDZIWYCH INFORMACJI O NAGRODACH W UM. ALE W Dzienniku Tarnobrzeskim , MAM PEWNOŚĆ ŻE REDAKCJA MANIPULUJE INFORMACJAMI DLA CZYTELNIKÓW.

smile
3 lat temu
Reply to  hit

Nie pij więcej!….:)

wasyl
3 lat temu
Reply to  hit

3grudnia nadleśnictwo zrobiło sobie sesje zdjęciową , nie wiem w jakim celu bo ten materiał jak na razie się nie ukazał. Byli fachowcy z N. Dęby, mieli pocięte plastry drzew, chcieli cos tym udowodnić , ale przerywali zdjęcia jak przechodzili ludzie .Teraz tj. 31 grudnia teren gdzie były jesionowe wiatrołomy od strony działek zostały usunięte z polamaniem i degradacja podszytu . Widać to podczas spaceru w kierunku lasu od miasta . O proczt tego trwa wycinka pięknych dębów , od strony Sobowa jest ok . 4,5 saga b. dobrej jakości drzewa , a przy leśniczówce jeszcze więcej -myślę ze ok . 10 sagow / 45 m3 /. Szlag człowieka bierze na taki rabunek , bo nikt z nas nie ma możliwości blokowania tej drzewnej rzezi , a miastu widać nie zależy na tym skrawku lasu , bo praktycznie o nim nikt nie wspomina . Rada miasta nie jest nim zainteresowana , lepiej brać kasę za przyklepywanie burmistrzowi pierdol , a ludzie stracą ostatni kawałek -skrawek zieleni . Wystarczy tylko tylko chcieć , ruszać dupsko i działając na rzecz ochrony przyrody , bo niedługo nie będzie co bronić . Rozbisurmanione swoją dzialalnoscia nadleśnictwo dokona takich zniszczeń , ze znów trzeba będzie… Czytaj więcej »

Bolek
3 lat temu
Reply to  wasyl

Najnormalniejsza gospodarka leśną zgodna z planem urządzenia lasu jak tego nie rozumiesz to masz problem

obywatel
3 lat temu
Reply to  Bolek

Krzykacze tego nie pojmą – tną to trzeba szumu narobić , protestować
-a to że kto inny zarządza ich nie interesuje – taka to mentalność.
Zapewne jakby lasu zwierzynieckiego nie było to by lamentowali, że na prywatnych posesjach wycinają – nie ich ale skowyt by był z ich strony najgłośniejszy.

wasyl
3 lat temu

Niech redakcja nadwisla odpowie wszystkim piszącym posty dlaczego jak popieram wypowiedź to też dodaju przeciwny kciuk . Nie klamcie wypowiadajacych się o dobrych rzeczach i wytykaniu błędów i oszustw władzy nic nie robiacycvh w tym kierunku.

Anka
3 lat temu

Dlaczego jest cisza w sprawie aresztowania tarnobrzeskiego pedofila.Gdzie są rzekomo obiektywni redaktorzy.Czyżby ten pedofil był ich kumplem,sponsorem,celebrytą tarnobrzeskim?Cisza jest dlatego że pedofil tarnobrzeski nie jest księdzem.

Lila
3 lat temu
Reply to  Anka

PSze Pani – To nie ta strona,ale I tak na zielono.

Wacław
3 lat temu

Skoro Nadleśnictwo prowadzi rozumną gospodarkę leśną, to dlaczego na zdjęciu z drona P. Morawskiego widać, że wycięte połacie lasu znajdują się w jego środku? Przy drogach jest jak było – ściana lasu. Przeciętny mieszkaniec – jak ja – widzi, że las jest. A to ściema. W środku – pustynia! Czy przy drogach drzewa nie kwalifikują się do wycinki? To pudrowanie rzeczywistości. Panna jest brzydka, ale spod tapety tego nie widać. Piotrze – walcz o nasz las!

Piotr
3 lat temu
Reply to  Wacław

Zwierzyniec to płuca całego miasta i całe miasto powinno walczyć o nasz las. To zdjęcie z drona zostało zrobione dwie zimy temu. Od tego czasu ubyło sporo drzew 🙁

cifir
3 lat temu
Reply to  Piotr

ANATOM SIĘ ZNALAZŁ. dupa całego miasta może?

obywatel
3 lat temu
Reply to  Piotr

Ciekawe a masz tytuł prawny do lasu – burmistrz nie ma ty ty twierdzić że to wasz.

Bolek
3 lat temu
Reply to  Wacław

Na zdjęciu każdy widzi to co chce.Zdjecie zrobione porą zimową więc drzewa liściaste pozbawione są okrywy liściastej co sprawia wrażenie pustyni w przeciwieństwie do drzew iglastych które -oprócz modrzewia -igliwia się nie pozbywają więc nie tworzą mitycznej pustyni.Może Pan Piotr zrobi zdjęcia w lecie tego miejsca i tu umieści to niektórym otworzą się oczy na co zobaczą

maryjan
3 lat temu
Reply to  zofija

Przypudrowany aluminiowy grajdoł a w tym lesie? szkoda że kamera nie nagrała zapachów wysypiska 🙂

Dformat
3 lat temu
Reply to  maryjan

maryjan nie masz racji, w Tarnobrzegu jest dużo gorzej, w stalowej żyje się ludziom taniej i lepiej – nie wiem dlaczego jeszcze tu siedzę, chyba dlatego, że to moje miasto. A bardzo mnie ściska w sercu jak widzę nieudolność kolejnej władzy, do tego dołożono nam wysokie ceny za śmieci i wodę, wąskie drogi, i co tu mówić jest odwrotnie niż na filmie promującym stalową Wolę – Tarnobrzeg obudź się i przejrzyj na oczy,

Dekoder
3 lat temu
Reply to  Dformat

Praca w sw owszem mieszkać tam za żadne skarby.

Dformat
3 lat temu
Reply to  Dekoder

W Tarnobrzegu życie drogie i wyludnianie miasta, coraz więcej ludzi umiera i wyjeżdża stad na zawsze

Polsatu
3 lat temu
Reply to  Dformat

Gdyby było tak dobrze, to by się nie wyludniała w największym tempie ze wszystkich miast na Podkarpaciu.

Dformat
3 lat temu
Reply to  Polsatu

Tarnobrzeg się wyludnia najszybciej ze wszystkich miast, w stalowej trend ten się zatrzymał

olga
3 lat temu
Reply to  Dformat

Stalowa czeka na ciebie.

Mar
3 lat temu
Reply to  Dformat

Na razie jest etap dumnego narzekania.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content