Tarnobrzeg: Rozmawiali o przyszłości lasu Zwierzynieckiego

Czy uda się pogodzić działalność leśników z oczekiwaniami władz miasta reprezentującymi głos tarnobrzeżan, a także oczekiwaniami środowisk przyrodniczych? – władze miasta oraz przedstawiciele stowarzyszenia Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki prowadzą rozmowy na ten temat z Nadleśnictwem Nowa Dęba, zarządzającym tym terenem.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba wystąpiła do Prezydenta Dariusza Bożka z propozycją udziału w trójstronnym spotkaniu dotyczącym przyszłości Lasu Zwierzynieckiego. Pierwsze spotkanie dotyczące przyszłości Lasu Zwierzynieckiego odbyło się 2 kolejne zaś 16 grudnia br.

O Zwierzyńcu – lesie w granicach miasta, jego przyszłości, pełnieniu przez niego funkcji m.in. społecznych i przyrodniczych, a przede wszystkim o realizacji zadań na najbliższy czas prezydent Dariusz Bożek rozmawiał z przedstawicielami nowodębskiego nadleśnictwa. Stanowisko leśników przedstawiła Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba Justyna Długosiewicz. W spotkaniach uczestniczyli też przedstawiciele środowisk przyrodniczych – Grzegorz Kilijański i Janusz Wepsięć z Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki.

– Spotkania przebiegały w dobrej atmosferze. Rozmawiano między innymi o tym jakie zadania są obecnie wykonywane i czemu one służą, ale także o możliwości utworzenia na terytorium Zwierzyńca Gospodarstwa Specjalnego Lasów Państwowych, co pozwoliłoby na zwiększenie roli społecznej i rekreacyjnej lasu poprzez m.in. ograniczenie cięć rębnych na poczet cięć pielęgnacyjnych pozwalających na zachowanie trwałości i właściwego stanu zdrowotnego lasu, zapewnienia udziału naszych rodzimych gatunków drzew i krzewów a także zwiększaniu bioróżnorodności – wyjaśnia Wojciech Lis, rzecznik UM Tarnobrzeg.

– Poruszano też kwestie budowania dobrej współpracy pomiędzy stronami spotkania. Niewykluczone, że uda się wypracować trójstronne porozumienie w tym zakresie. Na początek określono zasady współpracy dotyczące komunikacji, wymiany informacji oraz współpracy z mediami – dodaje.

GOSPODARSTWO SPECJALNE NIE JEST ŻADNĄ FORMĄ OCHRONĄ

Z kolei według przyrodników z PTP Wolne Rzeki, proponowane przez nadleśnictwo utworzenie na terenie lasu tzw. Gospodarstwa Specjalnego „w myśl ustawy nie jest żadną formą ochrony, nie daje bowiem możliwości nadzoru Prezydentowi i może być w każdym momencie zniesiona bez wiedzy i zgody Rady Miasta„.

– Analizując obecny stan prawny, najbardziej realnym i skutecznym rozwiązaniem jest powołanie na terenie Lasu Zwierzyniec – Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego. Jest to jedna z form ochrony przyrody wymieniona w ustawie o ochronie przyrody. Powołanie Zespołu PK leży w kompetencji Rady Miasta, gdzie nie jest wymagana zgoda zarządcy, w tym przypadku nadleśnictwa – tłumaczą w rozmowie z portalem NadWisłą24 reprezentanci PTP Wolne Rzeki.

– Powołanie takiej formy ochrony nie pozbawia zarządu nadleśnictwa nad tym terenem ale daje Prezydentowi możliwość nadzoru, a mieszkańcom swobodne korzystanie z lasu. Sama uchwała może wprowadzić pewne ograniczenia w gospodarce leśnej, np. obejmując ochroną starodrzew ale dopuszczając zabiegi mające na celu bezpieczeństwo publiczne – dodają. – więcej na ten temat piszemy tutaj

foto: UM Tarnobrzeg

info: UM Tarnobrzeg, własne

Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
19 dni temu

Rozmawiać to trzeba było 10-15 lat temu a nie teraz jak 2/3 zwierzyńca już nie ma a jak będą budować obwodnicę to pewnie wytną resztę i porozjeżdżają teren ciężkim sprzętem.

obywatel
19 dni temu

Kolejny sukces burmistrza z urzędasem Tarnobrzeskim – nadleśnictwo zaprosiło ich z grzeczności –pogadali i tyle! Burmistrz z urzędasem , zjedli ciasteczka, popili wodą w godzinach pracy i nic po za tym. Z czym niby Bożek pojechał – na pewno nie po to aby odkupić las od nadleśnictwa , bo woli odkupić kolekcję od tarnowskich dla zaspokojenia ego kilku historyków zamiast lasu. Po co i komu takie wyjazdu burmistrza służą ??????????????????

smile
19 dni temu

Bzdety….Pierdolety!!!

Mar
19 dni temu

Kolejny dzień w raju.

obywatel
19 dni temu
Reply to  Mar

No i kolejne zdjęcie LANSERA zrobione przez nadwornego fotografa (chyba).
Kolejna dniówka zaliczona . Ale burmistrz z URZĘDASEM SIĘ NAPRACOWAŁ ?????

Lucek
19 dni temu

POWYCINALI I WYWIEZLI NAJZDROWSZE. DEBY, a teraz siadaja do rozmow.Tak postepuja tarnobrzescy urzednicy, ktorzy sa posmiewiskiem w wojewodztwie.

obywatel
19 dni temu
Reply to  Lucek

A co oni mogą (mogli) – w poczekalni Nadleśnictwa poczekać , ciasteczka zjeść i popić wodą.
Lasem zarządza Nadleśnictwo. Czy wyobrażasz sobie co by było gdyby nadleśnictwo wtrącało się do spraw Bożka i miejskich urzędasów ????

wasyl
18 dni temu
Reply to  Lucek

A może podzielili się dębami z UM . Miasto sięgnęło juz DNA , dzięki takim urzedasom mamy to co masmy – wycinanie lasu i handel drzewem . Zielone płuca miasta odejda w niepamięć , dzięki takiej rządzie miasta i burmistrzowi .

Alf
19 dni temu

Jak wytną już wszystko i posadzą nowe , to oczywiście podpiszą memorandum na to ,że nie będą cięli przez najbliższe 40 a może nawet 60 lat. Czy to nie hipokryzja ze strony leśników ?. I oczywiście dialog od lat jest prowadzony regularnie. Jakie są efekty tego dialogu widzimy wszyscy. Po czynach ich poznacie.

obywatel
19 dni temu
Reply to  Alf

To się nazywa gospodarka leśna – nie kradną , nie robią tego w ukryciu, po nocach !
Hipokryzją to jest zachowanie Bożka i urzędnika – wie dobrze że nie ma nic do powiedzenia a wtrąca się w nie swoje sprawy – wszystko dla lansu i pozorowania działań !!!

orzeł
19 dni temu

Proponuje Prezydentowi szkolenie z „mowy ciała” – bez złośliwości

JsnuszNosacz
19 dni temu

Dejta spokój, on może zupełnie nic.

Lila
18 dni temu
Reply to  JsnuszNosacz

Jak sie jest takim nieudacznikiem, na stanowisku ,to powinien chociaz udawac ze sie stara.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x