Jak ograniczyć zużycie plastiku w domu?

Kubeczek jogurtu, butelka wody, siatka na warzywa, jednorazowa rękawiczka, wiadro z karmą dla zwierzaka – co łączy te przedmioty? Wszystkie powstały z tworzywa sztucznego. Choć w XXI wieku trudno sobie wyobrazić świat bez plastiku, ostatnie lata pokazały, że konieczne jest jego radykalne ograniczenie. To zadanie zarówno dla producentów, jak i konsumentów.

Podpowiadamy, jak w łatwy sposób ograniczyć zużycie tworzywa sztucznego we własnym gospodarstwie domowym.

Dobry plastik, zły plastik?

Choć wiele mówi się o konieczności ograniczenia plastiku, warto pamiętać, że wynalezienie tworzywa sztucznego przyczyniło się do rozwoju wielu branż i pozwoliło zaspokoić rosnące zapotrzebowanie konsumentów z całego świata na różnego rodzaju towary.

Plastik nie bez powodu jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów w branży spożywczej. Opakowania z tworzyw sztucznych zabezpieczają łatwo psujące się artykuły przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, wydłużają przydatność do spożycia i pozwalają transportować towary nawet na duże odległości. Lekki i wytrzymały plastik szybko zrobił oszałamiającą karierę na wszystkich kontynentach. Można śmiało powiedzieć, że stał się jednym z najbardziej przełomowych wynalazków w historii ludzkości.

Nie chodzi o to, żeby całkowicie z niego rezygnować – póki co nie powstało żadne inne tworzywo, które tak jak plastik byłoby w stanie zaspokoić potrzeby tak wielu konsumentów na całym świecie. Konieczne jest jednak jego ograniczenie oraz ponowne wykorzystywanie tego, co już zostało wyprodukowane.

Jak zmniejszyć zużycie plastiku w gospodarstwie domowym? 5 sprawdzonych sposobów

1. Zabieraj na zakupy własną torbę

Z korzyścią dla środowiska i… portfela. Każda reklamówka to dodatkowa opłata. Szacuje się, że każdy z nas rocznie zużywa kilkaset plastikowych reklamówek. Jeśli więc nie przekonuje Cię argument o dbaniu o ekologię, to może przekona Cię wizja pieniędzy za każdym razem lądujących w koszu wraz z reklamówką.

2. Zrezygnuj z butelek jednorazowego użytku

Czy wiesz, że w znakomitej większości gospodarstw domowych w Polsce woda lecąca z kranu nadaje się do picia? Jeżeli jednak masz wątpliwości, czy woda w Twoim domu jest bezpieczna dla zdrowia, możesz skontaktować się z Wojewódzką Stacją Inspekcji Sanitarnej.

3. Wybieraj produkty w opakowaniach z recyklingu

Zgodnie z prawem produkty non-food mogą trafić na rynek w opakowaniach pochodzących z recyklatów. Jeżeli masz taką możliwość, wybieraj pojemniki powstałe z surowców pochodzących z odzysku. Znajdziesz w nich m.in. chemię gospodarczą, budowlaną czy ogrodniczą. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej firm społecznie odpowiedzialnych.

4. Kupuj warzywa i owoce na wagę…

… i pakuj je do ekologicznych siatek wielorazowego użytku (najlepiej uszytych własnoręcznie z odzyskanych materiałów).

5. Ogranicz stosowanie jednorazowych sztućców, kubeczków i talerzyków

Jeżeli masz taką możliwość, korzystaj z naczyń wielorazowego użytku. Idziesz na kawę? Weź swój kubek! W wielu miejscach z tego tytułu możesz liczyć na zniżkę.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content