Tarnobrzeg znów przegrał z RIO

Tarnobrzeg kolejny raz przegrał z Regionalną Izbą Obrachunkową. Skarga złożona przez miasto do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczyła uchwały RIO unieważniającej uchwałę budżetową miasta Tarnobrzega na rok 2022, w części dotyczącej rozstrzygnięć Budżetu Obywatelskiego. Skargę tę WSA oddalił.

Już w opinii o projekcie uchwały budżetowej Tarnobrzega na rok bieżący RIO wskazywało, że zwycięski projekt BO 2022 nie powinien zostać zrealizowany. Mimo takiej opinii, projekt ten znalazł się w uchwale budżetowej. RIO unieważniło więc uchwałę budżetową na rok 2022, w części dotyczącej rozstrzygnięć Budżetu Obywatelskiego. (na ten temat pisaliśmy w artykule pn. Będzie kolejna batalia sądowa o Budżet Obywatelski miasta Tarnobrzega?

Na marcową sesję RM prezydent Tarnobrzega przygotował uchwałę, w myśl której to radni mieli zdecydować, czy na decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej należy wnieść skargę do WSA. Za przyjęciem tej uchwały głosowało 10 radnych (Andrzej Biernat, Teresa Gołębiowska – Piś, Artur Kiper, Alfred Martyniak, Leszek Ogorzeałek, Bogusław Potański, Adam Rębisz, Waldemar Stępak, Waldemar Szwedo i Włodzimierz Trybuła). Przeciwni byli Marian Cąpała, Kamil Kalinka, Monika Łagowska- Cebula, Łukasz Nowak, Anna Pekar i Marian Zioło. Od głosu wstrzymali się zaś Bożena Kapuściak, Dominika Kliza i Cezary Mikrut (nie głosowali Sławomir Partyka i Damian Szwagierczak).

Po tym jak WSA oddaliło skargę Tarnobrzega na uchwałę RIO, ostatnim krokiem jaki może zostać podjęty przez władze miasta, jest skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

CZTERY Z SZEŚCIU PROJEKTÓW NIEZGODNE Z REGULAMINEM BO

Jak informowaliśmy z kolei w artykule pn. Według RIO aż cztery z sześciu projektów z Budżetu Obywatelskiego Tarnobrzega niezgodne z uchwałą Rady Miasta, nie tylko zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego Tarnobrzega 2022 jest według Kolegium RIO niezgodny z uchwałą tarnobrzeskiej Rady Miasta. Jak dowiedzieliśmy się od zastępcy Naczelnika WIAS RIO w Rzeszowie, wymogom ustalonym w uchwale nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega nie odpowiadają jeszcze trzy tzw. duże projekty, dotyczące utworzenia „”Osiedla Marzeń” na Serbinowie oraz remontów ul.Stanisława Piętaka oraz Wyspiańskiego i Tracza.

W marcowej uchwale RIO wskazało również, które projekty są zgodnie z regulaminem tarnobrzeskiego BO i powinny zostać zrealizowane. Dotyczą one wykonania ujęcia wód siarczkowych oraz chodnika przy ul. J. Słomki.

*****************************

O odrzuceniu skargi przez WSA poinformował w mediach społecznościowych były radny Tarnobrzega, Witold Zych.
 

Dzisiaj na posiedzeniu jawnym I SA/Rz 262/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę Gminy Tarnobrzeg na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie VII/535/2022 r. z dnia 1 marca w sprawie uchwały budżetowej na 2022 rok dotyczącą nieprawidłowości BO 2022 r. Przypomnę, że RIO jako jeden z projektów, które powinny być zrealizowane wskazała na ten złożony przeze mnie tj.:”Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim”. Gmina już po raz siódmy przegrywa sprawy w WSA w Rzeszowie i NSA w Warszawie, które mają związek z BO 2020, teraz z BO 2022 i wodami siarczkowymi. Jak sądzicie, czy Gmina Tarnobrzeg odwoła się od tego wyroku do NSA w Warszawie? Podczas ostatniego głosowania nad uchwałą o złożeniu skargi do WSA w Rzeszowie znalazło się sześciu sprawiedliwych radnych, którzy nie chcieli być „recydywistami”, bo jak inaczej można określić ludzi, którzy świadomie głosują wiedząc, że sprawa będzie przegrana. Nie pozostaje mi nic innego jak zaapelować do prezydenta o respektowanie prawa i realizację wyroku sądu, a w przypadku złożenia przez niego projektu dotyczącego kasacji wyroku do NSA w Warszawie o głosowanie uczciwych radnych przeciw takiemu wnioskowi. „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”. -napisał W. Zych

*******************

Przypomnijmy, to kolejny raz, kiedy RIO zakwestionowała tarnobrzeski Budżet Obywatelski, zwycięski projekt „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” z 2020 r, RIO uznało za niezgodny z prawem. Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała na błędy, które projekt ten zawierał (chodziło o wyższą kwotę o tej, która może zostać przeznaczona na realizację projektu z BO oraz inwestycje na terenie nie należącym do miasta, w tym przypadku na cmentarzu parafialnym). Batalia sądowa w tej sprawie zakończyła się w czerwcu 2021 r, a Naczelny  Sąd Administracyjny podtrzymał rozstrzygnięcia RIO, nakazując miastu wykonać pozostałe „duże” projekty z BO 2020. Miasto jednak tego nie zrobiło twierdząc, że środki na tę edycję BO były ujęte w poprzednim budżecie, nie zaś w bieżącym. Ostatecznie z BO 2020 zrealizowano jedynie tzw. projekty małe, zaś projekt „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” jest za zgodą radnych realizowany ze środków pochodzących z budżetu miasta.

PIT-36 – kto składa tę deklarację, gdzie ją można znaleźć, do kiedy wypełnić?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
41 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HistorykSztuki
11 miesięcy temu

Znowu? No mamy magistrat pełen „ekspertów”.

Uwaga
11 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

Dodam, ekspertów świeżo po podwyżkach .

Wg narracji DB
11 miesięcy temu
Reply to  Uwaga

Takie fachury, nie do zastąpienia musiały siła rzeczy dostać konkretne podwyżki żeby nie odpłynęli z miasta

Asterix
11 miesięcy temu
Reply to  Wg narracji DB

Jeśli tak się będzie zarządzało miastem i spółkami zależnymi to skończy się to upadłością tego miasta.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Uwaga

I chyba słynna kancelaria z Rzeszowa ??

Gość
11 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

SPRAWA JEST PROŚCIUTKA. WSZYSTKIE KOSZTY Z TYM ZWOĄZANE POKRYWAJĄ PREZYDENCI I RADNI KTÓRZY BYLI ZA. Może to choć trochę nauczy ich rozumu choć bardzo w to wątpie.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Gość

Do tego trzeba mieć odrobinę przyzwoitości ?

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

Idą w ślady najlepszych : Haiti – Polska 0-7 ale się wójcina z ekipą zapatrzył!!!

Edward
11 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

za to nagrody i podwyzki dostali?

Alf
11 miesięcy temu

Ile jeszcze będziecie siebie i niestety nasz ośmieszać?

Edward
11 miesięcy temu
Reply to  Alf

do konca swiata i jeszcze jeden dzień dłuzej,dopuki wyborcy-komuchy nie odejdą na tamten swiat

Dobry doradca
11 miesięcy temu

Miasto powinno uszanować wyrok nawet jak się z nim nie zgadza, skulić ogon, przyznać się do porażki i realizować nakazy.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Dobry doradca

Co ty tu piszesz ???
Znowu ktoś będzie sobie ryja wycierał ” wolą mieszkańców ” – takie elity ???

fach
11 miesięcy temu

No to teraz do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a potem do Hagi czy innego Strasburga 🙂 Nasz budżet obywatelski został przeprowadzony wzorcowo 😉

Bozo
11 miesięcy temu

Ja pierdole co za błazny

Mieszkaniec
11 miesięcy temu
Reply to  Bozo

To sa Fachowcy
Jalkby nie dostali podwyzek to sprswe by wygrali

Mieszkaniec
11 miesięcy temu

Na sesji marcowej prawnik miejski przekonal 10 radnych ze miasto sprawe wygra
Gdzie w koncu odpowiedzialność za opnieie o nieslusznosci RIO
To się nazywa zaklinanie rzeczywistoscii buta wladzy

Wprowadzimy do budzetu bo prawo jest po naszej stronie.
A mieli się wsluchiwac w glos mieszkancow

Stary urzędas
11 miesięcy temu

Podwyżki podwyżkami ale nasi urzędnicy-fachofcy dostali jeszcze sowite nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Nie wiem czy śmiać się czy płakać. Kompromitacji ciąg dalszy na każdym szczeblu obecnego urzędu. Te duże projekty to były projekty pod miasto pisane przez urzędnika, przez kolejnego urzędnika były weryfikowane i zatwierdzone aby wszystko było zgodnie z literą regulaminu-prawa, które sam urząd stworzył. Gdy RIO zakwestinowało te buble kolejni geniusze prawa z urzędu twierdzili, że nalezy wnieść skargę na RIO i kolejny raz przegrali. Ale się Bożek słabą ekipą otoczył. Kosmiczne podwyżki, nagrody i umowy o dzieło dla swoich. Tylu kolesi przyjął do pracy, że nie ma komu porządnie pracować. Szczyt rozrzutności ze strony Bożka było danie pracy kolegom fotografom, których przyjął na umowy zlecenia Kuba za 4500 a Andrzej coś koło 3000 a zdjęcia na stronie urzędu fatalne i mało. Wielu prezydentów wraz z ich ekipami przeżyłem ale takiego bałaganu jak obecnie jeszcze nie było.

z Tbg
11 miesięcy temu
Reply to  Stary urzędas

Tarnobrzeg to ewenement na skalę lokalną, polską, europejską i światową. Nie ma takiego drugiego miejsca na świecie.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  z Tbg

Masz rację , w całej Polsce nie ma takiego drugiego co oddał 8 mln
– rodzynek wśród partaczy i nieudaczników .

odp
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

to ile teraz taczek jest potrzebnych?

Mieszkaniec
11 miesięcy temu
Reply to  Stary urzędas

Radny Kalinka pytal o umowy o dzieło
Nie padly nazwiska a ta wiadomosc kładzie na kolana. Utajnianie podawanie część prawdy to specjalisci objeci podwyżkami.
Co dalej z audytem w RDM

odp
11 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

ale to nie pytanie do Bozka tylko do Dudy

Sok z siusiaka
11 miesięcy temu

Płakać sie chce. Odejdźcie-przestańcie pogrążać to miasto.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Sok z siusiaka

Świnia odejdzie jak koryto zabiorą – tylko wtedy .

Ewaryst
11 miesięcy temu

Skarżyć do SN! Nie mogą jakieś tam wody siarczkowe być lepsze! 😉

[żart – uważam, że miastu więcej dadzą wody siarczkowe nawet jeśli nie są termalne i trzeba je będzie grzać]

As
11 miesięcy temu
Reply to  Ewaryst

A Ty znowu o tych wodach siarczkowych. Utopijny pomysł śpiącego rycerza

As Kier
11 miesięcy temu
Reply to  As

Lepsze wody siarczkowe zawsze to rycerza, a nie kapitana Nikt-Nemo podwodne miasto. To dopiero jest fantasmagoria i utopia twojego kapitana.

As Pik
11 miesięcy temu
Reply to  As Kier

Cytat ze strony FB Jezioro Tarnobrzeg: Do 7 razy sztuka, głosi nowe porzekadło miejsko-wiejskie.

Tyle razy gmina Tarnobrzeg przegrała sprawy w sądach administracyjnych dwóch instancji.
W tym tygodniu po raz siódmy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę Gminy Tarnobrzeg na uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w temacie nieprawidłowości Budżetu Obywatelskiego.
Sprawa dotyczy oczywiście projektu wykonania ujęcia wód siarczkowych, które moim zdaniem mogłyby przenieść miasto i jezioro na trochę inny poziom, niż tylko poziom kąpieliska.
Najbardziej przerażająca jest zaciekłość i konsekwencja władz miasta w niszczeniu pomysłu i rzucaniu kłód pod nogi człowiekowi za nim stojącemu.

FB_IMG_1654320377524.jpg
obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  As Pik

Ale w Tarnobrzeskim sądzie by wygrał ( ha, ha, ha) .

Mieszkaniec
11 miesięcy temu
Reply to  As Pik

Chcialby.m poznac z nazwiska i imienia obecnych mecenasow urzędu
Czasami ujawnia się jeden na sesji a ten rzeszowski nigdy.
Czy o znacza że wszystkie uchwały przedkładane Radzie opniuje nesen mecenas.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Wystarczy nazwisko – postrach wśród innych .

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  As Pik

Haiti – Polska 0-7 , idą za przykładem najlepszych ( ha, ha, ha).
I co mi zrobicie ???

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  As

Czy utopijny czy nie ale wygrał w BO i tyle !
Jak trzeba gardzić mieszkańcami aby to robić ( wszystko aby nie zrealizować projektu który de facto wygrał).

Dyktator
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Bo jego autor nie jest od nas. Wygrać może tylko nasz projekt. Białoruska dyktatura.

Stary komuch
11 miesięcy temu

Uwaga!czerwona zaraza,wkrótce szczepienia.

waldemar g
11 miesięcy temu
Reply to  Stary komuch

stary komuchu spaliles legitymacje?a moze zjadles?

lol
11 miesięcy temu
Reply to  waldemar g

ironia

marek
11 miesięcy temu

A na jaki ch… nam wody siarczkowe ?? Potancówkę trzeba zrobić za 100 tys niech nam Baranów zazdrości

Urzędnicy niech jadą do RIO
11 miesięcy temu

Do Ameryki Południowej i tam będą mieć RIO Grande, odpoczną sobie, a nie tylko przegrywać i przejmować sie polskim RIO

Asterix
11 miesięcy temu

Wiecie jak wygląda zarządzanie w spółkach zależnych: w 2019 rozstałem się z TTBS wysłałem email proszę o wyliczenie wszystkich możliwych kosztów ewentualnych odsetek etc. Otrzymałem info: cytuję wygląda na to, że ma Pan nadpłatę 251 zł proszę o podanie numeru konta – zwrócimy. w 2020 jednak znalazła się kwota 31 zł niedopłaty. Zapłaciłem dla świętego spokoju. w 2022 otrzymałem notę odsetkową 0,96 gr za opłacenie tych 31 zł miesiąc po terminie bo nie mieli do mnie numeru. 96 gr noty gdzie znaczek na ten list kosztował 1,80 hahah

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
41
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content