Tarnobrzeg: Przez osiem godzin czytano „Pamiętniki Włościanina” Jana Słomki (zdjęcia)

Z okazji 100 rocznicy wydania „Pamiętników Włościanina” Jana Słomki w Miejskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano maraton głośnego czytania wspomnień wójta z Dzikowa. Akcja rozpoczęła się o godz.11, zakończyła zaś o 19.

„Pamiętniki” czytali zarówno zaproszeni goście jak i „zwykli” Tarnobrzeżanie. Pierwszą „maratonką” była pani Zofia Słomkowa, kilka godzin później wspomnienia wójta czytał jego prawnuk, prof. Zbigniew Borowiec, z wrocławskiego PAN-u.

– Na tę chwilę, a jest godz.18, łącznie 31 osób przeczytało osiem rozdziałów, czyli połowę książki – wyjaśnia w rozmowie z NW24 mgr Stanisława Mazur dyrektor biblioteki.

– Zdarzyło się, że fragmenty czytane przez dane osoby zbiegały się z ich zainteresowaniami i pasjami, ojciec Bielat właśnie trafił na rozdział o kościele Dominikanów, o odpustach, pielgrzymkach i o dziwo, właśnie to czytał również wczoraj w kościele – dodaje. Za udział w akcji, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat.

Mimo iż czytanie odbywało się we wnętrzu biblioteki, dzięki głośnikowi umieszczonemu na elewacji budynku, barwnych opowieści wójta z Dzikowa mógł posłuchać każdy, kto tego dnia przechodził obok biblioteki.

– Uważam, że to była bardzo udana impreza, choć po cichu liczyłam, że jeszcze więcej osób weźmie udział w czytaniu – tłumaczy NW24 pani dyrektor. – We wcześniejszych godzinach zainteresowanie akcją było większe, zdarzyło się, że osoby oczekujące w „kolejce” na czytanie rezygnowały, poprzestając na słuchaniu – dodaje.

Maraton był okazją do zaprezentowania piątej – jubileuszowej edycji „Pamiętników Włościanina”, do której powstania w dużej mierze przyczyniły się pracownice tarnobrzeskiej biblioteki.

– Taką pierwszą pracę edytorską wykonały moje koleżanki bibliotekarki, które codziennie przez dwa miesiące czytały Pamiętniki, porównując tekst z drugiego wydania z tekstem wydania trzeciego, na podstawie którego powstało to jubileuszowe. A ponieważ w trzecim wydaniu przypisy były na końcu książki, musiały je przenosić pod odpowiednie strony w wydaniu piątym. Dodatkowo opracowanie redakcyjne wykonała Basia Wygoda – tłumaczy NW24 dyrektor Mazur.

– Oprawę graficzną pamiętników wykonała zaś rodzina pani Słomkowej: pani profesor Joanna Kubicz i pan Jan Urbanowicz – dodaje. Druk książki sfinansowany został z kasy miasta.

V edycja Pamiętników Włościanina dostępna jest w dwóch formatach – zwykłym, w miękkiej oprawie – cena 30 zł oraz albumowym, w cenie 45 zł. Wydawnictwa można nabyć m.in. w bibliotece.

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Forest
11 lat temu

od samego cztania tego czytania dostałem żylaków za uszami
bezprecedensowy wyczyn na niespotykaną skalę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content