W co inwestować w obliczu krachu na giełdzie?

Każdy inwestor prędzej czy później doświadczy krachu giełdowego, czyli sytuacji, gdy rynki gwałtownie i niespodziewanie tracą na wartości. Jakie inwestycje warto dodać do swojego portfela już teraz, aby przetrwać ekstremalne warunki rynkowe?

Metale szlachetne

Złoto jest ulubionym instrumentem wielu inwestorów radzących sobie z niestabilnością rynku. Wartość złota zazwyczaj wzrasta, gdy cały rynek boryka się z problemami. W latach 2008-2011, cena złota wzrosła o ponad 100%, gdy gospodarka zmagała się z Wielką Recesją. Gdy rynki wracają do wzrostów po krachu, złoto może tracić na wartości.

W ciągu ostatniego stulecia cena złota wzrosła o około 9 000%. Jeśli zdecydujesz się zainwestować w fizyczne złoto, będziesz musiał również zapłacić za jego przechowywanie i ubezpieczenie.

Inwestowanie w fizyczne złoto, srebro i platynę generuje dodatkowe koszty. Jest to powód dla którego wiele osób zwraca się ku funduszom metali szlachetnych i ETF-om. Niektóre fundusze śledzą ceny metali szlachetnych, podczas gdy inne inwestują w spółki działające w przemyśle wydobywczym lub rafineryjnym.

Podobnie jak w przypadku fizycznego złota, fundusze metali szlachetnych niekoniecznie są najlepszym sposobem na ulokowanie dużych ilości pieniędzy. Choć mogą one zapewnić pewną stabilność w czasach zawirowań, mogą również pozostawać w tyle za rynkiem w czasie hossy.

Obligacje korporacyjne

Jeśli chcesz mieć pewność stałego dochodu, obligacje korporacyjne mogą być idealnym rozwiązaniem.

Większość inwestorów indywidualnych będzie miała problemy z dostępem do obligacji poszczególnych spółek, ale każdy może z łatwością kupić udziały w funduszach inwestycyjnych i funduszach typu ETF posiadających setki obligacji korporacyjnych na swoich zwykłych rachunkach maklerskich.

Wysokiej jakości obligacje korporacyjne w przeszłości przynosiły stałe, solidne zyski.

Akcje dywidendowe

Ze względu na regularny dochód, jaki oferują, akcje dywidendowe są uwielbiane przez osoby unikające ryzyka i emerytów. Spółki takie jak arystokraci dywidendowi mają za sobą dziesięcioletnią historię zarządzania zmiennością rynku akcji, a wszystko to przy jednoczesnej wypłacie konsekwentnie wyższych dywidend.

Podczas gdy wyższe wypłaty dywidend oznaczają, że być może nie będziesz musiał polegać na wzroście wartości swojej inwestycji, aby osiągnąć swoje cele, akcje dywidendowe nie są pozbawione ryzyka. W przeciwieństwie do oprocentowania obligacji, wypłaty dywidendy nie są gwarantowane, a w trudnych czasach spółki mogą zmniejszyć lub całkowicie usunąć dywidendy.

Są one również nadal technicznie akcjami, a ich wartość może poruszać się wraz z całym rynkiem, co oznacza, że ich wartość może spaść podczas krachu. Aby zminimalizować ryzyko takiej sytuacji, można zdecydować się na fundusze dywidendowe zamiast pojedynczych akcji.

Kryptowaluty

Zanim kupisz kilka kryptowalut tylko dlatego, że ktoś mówi, że to dobra inwestycja, powinieneś przeprowadzić research.

Przede wszystkim, ważne jest, aby zrozumieć, że wybór dobrej kryptowaluty nie jest jak wybór dobrych akcji. Akcje reprezentują własność firmy, która tworzy zyski dla swoich akcjonariuszy, lub przynajmniej ma potencjał, by to robić. Posiadanie kryptowaluty reprezentuje własność aktywów cyfrowych o zerowej wartości wewnętrznej.

To, co sprawia, że cena kryptowaluty wzrasta lub spada, to po prostu podaż i popyt. Jeśli popyt wzrasta, a podaż jest ograniczona, cena rośnie. Jeśli podaż jest ograniczona, cena wzrasta i odwrotnie. Podczas oceny kryptowaluty, najważniejsze pytania, na które należy odpowiedzieć, to jak zwiększa się podaż i co spowoduje wzrost popytu na daną monetę.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, jak wiele pieniędzy już wpłynęło do kryptowaluty. Jeśli kapitalizacja rynku jest już bardzo wysoka, może nie pozostać zbyt wiele potencjału wzrostu. Wysoka cena ograniczy popyt i zwiększy podaż, ponieważ pierwsi inwestorzy będą starali się wycofać pieniądze. Jeśli chcesz znaleźć informacje o wybranej cyfrowej walucie w jednym miejscu, najlepsza aplikacja do kryptowalut będzie dobrym rozwiązaniem.

Fundusze rynku pieniężnego

Fundusze rynku pieniężnego są funduszami wspólnego inwestowania o bardzo niskim ryzyku, które inwestują w papiery wartościowe o krótkim terminie zapadalności, co czyni je jednymi z inwestycji o najniższym ryzyku dostępnymi poza obligacjami rządowymi.

Ta stabilność wiąże się jednak z kosztami. Fundusze rynku pieniężnego oferują obecnie mikroskopijne stopy zwrotu. Nawet najlepsze fundusze rynku pieniężnego przynoszą obecnie średnio około 0,01% zwrotu.

artykuł sponsorowany
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
stephan shulz
10 miesięcy temu

Niedawno zadałem sobie to samo pytanie, w co powinienem teraz zainwestować? W końcu postanowiłem spróbować zainwestować w obligacje, bo tutaj otrzymujesz stały dochód z kuponów. Znalazłem rzetelnego brokera, u którego możesz bezpiecznie otworzyć rachunek do inwestowanie w obligacje https://2t.com/pl/solutions/bonds/ , z niskimi prowizjami i minimalnymi depozytami, a także z dostępem do obligacji niskiego ryzyka.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content