Dostaliśmy 25 mln złotych. Do oddania na dzień dzisiejszy mamy ponad 55 mln zł

Na ostatniej sesji Rady Miasta Tarnobrzega powrócił temat wykupu udziałów w Tarnobrzeskich Wodociągach. Za ich czasowe zbycie miasto otrzymało 25 milionów złotych. Koszt wykupu zgodnie z aktualną stopą referencyjną, wynosi 55,2 mln zł – taką kwotę podał były prezydent miasta, obecnie radny Dariusz Bożek.

– Stopa referencyjna, która do 2021 roku obowiązywała, przy 25 milionach wziętych z PFR, mówiła o oddaniu 37 milionów złotych. Natomiast gdyby to była 5,75 tak jak jest dzisiaj, i gdyby ona nie spadała, będzie to 55,2 miliony zł do zwrotu – wyjaśnia radny Bożek.  – Każdy jeden punkt mniej, to jest 5 milionów mniej – dodaje.

Przypomnijmy, w grudniu 2019 roku Fundusz Inwestycji Samorządowych PFR (PFR FIS) oraz Gmina Tarnobrzeg podpisały umowę inwestycyjną na mocy której 45% udziałów w miejskiej spółce Tarnobrzeskie Wodociągi zostało kupionych przez PFR. Z tego tytułu Tarnobrzeg otrzymał 25 337 500,00 zł. Wykup udziałów rozpoczął się w 2022 roku i potrwa maksymalnie do roku 2039 r.

Za zawarciem umowy z PFR (czasowym zbyciem udziałów w Tarnobrzeskich Wodociągach) głosowało 18 radnych minionej kadencji (A. Biernat, M. Capała, T. Gołebiowska-Piś, K. Kalinka, B. Kapuściak, A. Kiper, M. Łagowska-Cebula, A. Martyniak, Ł. Nowak, S. Partyka, A. Pekar, B. Potański, A. Rębisz, W. Stępak, D. Szwagierczak, W. Szwedo, W. Trybuła, M. Zioło, od głosu wstrzymał się jedynie Grzegorz Kiełb. (nieobecni C. Mikrut i L. Ogorzałek).

Na co zostały przeznaczone te środki? – Pisaliśmy o tym w artykule pn. Tarnobrzeg: Zobacz, na co przeznaczono ponad 25 mln zł ze sprzedaży udziałów w Tarnobrzeskich Wodociągach

TROCHĘ NASZEJ HISTORII O KWOCIE WYKUPU

Po raz pierwszy o kwotę wykupu udziałów Tarnobrzeskich Wodociągów od PFR zapytaliśmy na przełomie 2019 i 2020 roku. Z tarnobrzeskiego magistratu otrzymaliśmy wówczas następującą odpowiedź:  Nominalny koszt transakcji obsługiwanej w latach 2022-2039 wynosi 43,5 mln zł i uwzględnia składnik inflacji. Realny koszt transakcji (bez inflacji) wynosi 32 mln zł (szczegóły tutaj)

Kolejny raz o to samo zapytaliśmy w lutym br. Nie otrzymaliśmy wówczas odpowiedzi na nasze pytania, dane te zostały bowiem uznane za „poufne” (szczegóły tutaj)

 

Subskrybuj
Powiadom o
44 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
11 dni temu

Jakiż tupet ma ten były prezydent…. pożal się Boże(k)! Najpierw sprzedaj udziały w wodociągach za śmieszną sumę, później przeznacz te pieniądze na jeszcze śmieszniejsze projekty, a jednocześnie zagwarantuj mieszkańcom wodę beznadziejnej jakości w cenie złota. Teraz żal się (lub chwal, bo w sumie nie wiem co pod siwym czerepem się dzieje), że cena za odkupienie udziałów wzrosła. Geniusz i logika godna pożałowania, ale przecież to tylko belfer… Aż strach pomyśleć jakie to porządki zrobi w kuratorium…

Hihi
11 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Ta sprzedaż to podpada pod przepisy o niegospodarności
Pieniadze wydane bez rozumiu i głowy.
Np na przebudowę ulicy Gwarkow
A Nowak i Kalinka byli za Hi Hi.
To kto to rozliczy?

RT 99961
10 dni temu
Reply to  Hihi

Książe ciemności, któremu się sprzedali.

Poinformowany
10 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Przecież zaprosil Nowacka do Tarnobrxegu i sa nawet gotogragie wspólne
Tam nauczy się wykonywać polecenia wlasciwych ludzi w oświacie

Zadowolony ;-)
11 dni temu

Brawo , brawo !!!

Propozycjonista
11 dni temu

„olejny raz o to samo zapytaliśmy w lutym br. Nie otrzymaliśmy wówczas odpowiedzi na nasze pytania, dane te zostały bowiem uznane za „poufne” (szczegóły tutaj)”

Działalność administracji publicznej jest jawna. Jeśli z czegoś się robi info poufne to już samo to może być podejrzane i należało złożyć zawiadomienie do prokuratorii a oni by to zbadali.

Propozycjonista
11 dni temu

„Kolejny raz o to samo zapytaliśmy w lutym br. Nie otrzymaliśmy wówczas odpowiedzi na nasze pytania, dane te zostały bowiem uznane za „poufne” (szczegóły tutaj)”

Działalność administracji publicznej jest jawna. Jeśli z czegoś się robi info poufne to już samo to może być podejrzane i należało złożyć zawiadomienie do prokuratorii a oni by to zbadali.

Magura
11 dni temu

Geniusz ekonomi. Ciekawe,czy prywatnie też by na tych warunkach zaciągnął swoistego rodzaju kredyt.

Mówię Jak Jest
10 dni temu
Reply to  Magura

Widać mało wiesz o świecie – są to typowe warunki, a nawet preferencyjne (bo zabezpieczone na – nomen, omen – strumieniu przychodów dość pewnym). Jeśli Bożek na budowę swojego domu wziął kredyt hipoteczny, to prawie napewno na gorszych warunkach.

Rozsądne pytanie powinno brzmieć: czy w ogóle się zadłużać? Jeśli uznano, że tak – to były to dobre warunki. A uznała tak większość radnych, włączając obecnego prezydenta Ł.Nowaka i oczekiwanego wice K.Kalinkę. Nie wiem czy to wręcz nie było tak, że to K.Kalinka przyniósł ten pomysł z PFR-u (instytucja rządowa – wówczas kontrolowana prze PiS).

Miras
11 dni temu

Rozliczyć wszystkich bez wyjątku odpowiedzialnych za tą decyzję i tak głupi pomysł (prezydenta, V-ce, radnych) działających na szkodę Spółki Tarnobrzeskie Wodociągi i Miasta Tarnobrzega, tak jak obecnie KO rozlicza PiS, bo niestety samorządowcy obecnie nie ponoszą żadnych konsekwencji za swoje głupie pomysły i marnowanie publicznych pieniędzy !!! A teraz mieszkańcy miasta będą spłacać długi pseudo ekonomistów – finansistów !?! Niech teraz płacą zobowiązania Ci samorządowcy, którzy je zaciągnęli !!!

Obserwator
10 dni temu
Reply to  Miras

„niestety samorządowcy obecnie nie ponoszą żadnych konsekwencji za swoje głupie pomysły”

niektórzy awansują.

Hi mała je
11 dni temu
  1. Proszę zapytać jsk głosował za sprzedaza udziałów radni Nowak i Kalinka
  2. Kielb byl zawsze przeciwko co bylo przedmiotem ataku
  3. Nikt tego nie mówi A szkoda
  4. Kalinka wymienil rade nadzorcza i powolal sekretarz na przewodnicząca ktora wyrszila zgodę
  5. Odwolana rada została potraktowana jako nie kompetentna
  6. I tak to w Tarnobrzegu podejmuje się szkodliwe decyzje bez odpowiedzialności
ODYSEUSZ
11 dni temu
Reply to  Hi mała je

Kiełb byłby ZA ale z oczywistych przyczyn musiał być na NIE;)

ODYSEUSZ
11 dni temu

Obciążyć kosztami POprzednią ekipę – tak bywa jak daje się władzę ludziom całkowicie nierozgarniętych intelektualnie!

Zaniepokojony Grzegorz K. z Mokrzyszowa
11 dni temu

Zastaw wodociągów został zapoczątkowany przez prezydenta Kamila Kalinkę. To właśnie on jest odpowiedzialny za tę pożyczkę, która, niestety, okazała się bardzo złym posunięciem. Teraz widzimy, jakie konsekwencje przyniosły te decyzje – a nie są one dla nas korzystne.
Obecnie Łukasz Nowak, który przejął stery, de facto kontynuuje tę politykę. Nie widać, aby zmierzał w innym kierunku, co rodzi poważne obawy o przyszłość naszego miasta. Wizja dla Tarnobrzega pod jego rządami jest po prostu fatalna.
Drużyna Nowaka i Kalinki to według mnie zespół, który prowadzi Tarnobrzeg w stronę katastrofy i zapaści. Ich działania i decyzje mogą mieć długotrwałe negatywne skutki dla nas wszystkich.

Kazimierz
11 dni temu

Gożej jak za Bożka już być nie może i to jest pociecha.

Urzędnik
10 dni temu
Reply to  Kazimierz

Pan jeszcze zatęsknisz za prezydentem Bożkiem i jego rządami podczas których Tarnobrzeg po latach nieudolnych rządów poprzedników wyszedł ze stagnacji ekonomiczno-gospodarczej

Klops
2 dni temu
Reply to  Urzędnik

Ludzie już płaczą, jak jadą tą beznadziejną drogą niby obwodnicą, zwaną drogą niekompetencji !?

Nie radny
11 dni temu

Tak to byl pomysł Kalinki
Przypomnę w kampani wyborczej Bożek mówił pracownikom Wodociągów ze nie sprzeda udziałów.
Później wspólnie z Kalinką sprzedali i wydali na głupoty

Koniecznie nowa Rada powinna powolac KOMISJE DO ZBADANIA TEJ SPRAWY
I YO DZYBKO ZA NIM. KALINKA OBEJMIE STOLEK WICEPREZYDENTA

S, ZERODMIESCIE
11 dni temu

BOZEK TO BOZEK JEDYNY W SWOIM RODZAJU I NA NICZYM SIE NIE ZNAJACY, NIESTETY, GOWNO OWINELI BY W PAPIEREK POWIEDZIELI, ZE CUKIEREK A ON NAIWNY BY KUPIL. DOBRZE, ZE MAMY JUZ O WIELE BARDZIEJ OPERATYWNEGO PREZYDENTA NOWAKA BO MIASTO POSZLOBY NA DNO ZA RZADOW BOZKA NIESTETY.

Mieszkaniec
11 dni temu

A przecież Nowak jako radny też głosował za sprzedazay

S, ZERODMIESCIE
11 dni temu

NAZWISKO KIELBA TO NAWET TU NIE POWINNO BYC WYMIENIANE ZA TEN WIELKI WSTYD, KTORY MIASTU NAROBIL KOPERCIARZ

Bob Marlej
11 dni temu

Jeśli chociaż połowa tego olbrzymiego zadłużenia została zainwestowana w naszą perełkę podkarpacia (akwen wodny z widokiem na komin) to bylo warto. Przecież się zwróci i to z nawiązką, prawda? Mieszkańcy Jadachów i Skopania się cieszą że tak zainwestowano te środki.

Propozycjonista
11 dni temu

Proponuję Tarnobrzeg podpiąć do Stalowej Wólki zanim Tarnobrzeg podepną nam do woj. świętokrzyskiego.

no nie?
11 dni temu

a kto was chce w swietokrzyskim?

walt
11 dni temu
Reply to  no nie?

ależ nikt się tam nie wybiera.
żadnej zmiany granic województw nie będzie.spokojnie.

wojto
11 dni temu
Reply to  walt

tez tak sadze polnocne podkarpacie nie jest naszym regionem

Obserwator
10 dni temu
Reply to  no nie?

profesorek co to wymyślił.

no nie?
10 dni temu

To już lepiej do parasoli niż pod ten tęczowy śmietnik pławo należeć

Robin
11 dni temu

Widzisz, ciemny narodzie jaką mamy podłą demokrację. Okradli miasto I mieszkańców w białych rękawiczkach i włos im z głowy nie spadnie. Ktoś to zbycie podpisał a jeszcze inni poparli.
DLACZEGO DZIŚ NIE SIEDZĄ W KRYMINALE TYLKO NADAL WE WŁADZACH MIASTA?!
Ty obywatelu przejedziesz parę kilometrów za szybko albo rowerem na pasach albo przejdziesz w „niedozwolonym” miejscu juz jesteś przestępcą z mandatem. Marszałek Grodzki według pacjentów brał łapówki. Marszałek Ortyl według mnie wprowadził w naszym mieście program EUTANAZJA PLUS bo od lat nie ma podstawowego oddziału chorób wewnętrznych. A są mianowani i popieranie nieudolni dyrektorzy tego szpitala . I co?! ŻADNEJ KARY ZA IGRANIE ZDROWIEM I ŻYCIEMŻYCIEM ZWYKŁYCH LUDZI!!! Siedzą dalej na stołkach I kasę trzepią.
Ty obywatelu…

Tuptup
10 dni temu
Reply to  Robin

Nie widzisz fundamentalnej różnicy w przykładach które podajesz.Nie jest przestępstwem zadłużanie miasta w granicach wyznaczonych i podobnie nie jest przestępstwem jechanie z prędkością dozwoloną.W jednym i drugim przypadku można mówić o odpowiedzialności gdy te granicę przekroczysz

Personalny
10 dni temu
Reply to  Robin

Maślanka
Stasiak
Kalinka
Pekar
Partyka
To wiecznie żywi na dobrych stolkach bez odpowiedzialności
A co z Brzezowskim?
Może już w Brukseli

jegorh
11 dni temu

Lista wstydu i niekompetencji ponad podziałami

Hańa
10 dni temu
Reply to  jegorh

powinni być wychłostani przez mieszkańców na placu

walt
11 dni temu

od początku był to mega kontrowersyjny pomysł i po latach widać kto miał rację i kto jak głosował.
szkoda ale co zrobisz ?
a tyle było opowieści,że to żadne ryzyko wszak cały fundusz jest krajowy i rządowy.

18 radnych za i jeden wstrzymujący się głos.porażające.

Odp
11 dni temu
Reply to  walt

Mamy prawo wolnej wypowiedzi
Było głosowanie i dokonywane wybory kto będzie się dalej bawił jak radny czy prezydent jesteśmy zwykłymi biedakami skoro wspominamy teraz błędy tych co chcieli być nie wiadomo kim a teraz są efekty i co miało przynosić zyski miastu zostało sprzedane prywaciarzom a sporo teraz wychodź nie trafionych pomysłów wymienionych u góry ludzi a teraz 6 lat mija od kadencji byłego i współczesnego prezydenta a długi rosną i po co było obiecywać jak się nie dało tego zrobić

Tuptup
10 dni temu
Reply to  Odp

Nic nie stoi na przeszkodzie by właściciel tego forum zadał pytanie tym osobom które sprawują dziś władze a głosowały za – czy dalej uważają ze wówzas decyzja ich była słyszna.Czy mają poczucie błędnych decyzji.Jak się czują dzisaj kiedy zadłużenie rośnie..Panie Morawski Pan się nie boi pewnie całe to forum za Panem stoi

Poinformowany
10 dni temu
Reply to  walt

A Kielb był przeciw
Mieszkańcy to rozumieli

Do tej pory nikt 
nikt  nie pokonał jego wyniku i na radnego 
ODYSEUSZ
10 dni temu
Reply to  Poinformowany

Mimo skazującego prawomocnego wyroku sądowego . Ale to dobitnie obrazuje jakich kretynów przy urnach ma TBG i dlaczego w tym mieście jest jak jest !

walt
10 dni temu
Reply to  Poinformowany

Kiełb sam się z tej gry wylogował przyjmując kopertę od pana Darka 🙂

Klops
2 dni temu
Reply to  walt

W tej kopercie koc nie było POza suwenirami, śle pazerność czasami gubi 😉 trzeba czytać, co jest na pisane na banknotach ;,,,-)

Jjjbrae
2 dni temu
Reply to  walt

Teraz powinni iść pod sąd i do paki

RT 99961
10 dni temu

Zabawa za pożyczone na mieszkańców,.

Diabeł mącił mącił i wymącił, teraz cieszy się z idiotów. Piekło czeka.

Jjjbrae
2 dni temu
Reply to  RT 99961

A czynsz już ponad 1000 zł za tzw. mieszkanie własnościowe w tym grajdole. Nie spotkałem.sie z tak wysokimi opłatami nigdzie

Postaw mi kawę na buycoffee.to
44
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content